Softline Armenia-ի տնօրեն Սարգիս Հարությունյանը եւ Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ ԱՊՀ-ի Check Point Software Technologies- ի տարածաշրջանային բիզնեսի զարգացման տնօրեն Ալեքսանդր Սավուշկինը խոսել են կիբերանվտանգության միտումների եւ Check Point Software-ի լուծումների մասին:
Ալեքսանդր Սավուշկին
Check Point- ում մենք առանձնացնում ենք սպառնալիքների վեց սերունդ: Ստեղծման պահից՝ շուրջ 40 տարի այդ սպառնալիքները մշտապես կատարելագործվում եւ զարգանում են: Կիբերհանցագործները մշտապես աշխատում են սպառնալիքների շուրջ, եւ եթե կազմակերպությունները ցանկանում են պաշտպանված լինել, ապա նրանք նույնպես պետք է աշխատեն եւ ետ չընկնեն կիբերանվտանգության միտումներից։ Սակայն, երեք տարի առաջ, երբ մենք հարցում անցկացրինք այս թեմայով մենք պարզեցինք, որ ամբողջ աշխարհում ընկերությունների միայն 3%-ն է օգտագործում պաշտպանության ակտուալ մեթոդներ: Միջին հաշվով, պաշտպանության մակարդակը զիջում է կիբերհանցագործների մակարդակին 10 տարով։ Այլ կերպ ասած, կազմակերպությունների մեծ մասի պաշտպանությունն այն մակարդակի վրա է, որը կարող էր օգնել 2010-ականներին:
Վերջին սերնդի գրոհները երկարաժամկետ են, բազմաստիճան եւ կարող են հարձակում կատարել ցանկացած տիպի սարքերի վրա: Մենք ավելի հաճախ ենք սկսել օգտագործել տարբեր շարժական սարքեր, այդ թվում նաեւ բջջային հեռախոսներ, մեր առօրյա եւ աշխատանքային կյանքում, եւ հաքերները  օգտվելով առիթից փորձում են օգտագործել այս սարքերի խոցելի կողմերը:
Կազմակերպությունների համար շատ կարեւոր է ինտեգրել բջջային անվտանգության համակարգ, որը կարող է հեշտությամբ պաշտպանել ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ անձնական սարքերը առաջատար կիբեր հարձակումներից, ինչպես նաեւ ապահովել իրենց կողմից միացված սարքերի, ծրագրերի եւ ցանցերի անվտանգությունը: Բացի այդ, անվտանգության նոր միջոցները չպետք է ազդեն օգտատիրոջ փորձի, մարտկոցի աշխատանքի, տվյալների ներբեռնումների եւ այլ չափումների վրա:
2020 թվականը մարտահրավեր դարձավ շատ կազմակերպությունների համար՝ բոլորը ստիպված էին կարճ ժամանակահատվածում հսկայական թվով մարդկանց տեղափոխել հեռավոր աշխատանքի։ Եթե խոսենք աշխատանքի թվայնացման մասին, ապա մի քանի ամսվա ընթացքում ընկերություններն արեցին այն, ինչ նախատեսում էին անել առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում: Բայց շատ մեծ հարց է, թե որքանով էին ընկերությունները մտահոգված անվտանգությամբ։
Ամենայն հավանականությամբ, կիբեռհանցագործները հիանալի գիտակցում էին դա։ Մեր տվյալների համաձայն՝ յուրաքանչյուր երկրորդ կազմակերպություն հաղորդել Է համաճարակի ընթացքում կիբերհարձակումների աճի մասին։ Մենք հարցում ենք անցկացրել աշխարհի ավելի քան 600 ՏՏ եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետների շրջանում, եւ հարցվածների 58 տոկոսը դա հաստատել է:
Ենթադրում եմ, որ 2021թ․-ին շատ կազմակերպություններ իրենց աշխատակիցներին թույլ կտան աշխատել տանից կամ հիբրիդային մոդել կներդնեն, ինչը նշանակում է, որ հեռավար աշխատանքի ապահովումը կմնա գերխնդիր եւ մարտահրավեր առաջիկա ամիսների եւ տարիների համար:
