00:08 | 18.07.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 120512
- SAP-ը հայաստանյան շուկա պաշտոնապես մուտք գործեց ավելի քան 10 տարի առաջ` 2010-ի դեկտեմբերին: Ինչպե՞ս եք գնահատում ընկերության ձեռքբերումները այս ընթացքում:
- Հայաստանում տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտը վերջին տասնամյակում մշտապես աճել է:
Հայաստանյան ՏՏ շուկան այսօր ամենահեռանկարայիններից է բիզնեսի զարգացման, նոր տեխնոլոգիաների ներդրման արագության, նորարարությունների եւ համատեղ թվային նախագծերի բաց լինելու տեսանկյունից, իսկ SAP-ը դարձել է այս շուկայի բիզնես-լուծումների հիմնական մատակարարներից մեկը: SAP-ն ակտիվորեն ներգրավված է երկրի թվային օրակարգում`օգնելով ընկերություններին արդյունավետորեն անցնել թվային վերափոխման ուղին: Մենք կիսվում ենք մեր բիզնես-պրակտիկաներով եւ բազմամյա փորձով տարբեր արդյունաբերություններում, նախաձեռնել ենք բազմաթիվ նախագծեր ֆինանսական եւ պետական հատվածում, ռիթեյլի, լոգիստիկ եւ արտադրական ոլորտներում:
Մեր լայն ամպային պորտֆոլիոն օգնեց կտրուկ կրճատել նախագծերի ներդրման եւ հաճախորդների համար բիզնես-արդյունքի ստացման ժամկետները: Հայկական շուկան շատ հետաքրքիր է նաեւ Ռուսաստանից եւ ԱՊՀ այլ երկրներից մեր գործընկերների համար, եւ սահմանները խոչընդոտ չեն հանդիսանում. մենք ի վիճակի ենք իրականացնել նախագծեր խառը ձեւաչափով եւ հեռակա կերպով: Անցած մի քանի տարիների ընթացքում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային այլ շուկաներում ամենաակնառու միտումներից մեկն է այն լուծումների վրա կենտրոնանալը, որոնք կօգնեն բարելավել հաճախորդների փորձը, փոխգործակցությունը նրանց հետ եւ, որպես արդյունք, բարելավել ծառայությունը:
University Alliance ծրագրի միջոցով SAP-ն ակտիվորեն աջակցում է նաեւ Հայաստանում երիտասարդական համայնքների զարգացմանը՝ նրանց տաղանդները կյանքի կոչելու հնարավորություն ընձեռելով, այդ թվում` համաշխարհային տեխնոլոգիական շուկայում:
- Քանի՞ հաճախորդ ունեք Հայաստանում, հնարավո՞ր է նրանց ընդհանրացված «դիմանկարը» կազմել: Դա հիմնականում խոշո՞ր ընկերություններ են:
- Մեր հաճախորդը բաց է ցանկացած նորամուծությունների համար, չի վախենում փորձարկումներ անել, բայց անում է դա ճիշտ՝ առանց ավելորդ ռիսկի՝ հասկանալով, թե ինչու է պետք փոխվել տեխնոլոգիայի միջոցով, մասնակցում է գործընթացին ծրագրի բոլոր փուլերում, վստահում մեր փորձին՝ օգտագործելով լավագույն պրակտիկաներն իր նպատակներին հասնելու գործում:
Եթե խոսում ենք հաճախորդների թվի մասին, ապա հարցը, մի կողմից, պարզ է, սակայն «սատանան միշտ մանրուքների մեջ է»: Ավանդական իմաստով հաճախորդներն այն ընկերություններն են, որոնք արդեն օգտագործում են մեր լուծումները: Սակայն SAP-ում մենք ավելի լայն ենք նայում այս հայեցակարգին՝ խոսելով էկոհամակարգի մասին, որը ներառում է եւ՛ գործընկերներին, եւ՛ հաճախորդներին, որտեղ միասին անցնում ենք թվային վերափոխման ուղով, ստեղծում նոր լուծումներ եւ նոր փորձ: Օրինակ, 2018 թվականին ACBA Bank-ի հետ միասին, որը Հայաստանում գործընթացների ավտոմատացման առաջատարներից մեկն է, մենք մեկնարկեցինք թվային վերափոխման լայնածավալ հնգամյա ծրագիր, որը ներգործություն կունենա բանկի բոլոր ստորաբաժանումների վրա: Բանկն օգտագործում է SAP լուծումներ տրանզակցիոն բանկինգի, պլանավորման եւ բյուջետավորման, բանկի տվյալների պահեստ կառուցելու, անձնակազմի կառավարման եւ տաղանդների կառավարման հիմնական գործընթացների համար: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով բանկը կբարելավի հաճախորդների հետ աշխատանքի որակը, կնվազեցնի նոր ապրանքներ շուկա բերելու ժամանակը եւ կբարելավի ինչպես գործառնական, այնպես էլ հիմնական գործընթացների արդյունավետությունը:
