Softline Armenia-ի տնօրեն Սարգիս Հարությունյանը եւ Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ ԱՊՀ-ի Check Point Software Technologies- ի տարածաշրջանային բիզնեսի զարգացման տնօրեն Ալեքսանդր Սավուշկինը խոսել են կիբերանվտանգության միտումների եւ Check Point Software-ի լուծումների մասին:
Ալեքսանդր Սավուշկին
Check Point- ում մենք առանձնացնում ենք սպառնալիքների վեց սերունդ: Ստեղծման պահից՝ շուրջ 40 տարի այդ սպառնալիքները մշտապես կատարելագործվում եւ զարգանում են: Կիբերհանցագործները մշտապես աշխատում են սպառնալիքների շուրջ, եւ եթե կազմակերպությունները ցանկանում են պաշտպանված լինել, ապա նրանք նույնպես պետք է աշխատեն եւ ետ չընկնեն կիբերանվտանգության միտումներից։ Սակայն, երեք տարի առաջ, երբ մենք հարցում անցկացրինք այս թեմայով մենք պարզեցինք, որ ամբողջ աշխարհում ընկերությունների միայն 3%-ն է օգտագործում պաշտպանության ակտուալ մեթոդներ: Միջին հաշվով, պաշտպանության մակարդակը զիջում է կիբերհանցագործների մակարդակին 10 տարով։ Այլ կերպ ասած, կազմակերպությունների մեծ մասի պաշտպանությունն այն մակարդակի վրա է, որը կարող էր օգնել 2010-ականներին:
Վերջին սերնդի գրոհները երկարաժամկետ են, բազմաստիճան եւ կարող են հարձակում կատարել ցանկացած տիպի սարքերի վրա: Մենք ավելի հաճախ ենք սկսել օգտագործել տարբեր շարժական սարքեր, այդ թվում նաեւ բջջային հեռախոսներ, մեր առօրյա եւ աշխատանքային կյանքում, եւ հաքերները  օգտվելով առիթից փորձում են օգտագործել այս սարքերի խոցելի կողմերը:
Կազմակերպությունների համար շատ կարեւոր է ինտեգրել բջջային անվտանգության համակարգ, որը կարող է հեշտությամբ պաշտպանել ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ անձնական սարքերը առաջատար կիբեր հարձակումներից, ինչպես նաեւ ապահովել իրենց կողմից միացված սարքերի, ծրագրերի եւ ցանցերի անվտանգությունը: Բացի այդ, անվտանգության նոր միջոցները չպետք է ազդեն օգտատիրոջ փորձի, մարտկոցի աշխատանքի, տվյալների ներբեռնումների եւ այլ չափումների վրա:
2020 թվականը մարտահրավեր դարձավ շատ կազմակերպությունների համար՝ բոլորը ստիպված էին կարճ ժամանակահատվածում հսկայական թվով մարդկանց տեղափոխել հեռավոր աշխատանքի։ Եթե խոսենք աշխատանքի թվայնացման մասին, ապա մի քանի ամսվա ընթացքում ընկերություններն արեցին այն, ինչ նախատեսում էին անել առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում: Բայց շատ մեծ հարց է, թե որքանով էին ընկերությունները մտահոգված անվտանգությամբ։
Ամենայն հավանականությամբ, կիբեռհանցագործները հիանալի գիտակցում էին դա։ Մեր տվյալների համաձայն՝ յուրաքանչյուր երկրորդ կազմակերպություն հաղորդել Է համաճարակի ընթացքում կիբերհարձակումների աճի մասին։ Մենք հարցում ենք անցկացրել աշխարհի ավելի քան 600 ՏՏ եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետների շրջանում, եւ հարցվածների 58 տոկոսը դա հաստատել է:
Ենթադրում եմ, որ 2021թ․-ին շատ կազմակերպություններ իրենց աշխատակիցներին թույլ կտան աշխատել տանից կամ հիբրիդային մոդել կներդնեն, ինչը նշանակում է, որ հեռավար աշխատանքի ապահովումը կմնա գերխնդիր եւ մարտահրավեր առաջիկա ամիսների եւ տարիների համար:
Այս ամենի հետ մեկտեղ գործարար ոլորտը շարունակում է զարգանալ։ Այժմ շատ գրասենյակներում կարելի է տեսնել IoT սարքեր, որոնք նույնպես պաշտպանության կարիք ունեն: Շատերը խելացի սարքերի անվտանգությանը լուրջ չեն վերաբերվում, եւ դա մեծ սխալ է: Թվում է, թե ակնհայտ է պաշտպանել սմարթֆոնները, համակարգիչները, նոութբուքերը, բայց IoT սարքերը նույնպես ունեն ինտերնետ հասանելիություն, եւ հաճախ դրանց արտադրողները խնայում են անվտանգության վրա: Արդյունքում, պարզվում է, որ եւ՛ արտադրողները, եւ՛ վերջնական օգտագործողները միշտ չէ, որ մտածում են պաշտպանության մասին, եւ այդպիսի անպաշտպան խելացի սարքերի միջոցով մեծանում է կորպորատիվ ցանց ներխուժողների ռիսկը:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում գործարար ոլորտի համար հիմնական սպառնալիքները եղել են եւ կլինեն տվյալների արտահոսքը եւ կորպորատիվ ցանցերի ներթափանցումը: Ավելի կոնկրետ ռիսկեր են համարվում աշխատակիցների կողմից անձնական սարքավորումների օգտագործումը, ստվերային ծրագրակազմը, անպաշտպան Wi-Fi ցանցերը եւ առհասարակ կիբերհիգիենայի ցածր մակարդակը։
Հասարակության ստվար զանգվածներին հասանելի ամպային լուծումների անվտանգության խնդիրը շարունակում է մնալ հիմնական մարտահրավերը, որը հաստատում են հարցվածների 75%-ը։ Ընդ որում, հարցվածների 80 %խոստովանել է, որ անվտանգության գոյություն ունեցող գործիքները կամ ընդհանրապես չեն աշխատում, կամ ամպի մեջ սահմանափակ հնարավորություններ ունեն:
Այս ամենը կարող է հանգեցնել լուրջ խնդիրների եթե ընկերությունները չվերացնեն իրենց բաշխված ցանցերում առկա ցանկացած բացը՝ աշխատակիցների անձնական սարքերից մինչեւ տվյալների մշակման կենտրոն եւ համալիր մոտեցում չցուցաբերեն ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը։ Կարեւոր է հիշել, որ եթե հաքերը ներթափանցում է ցանց, եւ ընկերությունը հայտնաբերում է նրան, դա հաջողություն չէ, այլ վնաս: Դժվար է հստակ ասել, թե որքան ժամանակ է նա այնտեղ եղել եւ ինչով է զբաղվել: Հետեւաբար, լավագույն ռազմավարությունը կանխարգելումն է:
Որպես վաճառող ՝ մենք ծածկում ենք հարձակման բոլոր վեկտորները:
Սարգիս Հարությունյան
Այսօր կիբերհարձակումներն ավելի ու ավելի հաճախ են տեղի ունենում։ Միայն անցած տարվա ընթացքում դրանց թիվը գրեթե կրկնապատկվել է: Դա պայմանավորված է նրանով, որ կիբերհանցագործները անընդհատ գաղտնի տվյալներ ստանալու նոր եղանակներ են փնտրում: Նոր սպառնալիքներ եւ վնասակար գործունեության նոր ձեւեր են ի հայտ գալիս: Նման հարձակումները հաջող ավարտ են ունենում հիմնականում երկու պատճառով՝ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում աշխատողների շրջանում գիտելիքների պակասի եւ, որ ամենակարեւորն է, ՏՏ համակարգերում խոցելի կողմերի պատճառով: Անցյալ տարվա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ այսօր Հայաստանում միջին եւ փոքր բիզնեսն ամենախոցելին է: Ըստ մեր փորձագիտական գնահատման, դա պայմանավորված է նրանով, որ փոքր բիզնեսը բավարար ուշադրություն չի դարձնում անվտանգությանը, նրանց ՏՏ համակարգերը թույլ են եւ խոցելի:
Վնասակար ծրագրերի արագ աճը, հարձակվողների աճող բարդությունը եւ նոր անհայտ սպառնալիքների աճող քանակը պահանջում են ժամանակակից մոտեցում կորպորատիվ ցանցերի եւ տվյալների ապահովման համար: Իհարկե, կան բազմաթիվ լուծումներ, որոնք օգնում են լուծել այս խնդիրը, բայց այս պահին ես կառանձնացնեի հաջորդ սերնդի Check Point-ի հաջորդ սերնդի Quantum Spark firewall- ները:
Firewall-ը պաշտպանիչ վահան է ինտերնետի եւ կազմակերպության տեղական համակարգչային ցանցի միջեւ: Այն իրականացնում է ինտերնետից եկող տվյալների ստուգման եւ զտման գործառույթ: Կախված պարամետրերից, firewall- ը կարող է բաց թողնել կամ արգելափակել դրանք, օրինակ, եթե հայտնաբերում է վիրուսներ կամ հակերային հարձակում:
