14:22 | 16.02.21 | Նորություններ | 15189
Հայ Կրթական Հիմնարկությունը համագործակցելով Գյումրիի Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաների Կենտրոնի (ԳՏՏԿ) հետ, մեկնարկում է «Ինժեներական մասնագիտացում ավագ դպրոցում» անվճար կրթական ծրագիրը՝ ՀԱՊՀ Գյումրու մասնաճյուղի ավագ դպրոցում:
ԳՏՏԿ գործադիր տնօրեն Ամալյա Եղոյանի խոսքով, ծրագրի ընթացքում, որը կօգնի մասնակիցներին ուղղորդել դեպի ինժեներական եւ պոլիտեխնիկական բարձրագույն կրթություն, աշակերտները կմշակեն ինժեներական նախագծեր եւ պրոդուկտներ:
«Կրթական ծրագրի նպատակն է բարձրացնել ինժեներական կրթության հանդեպ հետաքրքրությունն ավագ դպրոցի աշակերտների շրջանում՝ տրամադրելով նրանց գործնական ուսուցման կիրառմամբ արդիական եւ մրցունակ ինժեներական հմտություններ»,- ընդգծել է նա:
Ամալյա Եղոյանը տեղեկացրել է, որ ծրագրի շրջանակում ՀԱՊՀ Գյումրու մասնաճյուղի ավագ դպրոցում կպատրաստվի հատուկ լսարան՝ հագեցած ինժեներական սարքավորումներով, իսկ դասավանդողները կընտրվեն երկրում գործող ինժեներական ընկերություններից։
«Ստեղծված իրավիճակում բոլորիս առաջ պետք է լինի մեկ նպատակ՝ Հայաստանի զարգացումը: Մեր տեսլականն այս հարցում այն է, որ ինժեներական կրթությունը Հայաստանի զարգացման կարեւորագույն ուղղություններից է, այդ նպատակով մեկնարկում ենք «Ինժեներական մասնագիտացում ավագ դպրոցում» անվճար կրթական ծրագիրը»,- նշել է Հայ Կրթական Հիմնարկության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ալեք Բաղդասարյանը:
«Հայ Կրթական Հիմնարկության դոնորները երկրում ստեղծված իրավիճակի ֆոնին կարեւորում են կրթական նման նախաձեռնությունները, հույս հայտնելով, որ նոր սերնդին կրթելը լավագույն ներդրումն է Հայաստանի ապագայում»,- հավելել է Հայ Կրթական Հիմնարկության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հերմինե Փախչանյանը:
Հայ Կրթական Հիմնարկության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրին դիմելու համար հարկավոր է լրացնել հետեւյալ հայտադիմումը մինչեւ ս․թ․ փետրվարի 28-ը, ժամը 23։59։ Դասընթացների մեկնարկը նախատեսված է մարտի 8-ին։
Ծրագրին, որի դասընթացավարներն ինժեներական ոլորտի ընկերությունների փորձառու մասնագետներ են, կարող են դիմել Շիրակի մարզի ավագ դպրոցների 11-րդ դասարանի այն աշակերտները, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել հիմնարար գիտելիքներ եւ փորձ հետեւյալ ուղղություններում․
-    Ծրագրային ճարտարագիտություն (Software Engineering). Python; Մեքենայական ուսուցում (Machine Learning)
-    Մեքենաշինություն (Mechanical Engineering). 3D մոդելավորում, ճշգրիտ մեքենաների գործարկում
-    Էլեկտրատեխնիկա (Electrical Engineering). էլեկտրական կառավարման համակարգերի նախագծում եւ իրականացում
-    Արտադրանքի մշակում (Soft Skillset). նախագծերի կառավարում, թիմային աշխատանք
Մասնակիցների ընտրությունը տեղի կունենա մաթեմատիկայի գրավոր թեստի եւ հարցազրույցի միջոցով, որի ժամանակ կստուգվեն դիմորդների տրամաբանությունը եւ ինժեներական ոլորտի հանդեպ հետաքրքրությունը։

14:22 | 16.02.21 | News | 15203
Armenian Educational Foundation (AEF) in cooperation with Gyumri Information Technologies Center (GITC), is launching “Deep High School Transformation through Engineering Education” free educational program in the High School of NPUA Gyumri Branch.
According to GITC Managing Director Amalya Yeghoyan, in the scope of the program students will develop engineering projects and products.
"The aim of the program is to increase the interest in engineering education among high school students by providing them with up-to-date, competitive engineering skills through practical training," she noted.
Amalya Yeghoyan informed that in the scope of the program a special classroom equipped with engineering devices will be created in the High School of NPUA Byumri Branch, where the teachers will be selected from engineering companies operating in the country.
"In the current situation, we all must have one goal - the development of Armenia. Our vision in this regard is that engineering education is one of the most important directions in the development of Armenia, for that purpose we are launching the “Deep High School Transformation through Engineering Education” program", noted Alec Baghdasaryan, AEF Board of Directors member.
«The donors of Armenian Educational Foundation attach importance to such educational initiatives due to the current situation in the country, expressing hope that educating the new generation is the best investment in the future of Armenia", added Hermineh Pakhanians, AEF Treasurer.
The program, financed by Armenian Educational Foundation, accepts applications until February 28, at 11:59 p.m. The application is available here. The courses are scheduled to start on March 8.
The admission is open for 11th grade students from the Shirak marz. The trainers of the program are experienced specialists of engineering disciplines, who will be sharing their knowledge in the following fields/areas:
- Software Engineering (python; Machine Learning)
- Mechanical Engineering (3d modelling; operation on precision machines)
- Electrical Engineering (design and implementation of electrical control systems)
- Soft Skillset development (product development; project management; team
building and etc.)
The selection of participants will take place through a written math test and an interview, during which the applicants' logic and interest in the engineering sector will be tested.