Մեր թվային հարթակից օգտվում է նաեւ մանրածախ առեւտրի առաջատար «Երեւան Սիթի»-ն`արդյունավետորեն կառուցելով պլանավորման, կանխատեսման եւ կառավարման գործընթացները: Ռիթեյլի, ապահովագրական եւ բանկային ոլորտի այլ ընկերությունները նույնպես օգտագործում են SAP լուծումներ:
Ալեքսեյ Պետունինը Ալեքսեյ Պետունինը
photo © SAP
Միեւնույն ժամանակ, մենք շփվում ենք նաեւ միջին չափի ընկերությունների հետ, որոնք պատրաստ են զարգանալու եւ վերափոխվելու: Նմանատիպ պահանջները շատ են ռիթեյլում: Ղեկավարները գիտակցում են, որ դժվար կլինի մրցակցել աճող շուկայում առանց ուժեղ, հեշտությամբ ընդլայնվող լուծումների, որոնք կարող են վերլուծել տվյալների մեծ ծավալներ եւ հաճախորդների համար ավելի լավ փորձ առաջարկել:
- Հայկական շուկան մեծ չէ, ինչը՞ կարող է ծառայել որպես աճի խթան:
- Որպես աճի խթան կարող է ծառայել հենց փոքրության փաստը։ Դա հնարավորություն է տալիս որակապես աճելու, որոշակի լուծումների եւ հարթակների ավելի մանրամասն ուսումնասիրության, իսկ պետությանն ու բիզնեսին՝ սերտ համագործակցության մեջ աշխատելու՝ զարգացնելով երկրի թվային արտահանման ներուժը:
Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է միջազգային թվային օրակարգին, երկրի ՏՏ ոլորտի շատ ընկերություններ աշխատում են օտարերկրյա բիզնեսի հետ, ինչը պահանջում է արագ իրականացում եւ զարգացում, ինչպես նաեւ առավել արդի գործիքների եւ պրակտիկաների օգտագործում: Դրան նպաստում է նաեւ ՏՏ շուկայի առանցքային դերակատարների ժամանակակից մոտեցումը եւ բիզնես լուծումներ մատակարարողների կողմից առաջարկվող ամպային տեխնոլոգիաների եւ միկրոծառայության ճարտարապետությունների վրա հիմնված նախագծերի իրականացման գործում, որոնցում SAP-ը առաջատար դիրք է զբաղեցնում:
Համաճարակի ընթացքում մատակարարման շղթաների, հաճախորդի հետ կապի մեթոդների, պահանջարկի կառուցվածքի, առաջարկվող ծառայությունների տեսակների լուրջ վերափոխման ականատեսը դարձանք: Այս պայմաններում աճի հիմնական գործոնը մեր հաճախորդների կարողությունն է արագորեն հարմարեցնել իրենց բիզնես գործընթացները փոփոխվող շուկայական իրողություններին, արագորեն փորձարկել գնորդի հետ փոխգործակցության նոր մոտեցումներ եւ ավելացնել հասույթը՝ առաջին հերթին ժամանակակից ՏՏ տեխնոլոգիաների օգտագործման միջոցով:
Ստարտափների էկոհամակարգը եւ երիտասարդական համայնքների հետ աշխատանքը, ինչպես նաեւ «Մինչեւ 2030թ. Հայաստանի թվային վերափոխման օրակարգը» ՏՀՏ ոլորտի զարգացման եւս մեկ շարժիչ են:
- 2010թ. դեկտեմբերին ԱՊՀ-ում SAP-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիսլավ Մարտինովը մեզ հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանում SAP բիզնես լուծումների առաջնահերթ ոլորտներն են բանկային համակարգը, պետական հատվածը եւ լեռնահանքային արդյունաբերությունը: Արդյո՞ք նոր ի հայտ են եկել նոր ոլորտներ:
- SAP-ը շարունակում է ակտիվորեն համագործակցել բանկերի հետ, որոնք ավանդաբար ամենազարգացած հատվածներից են տեխնոլոգիաների ներթափանցման տեսանկյունից, ինչպես նաեւ ռիթեյլը, որի հետ մենք այսօր նույնպես սերտորեն համագործակցում ենք։
Միեւնույն ժամանակ, մենք կիսվում ենք մեր լավագույն համաշխարհային պրակտիկաներով պետության, բիզնեսի եւ հասարակության միջեւ հարաբերությունների թվայնացմանն ուղղված նախագծերի իրականացման գործում, ինչը կարեւոր է Հայաստանում թվային վերափոխման օրակարգի իրականացման համար:
Բազմաթիվ հետաքրքիր լուծումներ եւ զարգացումներ կան նաեւ հանքարդյունաբերության ոլորտի համար, որը Հայաստանի տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկն է: Այս տեխնոլոգիաները հաջողությամբ օգտագործվում են ինչպես ռուսաստանյան, այնպես էլ միջազգային ընկերությունների կողմից՝ թույլ տալով նրանց արդյունավետորեն կառուցել գործընթացները:
- 2021թ. հունիսի սկզբին հայտարարվեց SAP Startup Factory ծրագրի մեկնարկը Հայաստանում՝ BANA- ի (Business Angel Network of Armenia) հետ համագործակցությամբ եւ Եվրամիության աջակցությամբ: Որո՞նք են այս նախաձեռնության հիմնական նպատակները:
- BANA-ի SAP Startup Factory-ի գործարկման հիմնական նպատակն է ընտրել հնարավորինս շատ ստարտափներ եւ օգնել նրանց SAP Store-ի գործընկեր լուծումների գլոբալ մարքեթփլեյս մուտք գործել, ինչը հասանելի է դարձնում SAP հաճախորդների գլոբալ բազան:
BANA-ի SAP Startup Factory-ի աքսելերացիոն առաջին փուլում նախատեսվում է ներգրավել մինչեւ 10 ստարտափ: Ծրագիրը ստարտափների էկոհամակարգի զարգացման լավ օրինակ կդառնա ԱՊՀ այլ երկրների համար: Բացի այդ, նման նախագծերը նպաստում են թվայնացման փորձի եւ լավագույն պրակտիկաների փոխանակմանը, ինչն օգնում է պահպանել արտահանման ներուժը եւ զարգացնել մրցակցությունը:
- SAP Startup Factory-ի բացման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվել էր, որ նախագիծը «թույլ կտա Հայաստանին դառնալ տարածաշրջանի ստարտափների կենտրոն»: Այս դեպքում ի՞նչ ենք հասկանում՝ «տարածաշրջան» ասելով:
- Ինչպես արդեն ասացի, Հայաստանն այսօր աշխարհի առաջատար նորարարական եւ բարձր տեխնոլոգիական երկրներից մեկն է, իսկական տեխնոլոգիական կենտրոն: SAP Startup Factory-ի նման նախաձեռնությունները լավ օրինակ են եւ մեկնարկային տարածք ԱՊՀ այլ երկրների համար՝ սկսնակ ընկերությունների հետ աշխատելու եւ միջազգային շուկաներ դուրս գալու համար:
- Կառավարության եւ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչները խոստովանում են, որ ոլորտում ամենակարեւոր խնդիրը որակյալ կադրերի բացակայությունն է: Կարո՞ղ է SAP-ը ներգրավվել այս խնդրի լուծման մեջ:
- SAP-ն արդեն իսկ ակտիվ մասնակցություն ունի: 2017-ին Ռուս-Հայկական համալսարանը դարձավ ՀՀ առաջին համալսարանը, որը միացավ Համալսարանական դաշինքին: Children of Armenia Fund (COAF)-ի գյուղական բնակավայրերի զարգացման SMART նորարարական նախագծի հետ համատեղ գործարկվեց SAP Next-Gen Lab-ը՝ ուսանողների եւ ՏՏ ոլորտի երիտասարդ մասնագետների նորարարական կենտրոնը: Այս նախագիծը նախատեսված է Լոռու մարզի բնակիչների համար հասանելի դարձնել SAP լուծումները եւ կրթական նյութերը վիրտուալ իրականության, բլոկչեյն եւ IoT տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականից ի վեր Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում բացվել է 17 SAP Next-Gen Lab-ը: Մենք հասկանում ենք որակյալ կադրերի պատրաստման կարեւորությունը, ուստի ակտիվորեն զարգացնում ենք էկոհամակարգը՝ ներդրումներ կատարելով վերապատրաստման մեջ: Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ-ի ավելի քան 135 համալսարաններ հնարավորություն ունեն կրթական նպատակներով անվճար օգտվելու SAP ծրագրերից:
Բացի այդ, անցյալ տարի մենք գործարկեցինք 3-4-րդ կուրսի բակալավրիատի կամ մագիստրատուրայի համար SAP S/4HANA Academy անվճար հիբրիդային ուսուցման ծրագիր՝ ՏՏ խորհրդատվության կարիերայով հետաքրքրված երիտասարդների համար:
Հեռավար ուսուցման ձեւաչափը հնարավորություն տվեց Ռուսաստանից եւ ԱՊՀ մի շարք երկրներից ուսանողներին ավարտել դասընթացը՝ ապահովելով 11 ժամային գոտիների ընդգրկում: Ընդհանուր առմամբ, SAP S/4HANA Academy ընդունվեցին 1 000 ունկնդիրներ 5 երկրներից, 33 քաղաքներից եւ 114 համալսարաններից, որոնց կեսից ավելին՝ 540 հոգին, հաջողությամբ ավարտեցին այն: Այս տարի մենք նախատեսում ենք գործարկել մեկ այլ SAP S/4HANA Academy, ինչպես նաեւ SAP ամպային լուծումների ակադեմիա:

00:08 | 18.07.21 | Interviews | exclusive 121580
- SAP officially entered Armenia’s market more than 10 years ago, in December 2010. How do you assess the company’s achievements in the Armenian market during this time?