Փոքր եւ միջին կազմակերպությունները պահանջում են նույն մակարդակի պաշտպանություն բարդ կիբեռգրոհներից եւ սպառնալիքներից, որոնք հասանելի են խոշոր կազմակերպություններին: Ոչ բոլորը կարող են իրենց թույլ տալ տեղեկատվության անվտանգության մի քանի փորձառու մասնագետներ, եւ ոչ բոլորը կարող են շարքային աշխատակիցներին պատրաստել կիբերհիգիենայի կանոններին։ Check Point փոքր բիզնեսի անվտանգության դարպասները ապահովում են նույն պաշտպանությունը, ինչ խոշոր կազմակերպությունները: Միեւնույն ժամանակ, դրանք տեղակայման եւ կառավարման համար բավականին պարզ են:
Check Point Software-ի լուծումները ապահովում են սպառնալիքների համապարփակ կանխարգելում `միաժամանակ բարելավելով գործառնական արդյունավետությունը: Եթե խոսենք Quantum Spark-ի հաջորդ սերնդի միջցանցային էկրանների մասին, ապա դրանք նախատեսված են փոքր եւ միջին բիզնեսի համար եւ ապահովում են իրենց դասի լավագույն պաշտպանությունը սպառնալիքներից: Այդ էկրանները բավական հեշտ են տեղադրվում եւ կառավարվում։ Ավելին, Quantum Spark-ի անվտանգության դարպասները ապահովում են 1-ից մինչեւ 500-ի աշխատակիցների թվով ձեռնարկությունների պաշտպանություն:
Վերջերս Check Point Software- ը թողարկեց Quantum Spark firewall- ների նոր տարբերակ. Quantum Spark 1600 եւ Quantum Spark 1800: Փոքր եւ միջին բիզնեսի պարզ, մատչելի, համընդհանուր անվտանգության լուծումներով, այս firewall անվտանգության դարպասները պաշտպանում են կորպորատիվ ցանցերը, տվյալների կիբերհարձակումներից եւ գողություններից։  Այս firewall-ները նաեւ իդեալական են ավելի մեծ մասնաճյուղերի եւ փոքր ու միջին բիզնեսի ցանցերի համար `բարձր սպառնալիքների կանխման թողունակության եւ ցանցի ինտերֆեյսներով բարձր հզորության պորտերի շնորհիվ: Նշենք, որ Quantum Spark 1600-ը եւ 1800-ը ապահովում են լիարժեք պաշտպանություն ընդամենը 60 վայրկյանում, եւ, որ կարեւոր է, տեղում տեխնիկական սպասարկման կարիք չկա:
Բացի այդ, այս firewall- ները կառավարվում են տեղական մակարդակում`օգտագործելով պարզեցված վեբ օգտագործողի միջերես, եւ կա նաեւ բջջային հավելվածի միջոցով կառավարվելու հնարավորություն: Դուք կարող եք իրական ժամանակում վերահսկել ցանցի կարգավիճակը եւ անմիջապես վերացնել ցանկացած սպառնալիք:
Ամփոփելով նշեմ, որ ընկերությունների համար շատ կարեւոր է պաշտպանության համակարգի տեղադրումից առաջ տեղեկանալ իրենց խոցելի հատվածների մասին։ Դրա համար կան փորձարկում իրականացնող բազմաթիվ լուծումներ։ Այս պահին կցանկանայի առանձնացնել Check Up-ի որոշումը, կրկին Check Point Software ընկերությունից։ Այս լուծումը թույլ է տալիս կատարել ցանցի վերլուծություն եւ հավաքել համապարփակ տվյալներ ամբողջ շրջակա միջավայրի, այդ թվում`ցանցերի, վերջնակետերի եւ շարժական սարքերի համար ակտիվ սպառնալիքների վերաբերյալ: Վերլուծության ավարտին հաճախորդը ստանում է համապարփակ զեկույց չարամիտ վարակների քանակի, բարձր ռիսկային վեբ հավելվածների օգտագործման, ներխուժման եւ բոտային հարձակումների, գաղտնի տվյալների կորստի, վերջնակետերի եւ շարժական սարքերի սպառնալիքների մասին: Նման ստուգումը ներկայումս անվճար է, եւ մեր ընկերությունը պատրաստ է իրականացնել նման վերլուծություն:
Նշեմ, որ այս առաջարկը գործում է սահմանափակ թվով ընկերությունների համար։ Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք լրացնել հայտը, եւ մեր մասնագետները կկապվեն Ձեզ հետ։

