Այսօր` դեկտեմբերի 18-ին, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի եւ dot818 ընկերության համագործակցության շնորհիվ Գավառ քաղաքում բացվեց առաջին Թումո տուփը, որն ուղղված է մարզային քաղաքներում եւ գյուղերում կրթության  զարգացմանը:
Բացման միջոցառմանը Թումոյին եւ Գավառի Թումո տուփի հովանավոր dot818 ընկերությանը միացան ՀՀ ԿԳՍՄՆ նախարար Վահրամ Դումանյանը, փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ ԲՏԱ փոխնախարար Վիկտորյա Պողոսյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, Գավառի քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Թումո շրջանավարտներ ու Գավառի տուփի ապագա ուսանողներ։
Ողջունելով ներկաներին` Թումո կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը նշեց. «Թումոյի մարզային ընդլայնումը էլ ավելի մեծ թափ է ստանում Գավառի Թումո տուփի բացումով: Հաշված օրերից եւս մի Թումո տուփ կբացվի Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդ քաղաքում: Այս գործընթացը շարունակական է, եւ դրանով մենք վերահաստատում ենք մեր առաքելությունը` Թումոյի կրթական ծրագիրը հասանելի դարձնել Հայաստանի եւ Արցախի անգամ ամենափոքր համայնքների պատանիներին»:
Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը կարեւորեց Տուփի ծրագրի իրականացումը փոքր համայնքներում․ «Շնորհակալ եմ մեր գործընկերներին, որ անգամ այս դժվարին ժամանակահատվածում կարողացան բացել առաջին Թումո տուփը Գավառում։ Մարզպետարանը եւ մեր համայնքները պատրաստակամ են աջակցել առաջիկա Թումո տուփերի բացմանը Գեղարքունիքի մարզում։ Ուրախությամբ նշեմ, որ առաջիկայում Սեւանում եւս կունենանք Թումո տուփ։ Կարեւորում եմ Թումոյի կրթական ծրագրի էլ ավելի ապակենտրոնացումը․ այսպես երեխաները կարողանում են հենց իրենց համայնքում ստանալ ժամանակակից կրթություն»։
Համագործակցությանն ու նախագծի կարեւորությանն ԱՄՆ-ից անդրադարձավ dot818-ի հիմնադիր Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով․ «dot818-ը շատ ոգեւորված եւ հպարտ է Գավառի Թումո տուփ նախագծի իրականացմամբ։ Հայ պատանիների մտքի բնական ճկունության զարգացումն է մեր հաջողությունների երաշխիքը արհեստի, արվեստի, շինարարության, մշակույթի եւ գիտության մեջ։ Լավագույնն եմ ցանկանում Գավառի երեխաներին եւ Թումոյի թիմին։ Մինչ հաջորդ նախագիծ Հայաստանում»։
Միջոցառմանը նաեւ տեղի ունեցավ Թումո տուփի ամենաառաջին գրանցված գավառցի պատանիների ծանոթացումը ծրագրին ու հանդիպումն արդեն փորձառու թումոցիների եւ շրջանավարտների հետ: Եգորը, Հայկն ու Լարիսան առաջին փորձարկումներն արեցին ռոբոտաշինության, նկարչության եւ ծրագրավորման ոլորտներում:
Թումո տուփ նախագծի նպատակը փոքր համայնքների պատանիների համար Թումոյի կրթական ծրագիրը հասանելի դարձնելն է։ Այն փոքր, սակայն տեխնիկապես հագեցած մինի Թումո է։ Ուսանողները՝ Թումո կրթական ծրագրի մաս կազմող ինքնուսուցման փուլը անցնելու են Տուփում, իսկ Թումոյի գործնական դասընթացների համար ուղեւորվելու են Թումո Դիլիջան։ Յուրաքանչյուր Թումո տուփ հնարավորություն է տալու տեխնոլոգիաների եւ դիզայնի ոլորտներում կրթությամբ ապահովել տարեկան շուրջ 320 պատանու։ Բացի Թումոյի հիմնական ծրագրից, առավոտյան ժամերին Տուփը կարող է օգտագործվել այլ կրթական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Dot818-ը ամերիկյան մարքեթինգային ընկերություն է, որը հիմնվել է 2011թ. Կալիֆոռնիայում: Այն զբաղվում է հրատարակչական, գովազդի եւ մարքեթինգի գործառույթներով: Կալիֆորնիայում տեղակայված գլխամասից բացի այն նաեւ ունի գրասենյակ Հյուսիսային Կարոլինայում եւ Մեծ Բրիտանիայում:

17:50 | 18.12.20 | News | 35993
Today, on December 18th, thanks to the cooperation between the TUMO Center for Creative Technologies and dot818, the first TUMO Box has opened in Gavar, a program aimed at the educational development of small towns and villages.
The event was attended by TUMO and dot818, the sponsor of Gavar TUMO Box, the Minister of Education and Science, Vahram Dumanyan, Deputy Minister Zhanna Andreasyan, the Deputy Minister of Transport and Communication, Victoria Poghosyan, the Governor of Gegharkunik region, Gnel Sanosyan, the Mayor of Gavar, Gurgen Martirosyan, as well as representatives of local self-government bodies, TUMO alumni and prospective Gavar TUMOians.
Welcoming those present, TUMO CEO Marie Lou Papazian stated, "TUMO's regional expansion is gaining momentum with the opening of the Gavar TUMO Box. In a few days, a TUMO box will be opened in the border town of Berd, located in Tavush province. This process is ongoing, and we reaffirm our mission to make the TUMO curriculum accessible to young people in even the smallest communities in Armenia and Artsakh."
Gnel Sanosyan, the governor of Gegharkunik Province, stressed the importance of the initiative. “I’m thankful to our partners for making the project happen during such difficult times. The regional government and our communities are willing to support TUMO in opening new Boxes in the region. Another one is slated to open in Sevan soon. It is very important to decentralize our educational and development efforts, and to fully realize the potential of even our smallest communities. With an initiative like this, students are free to get the most innovative education right in their hometown».
David Tonoyan, the founder of dot818, sent his thoughts about the cooperation and potential of the project from the US, noting, "dot818 is very excited and proud of the implementation of the Gavar TUMO Box project. Cultivating Armenian youth is a guarantee to our success in the fields of handicrafts, art, construction, culture and science. I wish the best to the children of Gavar and the TUMO team. Until our next project in Armenia!"
At the event, the first registered students of the Gavar Box learned more about the program and met with experienced TUMO alumni. Gavar TUMOians Yegor, Hayk and Larisa were the first ones to try out robotics, drawing and programming.
The goal of the TUMO Box project is to make the TUMO curriculum accessible to young people in small communities. It is a small but technically equipped mini TUMO. Students will begin in the self-study phase of the TUMO curriculum in the Box, and will then move onto TUMO Dilijan for workshops and labs. Each TUMO box will provide the opportunity to educate over 300 young people a year in the fields of technology and design. In addition to TUMO's main program, the Box can be used in the morning for other educational programs.
Dot818 is an American marketing solutions company based in Glendale, California, founded in 2011. It specializes in publisher solutions, advertising solutions and lead distribution. In addition to its headquarters in California, dot818 also operates an office in Charlotte, North Carolina and the United Kingdom.