- The information and communication technology (ICT) sector in Armenia has been growing steadily over the past decade, and the Ministry of High-Tech Industry was established in 2019.
Today, Armenia’s IT market is one of the most promising ones in terms of business development, speed of introduction of new technologies, openness to innovations and joint digital projects, and SAP has become one of the key suppliers of business solutions to this market. SAP is actively involved in the country’s digital agenda, helping companies to effectively navigate the digital transformation path. We share our business practices and years of experience in various industries and have launched many projects in the financial and public sector, retail, logistics and manufacturing.
Our broad cloud portfolio has helped to dramatically reduce the time of project implementation and achieving business results for clients. The Armenian market is also very interesting for our partners both in Russia and in other CIS countries. Borders are not an obstacle - we can do projects in a mixed format and remotely. In the past few years, one of the most noticeable trends both in Armenia and in other international markets has been focusing on solutions that help improve customer experience and interaction with buyers and, consequently, improve service.
SAP also actively supports the development of youth communities in Armenia through the SAP University Alliance program in order to enable them to realize their talents, including in the global technology market.
- How many clients do you have in Armenia and is it possible to draw up their generalized “portrait”? Are these mainly large companies or also medium-sized ones?
- Our client is open to everything new, is not afraid to experiment, but does it correctly, without unnecessary risks, understands why he needs to change with the help of technology, participates in the process at all stages of the project, trusts our experience, using the best practices in achieving his goals.
If we talk about the number of clients, then the question is simple on the one hand, but “the devil is always in the details”. In the traditional sense, we would describe as our clients the companies that are already using our solutions. But at SAP we view this concept more broadly, talking about an ecosystem that includes both partners and customers, where we go through the path of digital transformation together and create new solutions and new experiences. For example, in 2018, together with ACBA Bank, one of the leaders in process automation in Armenia, we launched a large-scale five-year digital transformation program that will affect all divisions of the bank. The bank uses SAP solutions for transactional banking, planning and budgeting, for building a bank data warehouse, for the main processes of personnel administration and talent management. With the help of modern technologies, ACBA Bank will improve the quality of work with clients, reduce the time of introducing new to products to the market, and improve both operational efficiency and the efficiency of basic processes.
“Yerevan City”, a retail trade leader, is also using our digital platform, effectively building the planning, forecasting and management processes. Other companies from retail, insurance and banking sectors are also using SAP solutions.