11:27 | 06.04.21 | News | 15384
Sargis Harutyunan, Director of Softline Armenia, and Alexander Savushkin, Regional Business Development Director for Check Point Software Technologies in Ukraine, Georgia, and the CIS, spoke about cybersecurity trends and Check Point Software solutions.
Alexander Savushkin
At Check Point, we distinguish six generations of threats - they have been constantly improving and evolving since their inception for about 40 years. Cybercriminals are constantly working on them - and if organizations want to be protected, then they cannot be left behind. When we conducted a survey on this topic - this was about three years ago, we found out that only 3% of companies around the world were using the latest protection methods. On average, the level of protection lags behind that of cybercriminals by 10 years. In other words, the protection of most organizations is at a level that could have helped in the 2010s.
The latest generation of attacks are long-lasting, multi-stage, and can attack a wide variety of device types around the world. As we increasingly use mobile devices in our daily and work lives, attackers are increasingly trying to exploit their vulnerabilities. It is important for organizations to implement a mobile security system that can seamlessly protect both corporate and personal devices from advanced cyber attacks, as well as ensure the security of the OS of devices, applications and networks to which they are connected. In addition, the new security measures should not affect the user experience, battery life, data loading, and other indicators.
2020 was a challenge for a huge number of organizations: everyone needed to transfer a huge number of people to remote work in a short period. If we talk about digitalization of work, then in a few months the companies have done what they planned to do in the next few years. But how much security they were concerned with, is a question.
Most likely, cybercriminals were well aware of this – according to our data, every second organization reported an increase in cyber-attacks during the pandemic. We conducted a survey among more than 600 IT and information security specialists around the world – and 58% of respondents confirmed this.
I expect that in 2021, many organizations will allow their employees to work from home or adopt a hybrid model, which means that securing remote work will remain a top priority and a challenge for the coming months and years.
At the same time, the business is developing-now in many offices you can find IoT devices that also require protection. Many people (and even businesses) don't take the security of smart devices seriously – and that's a big mistake. It seems obvious to protect smartphones, computers, laptops – but IoT devices also have access to the Internet, and often their manufacturers save on security. As a result, it turns out that both manufacturers and end users do not always think about protection – and through such unprotected smart devices, the risk of intruders entering the corporate network increases.