Այս ամենի հետ մեկտեղ գործարար ոլորտը շարունակում է զարգանալ։ Այժմ շատ գրասենյակներում կարելի է տեսնել IoT սարքեր, որոնք նույնպես պաշտպանության կարիք ունեն: Շատերը խելացի սարքերի անվտանգությանը լուրջ չեն վերաբերվում, եւ դա մեծ սխալ է: Թվում է, թե ակնհայտ է պաշտպանել սմարթֆոնները, համակարգիչները, նոութբուքերը, բայց IoT սարքերը նույնպես ունեն ինտերնետ հասանելիություն, եւ հաճախ դրանց արտադրողները խնայում են անվտանգության վրա: Արդյունքում, պարզվում է, որ եւ՛ արտադրողները, եւ՛ վերջնական օգտագործողները միշտ չէ, որ մտածում են պաշտպանության մասին, եւ այդպիսի անպաշտպան խելացի սարքերի միջոցով մեծանում է կորպորատիվ ցանց ներխուժողների ռիսկը:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում գործարար ոլորտի համար հիմնական սպառնալիքները եղել են եւ կլինեն տվյալների արտահոսքը եւ կորպորատիվ ցանցերի ներթափանցումը: Ավելի կոնկրետ ռիսկեր են համարվում աշխատակիցների կողմից անձնական սարքավորումների օգտագործումը, ստվերային ծրագրակազմը, անպաշտպան Wi-Fi ցանցերը եւ առհասարակ կիբերհիգիենայի ցածր մակարդակը։
Հասարակության ստվար զանգվածներին հասանելի ամպային լուծումների անվտանգության խնդիրը շարունակում է մնալ հիմնական մարտահրավերը, որը հաստատում են հարցվածների 75%-ը։ Ընդ որում, հարցվածների 80 %խոստովանել է, որ անվտանգության գոյություն ունեցող գործիքները կամ ընդհանրապես չեն աշխատում, կամ ամպի մեջ սահմանափակ հնարավորություններ ունեն:
Այս ամենը կարող է հանգեցնել լուրջ խնդիրների եթե ընկերությունները չվերացնեն իրենց բաշխված ցանցերում առկա ցանկացած բացը՝ աշխատակիցների անձնական սարքերից մինչեւ տվյալների մշակման կենտրոն եւ համալիր մոտեցում չցուցաբերեն ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը։ Կարեւոր է հիշել, որ եթե հաքերը ներթափանցում է ցանց, եւ ընկերությունը հայտնաբերում է նրան, դա հաջողություն չէ, այլ վնաս: Դժվար է հստակ ասել, թե որքան ժամանակ է նա այնտեղ եղել եւ ինչով է զբաղվել: Հետեւաբար, լավագույն ռազմավարությունը կանխարգելումն է:
Որպես վաճառող ՝ մենք ծածկում ենք հարձակման բոլոր վեկտորները:
Սարգիս Հարությունյան
Այսօր կիբերհարձակումներն ավելի ու ավելի հաճախ են տեղի ունենում։ Միայն անցած տարվա ընթացքում դրանց թիվը գրեթե կրկնապատկվել է: Դա պայմանավորված է նրանով, որ կիբերհանցագործները անընդհատ գաղտնի տվյալներ ստանալու նոր եղանակներ են փնտրում: Նոր սպառնալիքներ եւ վնասակար գործունեության նոր ձեւեր են ի հայտ գալիս: Նման հարձակումները հաջող ավարտ են ունենում հիմնականում երկու պատճառով՝ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում աշխատողների շրջանում գիտելիքների պակասի եւ, որ ամենակարեւորն է, ՏՏ համակարգերում խոցելի կողմերի պատճառով: Անցյալ տարվա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ այսօր Հայաստանում միջին եւ փոքր բիզնեսն ամենախոցելին է: Ըստ մեր փորձագիտական գնահատման, դա պայմանավորված է նրանով, որ փոքր բիզնեսը բավարար ուշադրություն չի դարձնում անվտանգությանը, նրանց ՏՏ համակարգերը թույլ են եւ խոցելի:
Վնասակար ծրագրերի արագ աճը, հարձակվողների աճող բարդությունը եւ նոր անհայտ սպառնալիքների աճող քանակը պահանջում են ժամանակակից մոտեցում կորպորատիվ ցանցերի եւ տվյալների ապահովման համար: Իհարկե, կան բազմաթիվ լուծումներ, որոնք օգնում են լուծել այս խնդիրը, բայց այս պահին ես կառանձնացնեի հաջորդ սերնդի Check Point-ի հաջորդ սերնդի Quantum Spark firewall- ները:
Firewall-ը պաշտպանիչ վահան է ինտերնետի եւ կազմակերպության տեղական համակարգչային ցանցի միջեւ: Այն իրականացնում է ինտերնետից եկող տվյալների ստուգման եւ զտման գործառույթ: Կախված պարամետրերից, firewall- ը կարող է բաց թողնել կամ արգելափակել դրանք, օրինակ, եթե հայտնաբերում է վիրուսներ կամ հակերային հարձակում:
Փոքր եւ միջին կազմակերպությունները պահանջում են նույն մակարդակի պաշտպանություն բարդ կիբեռգրոհներից եւ սպառնալիքներից, որոնք հասանելի են խոշոր կազմակերպություններին: Ոչ բոլորը կարող են իրենց թույլ տալ տեղեկատվության անվտանգության մի քանի փորձառու մասնագետներ, եւ ոչ բոլորը կարող են շարքային աշխատակիցներին պատրաստել կիբերհիգիենայի կանոններին։ Check Point փոքր բիզնեսի անվտանգության դարպասները ապահովում են նույն պաշտպանությունը, ինչ խոշոր կազմակերպությունները: Միեւնույն ժամանակ, դրանք տեղակայման եւ կառավարման համար բավականին պարզ են:
Check Point Software-ի լուծումները ապահովում են սպառնալիքների համապարփակ կանխարգելում `միաժամանակ բարելավելով գործառնական արդյունավետությունը: Եթե խոսենք Quantum Spark-ի հաջորդ սերնդի միջցանցային էկրանների մասին, ապա դրանք նախատեսված են փոքր եւ միջին բիզնեսի համար եւ ապահովում են իրենց դասի լավագույն պաշտպանությունը սպառնալիքներից: Այդ էկրանները բավական հեշտ են տեղադրվում եւ կառավարվում։ Ավելին, Quantum Spark-ի անվտանգության դարպասները ապահովում են 1-ից մինչեւ 500-ի աշխատակիցների թվով ձեռնարկությունների պաշտպանություն:
Վերջերս Check Point Software- ը թողարկեց Quantum Spark firewall- ների նոր տարբերակ. Quantum Spark 1600 եւ Quantum Spark 1800: Փոքր եւ միջին բիզնեսի պարզ, մատչելի, համընդհանուր անվտանգության լուծումներով, այս firewall անվտանգության դարպասները պաշտպանում են կորպորատիվ ցանցերը, տվյալների կիբերհարձակումներից եւ գողություններից։  Այս firewall-ները նաեւ իդեալական են ավելի մեծ մասնաճյուղերի եւ փոքր ու միջին բիզնեսի ցանցերի համար `բարձր սպառնալիքների կանխման թողունակության եւ ցանցի ինտերֆեյսներով բարձր հզորության պորտերի շնորհիվ: Նշենք, որ Quantum Spark 1600-ը եւ 1800-ը ապահովում են լիարժեք պաշտպանություն ընդամենը 60 վայրկյանում, եւ, որ կարեւոր է, տեղում տեխնիկական սպասարկման կարիք չկա:
Բացի այդ, այս firewall- ները կառավարվում են տեղական մակարդակում`օգտագործելով պարզեցված վեբ օգտագործողի միջերես, եւ կա նաեւ բջջային հավելվածի միջոցով կառավարվելու հնարավորություն: Դուք կարող եք իրական ժամանակում վերահսկել ցանցի կարգավիճակը եւ անմիջապես վերացնել ցանկացած սպառնալիք:
Ամփոփելով նշեմ, որ ընկերությունների համար շատ կարեւոր է պաշտպանության համակարգի տեղադրումից առաջ տեղեկանալ իրենց խոցելի հատվածների մասին։ Դրա համար կան փորձարկում իրականացնող բազմաթիվ լուծումներ։ Այս պահին կցանկանայի առանձնացնել Check Up-ի որոշումը, կրկին Check Point Software ընկերությունից։ Այս լուծումը թույլ է տալիս կատարել ցանցի վերլուծություն եւ հավաքել համապարփակ տվյալներ ամբողջ շրջակա միջավայրի, այդ թվում`ցանցերի, վերջնակետերի եւ շարժական սարքերի համար ակտիվ սպառնալիքների վերաբերյալ: Վերլուծության ավարտին հաճախորդը ստանում է համապարփակ զեկույց չարամիտ վարակների քանակի, բարձր ռիսկային վեբ հավելվածների օգտագործման, ներխուժման եւ բոտային հարձակումների, գաղտնի տվյալների կորստի, վերջնակետերի եւ շարժական սարքերի սպառնալիքների մասին: Նման ստուգումը ներկայումս անվճար է, եւ մեր ընկերությունը պատրաստ է իրականացնել նման վերլուծություն:
Նշեմ, որ այս առաջարկը գործում է սահմանափակ թվով ընկերությունների համար։ Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք լրացնել հայտը, եւ մեր մասնագետները կկապվեն Ձեզ հետ։

11:27 | 06.04.21 | Новости | 15408
Руководители Softline Armenia и Check Point Software Technologies прокомментировали тенденции кибербезопасности
Директор компании Softline Армения Саргис Арутюнан и региональный директор по развитию бизнеса Check Point Software Technologies в Украине, Грузии и странах СНГ Александр Савушкин рассказали о тенденциях в области кибербезопасности и о решениях Check Point Software.