Alexey Petunin Alexey Petunin
photo © SAP
At the same time, we communicate with many medium-sized companies that are ready to develop and transform. There are many such requests in retail. Executives understand that without robust, easily scalable solutions that can analyze big data, increase customer service and deliver a better user experience to their customers, it will be difficult to compete in the growing market.
- Armenia’s market is small. What can serve as a driver for growth?
- Being small can serve as a driver for growth. This makes it possible to grow in terms of quality, a more detailed study of certain solutions and platforms. As for the state and the business, it allows working in close cooperation, developing the country’s digital export potential among other things.
Armenia actively participates in the international digital agenda. Many of country’s IT companies work with the foreign business, which requires speed in implementation and development, and the use of the most modern tools and practices. This is also facilitated by a modern approach to project implementation based on cloud technologies and microservice architectures offered by key players in the IT market and providers of business solutions, in which SAP holds a leading position. A very interesting observation during the pandemic was the serious transformation of the supply chains, methods of communication with clients, demand structure, types of services offered. In these conditions, the key growth factor is our customers’ ability to quickly adapt their business processes to changing market realities, to quickly test new approaches to interaction with the buyer and to achieve increased income, primarily through the use of modern IT technologies.
The ecosystem of startups and the work with youth communities, as well as the adopted “Armenia Digital Transformation Agenda 2030” is another driver of development of the ICT sector.
- In an interview with Itel.am in December 2010, SAP General Director in CIS Vladislav Martynov said that the priority areas for SAP business solutions in Armenia are the banking system, the public sector and the mining industry. Have new directions appeared and have the old ones been kept?
- SAP continues to actively cooperate with banks, which are traditionally one of the most developed sectors in terms of technology penetration, as well as retail: we closely cooperate with retail too. We also share our best world practices in implementing projects aimed at digitizing relations between the state, the business and the society, which is relevant for the implementation of Armenia’s digital transformation agenda. SAP’s portfolio also includes many interesting solutions and developments for the mining industry, which is one of the drivers of the Armenian economy. These technologies are successfully used by both Russian and international companies, allowing them to effectively build processes and quickly introduce the most advanced developments in their industry.
- The launch of SAP Startup Factory project in Armenia was announced in early June 2021 in partnership with BANA (Business Angel Network of Armenia) and with the support of the European Union. What are the main goals of this initiative?
- The main goal of launching SAP Startup Factory by BANA is to select and help as many startups as possible get into the global SAP Store partner solutions marketplace, which gives access to the global SAP customer base.
We are planning to attract up to 10 startups at the first stage of acceleration of the SAP Startup Factory by BANA. The program will become a good example of development of startup ecosystem for other CIS countries. Besides, such projects facilitate the exchange of experience and best practices in digitalization, which helps maintain export potential and develop competition.
- The press release on the opening of the SAP Startup Factory said that the project “will allow Armenia to become a hub for regional startups.” What does “region” mean in this case?
- As I said, today Armenia is one of the leading innovative and high-tech countries in the world, a real technological center. Initiatives such as SAP Startup Factory are a good example and a launching pad for other CIS countries for working with startups and entering international markets.
- Representatives of the government and IT companies admit that the most important problem of the industry is the lack of qualified personnel. Can SAP participate in solving this problem?
- SAP is already doing it. In 2017, the Russian-Armenian University in Armenia became the first university in the country to join the University Alliance. Jointly with the SMART Center, the innovative project of the Children of Armenia Fund (COAF) for the development of rural settlements, SAP Next-Gen Lab - an innovation center for students and young IT professionals - was launched. This project is called to provide access for residents of Lori region to SAP solutions and educational materials in the sphere of virtual reality, blockchain and IoT technologies, etc.
In total, 17 SAP Next-Gen Labs have been opened in Russia and CIS countries since 2017. We realize the importance of training qualified personnel, therefore we are actively developing the ecosystem by investing in training. More than 135 universities in Russia and CIS get free access to SAP software for educational purposes.
In addition, last year we launched SAP S/4HANA Academy, a free hybrid training program for 3d and 4th-year undergraduate or graduate students, aimed at young people interested in a career in IT consulting. The distance learning format allowed students across Russia and from a number of CIS countries to complete the course, providing coverage in 11 time zones. In total, 1000 students from 5 countries, 33 cities and 114 universities were enrolled in SAP S/4HANA Academy, more than half - 540 people - successfully graduated from it. This year we plan to launch another SAP S/4HANA Academy, as well as SAP Cloud Academy.