In the past few months, the main threats to business have been and will continue to be data leaks and penetration into corporate networks. More specific risks are the use of personal gadgets by employees for work, shadow software, unsecured Wi-Fi networks, and a low level of cyber-hygiene in general.
The protection of public clouds remains a serious problem-this was noted by 75% of respondents. At the same time, 80% of respondents admitted that the existing security tools either do not work at all, or have limited capabilities in the cloud.
All this is fraught with serious problems. Companies will need to fix any gaps in their distributed networks-from employees ' personal devices to the data center; take a comprehensive approach to protecting the infrastructure. It is important to remember that if an attacker has penetrated the network and the company has discovered it – this is not a success, but a loss. It is difficult to say with certainty how long he was there and what exactly he did. Therefore, the best strategy is prevention.
As a vendor, we close all attack vectors. And a very important nuance for small and medium-sized businesses – everything is managed by a single console, no large staff of information security specialists is required.
Sargis Harutyunyan
Today cyberattacks are happening more and more often: just last year, their number has almost doubled. This is due to the fact that cybercriminals are constantly looking for new ways to get confidential data. New threats and new forms of malicious activity are emerging. Such attacks are successful mainly for two reasons: due to a lack of knowledge among employees in the field of information security, and, more importantly, because of vulnerabilities in IT systems. Last year's facts showed that today in Armenia, medium and small businesses are the most vulnerable. According to our expert assessment, this is due to the fact that small businesses do not pay enough attention to security, their IT systems are weak and vulnerable.
The rapid growth of malware, the increasing sophistication of attackers, and the growing number of new unknown threats require a modern approach to ensuring the security of corporate networks and data. Of course, there are many solutions that help solve this problem, but for now, I would highlight the next generation Quantum Spark firewalls from Check Point.
A firewall is a protective shield between the global Internet and the local computer network of an organization. It performs the function of checking and filtering data coming from the Internet. Depending on the settings, the firewall may skip them or block them, for example, if it detects viruses or a hacker attack.
Small and medium-sized business offices require the same level of protection against complex cyber-attacks and threats that is available to large organizations. Ensuring network security is a difficult task for small and medium-sized enterprises. Not everyone can afford several experienced information security specialists, and not everyone is ready to teach ordinary employees the rules of cyber hygiene. Check Point security gateways for small businesses provide the same protection as for large organizations. At the same time, they are quite easy to deploy and manage.
Check Point Software solutions provide comprehensive threat prevention while improving operational efficiency.
When it comes to Quantum Spark next-generation firewalls, they are designed for small and midsize businesses and provide best-in-class threat protection. They are easy to deploy and manage, and integrate communications and security into a single security gateway solution. What's more, Quantum Spark Security Gateways protect businesses with 1 to 500 employees.
Check Point Software recently released a new version of Quantum Spark firewalls: Quantum Spark 1600 and Quantum Spark 1800. With simple, affordable, universal security solutions for small and medium-sized businesses, these firewall security gateways protect corporate networks, data from cyber attacks and theft. These firewalls are also ideal for larger branch offices and small to medium business networks due to their high threat prevention bandwidth and high capacity ports with network interfaces. Note that the Quantum Spark 1600 and 1800 provide full protection in just 60 seconds and, importantly, there is no need for on-site maintenance.
In addition, these firewalls are managed locally, using a simplified web user interface, and there is also the option to manage through a mobile application. You can monitor the network status in real time and eliminate any threats immediately.
To sum up, it is very important for companies to know their vulnerabilities before installing a security system. To do this, there are many solutions that conduct testing. At the moment, I would like to highlight the Check Up solution, again from the company Check Point Software. This solution allows you to perform network analysis and collect comprehensive data on active threats for the entire environment, including networks, endpoints, and mobile devices. At the end of the analysis period, the client receives a comprehensive report on the number of malware infections, the use of high-risk web applications, intrusion attempts and bot attacks, loss of confidential data, threats to endpoints and mobile devices. Such a check is currently free of charge and our company is ready to conduct such an analysis.
Please note that this offer applies to a limited number of companies. For more information, you can fill out the form and our specialists will contact you.