Александр Савушкин
Мы в Check Point выделяем шесть поколений угроз – с момента их появления около 40 лет они постоянно совершенствовались и развивались. Киберпреступники постоянно работают над ними – и если организации хотят быть защищенными, то им нельзя отставать. Но когда мы проводили опрос на эту тему – это было около трех лет назад, мы выяснили, что только 3% компаний во всем мире использовали актуальные методы защиты. В среднем, уровень защиты отстает от уровня киберпреступников на 10 лет. Иными словами, защита большинства организаций находится на том уровне, который мог помочь в 2010-х годах.
Атаки последнего поколения длительные, многостадийные, они могут атаковать самые разные типы устройств по всему миру. Так как мы все чаще и чаще используем мобильные устройства в своей повседневной и рабочей жизни, злоумышленники все больше пытаются использовать их уязвимости. Организациям важно внедрить систему мобильной безопасности, которая могла бы беспрепятственно защищать как корпоративные, так и персональные устройства от продвинутых кибератак, а также обеспечивать безопасность ОС устройств, приложений и сетей, к которым они подключены. Кроме того, новые меры безопасности не должны влиять на пользовательский опыт, на время автономной работы, загрузку данных и другие показатели.
2020 год стал вызовом для огромного количества организаций: всем потребовалось за короткий период перевести огромное количество людей на удаленную работу. Если говорить о цифровизации работы, то за несколько месяцев компании сделали то, что планировали сделать за несколько следующих лет. Но насколько сильно при этом они беспокоились о безопасности – это вопрос.
Скорее всего, киберпреступники прекрасно это осознавали – по нашим данным каждая вторая организация сообщала об увеличении кибератак во время пандемии. Мы провели опрос среди более 600 ИТ и ИБ-специалистов по всему миру – и 58% респондентов это подтвердили.
Предполагаю, что в 2021 году многие организации разрешат своим сотрудникам работать из дома или внедрят гибридную модель – а значит, обеспечение безопасности удаленной работы останется главным приоритетом и проблемой на следующие месяцы и годы.
При всем этом бизнес развивается – теперь во многих офисах можно встретить IoT-устройства, которые так же требуют защиты. Многие люди (и даже бизнес) не относятся серьезно к безопасности умных устройств – и это большая ошибка. Кажется очевидным защищать смартфоны, компьютеры, ноутбуки – но у IoT-девайсов тоже есть выход в интернет, и часто их производители экономят на безопасности. В итоге получается, что о защите не всегда думают и производители, и конечные пользователи – и через такие незащищенные умные устройств повышается риск попадания злоумышленников в корпоративную сеть.
В последние несколько месяцев главными угрозами для бизнеса были и будут утечки данных и проникновение в корпоративные сети. Более конкретные риски – использование сотрудниками личных гаджетов для работы, теневого ПО, незащищенных Wi-Fi сетей и низкий уровень кибергигиены в целом.
Серьезной проблемой остается защита общедоступных облаков – это отметили 75% респондентов. При этом 80% опрошенных признались, что существующие инструменты безопасности или вообще не работают, или имеют ограниченные возможности в облаке.
Все это чревато серьезными проблемами.  Компаниям будет необходимо устранять любые бреши в своих распределенных сетях — от личных устройств сотрудников до центра обработки данных; комплексно подходить к защите инфраструктуры. Важно помнить, что если злоумышленник проник в сеть и компания его обнаружила – это не успех, а проигрыш. Сложно с уверенностью сказать, сколько времени он там находился и что именно делал. Поэтому лучшая стратегия –предотвращение.
Как вендор, мы закрываем все векторы атак. И очень важный нюанс для малого и среднего бизнеса – все управляется единой консолью, не требуется большого штата ИБ-специалистов.
Саргис Арутюнан
Сегодня кибератаки происходят все чаще: только за прошлый год их количество увеличилось почти в 2 раза. Связано это с тем, что злоумышленники постоянно ищут новые способы получить конфиденциальные данные. Появляются новые угрозы и новые формы вредоносной деятельности. Такие атаки становятся успешными в основном по двум причинам: из-за нехватки знаний у сотрудников в области информационной безопасности, и, что более важно, из-за уязвимостей в ИТ-системах.
Прошлогодние события показали, что на сегодняшний день у нас в Армении, средний и малый бизнес являются наиболее уязвимыми. По нашей экспертной оценке, связано это с тем, что малый бизнес не уделяет достаточно внимания безопасности, их ИТ-системы слабы и уязвимы.
Быстрый рост вредоносного ПО, растущая изощренность злоумышленников и рост числа новых неизвестных угроз требуют современного подхода к обеспечению безопасности корпоративных сетей и данных. Конечно, есть множество решений, которые помогают решать эту проблему, но на данный момент я бы выделил межсетевые экраны следующего поколения Quantum Spark от компании Check Point.
Межсетевой экран или брандмауэр представляет собой защитный экран между глобальным интернетом и локальной компьютерной сетью организации. Он выполняет функцию проверки и фильтрации данных, поступающих из интернета. В зависимости от настроек брандмауэр может пропустить их или заблокировать, например, если обнаружит вирусы или хакерскую атаку.
Офисы малого и среднего бизнеса требуют того же уровня защиты от сложных кибератак и угроз, который доступен и крупным организациям.  Обеспечение сетевой безопасности – сложная задача для малых и средних предприятий. Не все могут позволить себе нескольких опытных ИБ-специалистов, и не все готовы обучать рядовых сотрудников правилам кибергигиены. Шлюзы безопасности Check Point для малого бизнеса, обеспечивают ту же защиту, что и для крупных организаций. При этом они достаточно просты в развертывании и управлении.
Решения Check Point Software обеспечивают комплексное предотвращение угроз, одновременно повышая операционную эффективность.
Если говорить о межсетевых экранах следующего поколения Quantum Spark, то они предназначены для малого и среднего бизнеса и обеспечивают лучшую в своем классе защиту от угроз. Они просты в развертывании и управлении, а также интегрируют связь и безопасность в единое решение шлюза безопасности. Более того, шлюзы безопасности Quantum Spark обеспечивают защиту предприятий с численностью сотрудников от 1 до 500 человек.
Недавно Check Point Software выпустил новую версию межсетевых экранов Quantum Spark: Quantum Spark 1600 и Quantum Spark 1800. За счет простых, доступных, универсальных решений для защиты малого и среднего бизнеса шлюзы безопасности этих межсетевых экранов обеспечивают безопасность корпоративных сетей, данных от кибератак и краж. Такие межсетевые экраны также идеальны для более крупных филиалов и сетей среднего и малого бизнеса, за счет высокой пропускной способности предотвращения угроз и высокой емкости портов с сетевыми интерфейсами. Отмечу, что Quantum Spark 1600 и 1800 обеспечивают полную защиту всего за 60 секунд и что немаловажно - нет необходимости в их техническом обслуживании на месте.
Кроме того, эти межсетевые экраны управляются локально, с помощью упрощенного пользовательского веб-интерфейса, также есть возможность управления через мобильное приложение. Вы можете следить за статусом сети в реальном времени и немедленно устранить любые угрозы.
Подводя итог, отмечу, что компаниям очень важно перед установкой системы защиты знать свои уязвимые места. Для этого есть множество решений, которые проводят тестирования. На данный момент хотелось бы выделить решение CheckUp, опять же от компании Check Point Software. Это решение позволяет провести анализ сети и собрать исчерпывающие данные об активных угрозах для всей среды, включая сети, конечные точки и мобильные устройства. В конце периода анализа клиент получает исчерпывающий отчет о количестве заражений вредоносным ПО, использовании веб-приложений с высокой степенью риска, попытках вторжений и атаках ботов, потерь конфиденциальных данных, угроз для конечных точек и мобильных устройств. Такая проверка на данный момент бесплатная и наша компания готова провести такой анализ.
Отмечу, что данное предложение действует на ограниченное число кампаний. Для более подробной информации вы можете заполнить форму, и наши специалисты свяжутся с вами.