00:08 | 18.07.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 120512
- SAP-ը հայաստանյան շուկա պաշտոնապես մուտք գործեց ավելի քան 10 տարի առաջ` 2010-ի դեկտեմբերին: Ինչպե՞ս եք գնահատում ընկերության ձեռքբերումները այս ընթացքում:
- Հայաստանում տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտը վերջին տասնամյակում մշտապես աճել է:
Հայաստանյան ՏՏ շուկան այսօր ամենահեռանկարայիններից է բիզնեսի զարգացման, նոր տեխնոլոգիաների ներդրման արագության, նորարարությունների եւ համատեղ թվային նախագծերի բաց լինելու տեսանկյունից, իսկ SAP-ը դարձել է այս շուկայի բիզնես-լուծումների հիմնական մատակարարներից մեկը: SAP-ն ակտիվորեն ներգրավված է երկրի թվային օրակարգում`օգնելով ընկերություններին արդյունավետորեն անցնել թվային վերափոխման ուղին: Մենք կիսվում ենք մեր բիզնես-պրակտիկաներով եւ բազմամյա փորձով տարբեր արդյունաբերություններում, նախաձեռնել ենք բազմաթիվ նախագծեր ֆինանսական եւ պետական հատվածում, ռիթեյլի, լոգիստիկ եւ արտադրական ոլորտներում:
Մեր լայն ամպային պորտֆոլիոն օգնեց կտրուկ կրճատել նախագծերի ներդրման եւ հաճախորդների համար բիզնես-արդյունքի ստացման ժամկետները: Հայկական շուկան շատ հետաքրքիր է նաեւ Ռուսաստանից եւ ԱՊՀ այլ երկրներից մեր գործընկերների համար, եւ սահմանները խոչընդոտ չեն հանդիսանում. մենք ի վիճակի ենք իրականացնել նախագծեր խառը ձեւաչափով եւ հեռակա կերպով: Անցած մի քանի տարիների ընթացքում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային այլ շուկաներում ամենաակնառու միտումներից մեկն է այն լուծումների վրա կենտրոնանալը, որոնք կօգնեն բարելավել հաճախորդների փորձը, փոխգործակցությունը նրանց հետ եւ, որպես արդյունք, բարելավել ծառայությունը:
University Alliance ծրագրի միջոցով SAP-ն ակտիվորեն աջակցում է նաեւ Հայաստանում երիտասարդական համայնքների զարգացմանը՝ նրանց տաղանդները կյանքի կոչելու հնարավորություն ընձեռելով, այդ թվում` համաշխարհային տեխնոլոգիական շուկայում:
- Քանի՞ հաճախորդ ունեք Հայաստանում, հնարավո՞ր է նրանց ընդհանրացված «դիմանկարը» կազմել: Դա հիմնականում խոշո՞ր ընկերություններ են:
- Մեր հաճախորդը բաց է ցանկացած նորամուծությունների համար, չի վախենում փորձարկումներ անել, բայց անում է դա ճիշտ՝ առանց ավելորդ ռիսկի՝ հասկանալով, թե ինչու է պետք փոխվել տեխնոլոգիայի միջոցով, մասնակցում է գործընթացին ծրագրի բոլոր փուլերում, վստահում մեր փորձին՝ օգտագործելով լավագույն պրակտիկաներն իր նպատակներին հասնելու գործում:
Եթե խոսում ենք հաճախորդների թվի մասին, ապա հարցը, մի կողմից, պարզ է, սակայն «սատանան միշտ մանրուքների մեջ է»: Ավանդական իմաստով հաճախորդներն այն ընկերություններն են, որոնք արդեն օգտագործում են մեր լուծումները: Սակայն SAP-ում մենք ավելի լայն ենք նայում այս հայեցակարգին՝ խոսելով էկոհամակարգի մասին, որը ներառում է եւ՛ գործընկերներին, եւ՛ հաճախորդներին, որտեղ միասին անցնում ենք թվային վերափոխման ուղով, ստեղծում նոր լուծումներ եւ նոր փորձ: Օրինակ, 2018 թվականին ACBA Bank-ի հետ միասին, որը Հայաստանում գործընթացների ավտոմատացման առաջատարներից մեկն է, մենք մեկնարկեցինք թվային վերափոխման լայնածավալ հնգամյա ծրագիր, որը ներգործություն կունենա բանկի բոլոր ստորաբաժանումների վրա: Բանկն օգտագործում է SAP լուծումներ տրանզակցիոն բանկինգի, պլանավորման եւ բյուջետավորման, բանկի տվյալների պահեստ կառուցելու, անձնակազմի կառավարման եւ տաղանդների կառավարման հիմնական գործընթացների համար: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով բանկը կբարելավի հաճախորդների հետ աշխատանքի որակը, կնվազեցնի նոր ապրանքներ շուկա բերելու ժամանակը եւ կբարելավի ինչպես գործառնական, այնպես էլ հիմնական գործընթացների արդյունավետությունը:
Մեր թվային հարթակից օգտվում է նաեւ մանրածախ առեւտրի առաջատար «Երեւան Սիթի»-ն`արդյունավետորեն կառուցելով պլանավորման, կանխատեսման եւ կառավարման գործընթացները: Ռիթեյլի, ապահովագրական եւ բանկային ոլորտի այլ ընկերությունները նույնպես օգտագործում են SAP լուծումներ:
Ալեքսեյ Պետունինը Ալեքսեյ Պետունինը
photo © SAP
Միեւնույն ժամանակ, մենք շփվում ենք նաեւ միջին չափի ընկերությունների հետ, որոնք պատրաստ են զարգանալու եւ վերափոխվելու: Նմանատիպ պահանջները շատ են ռիթեյլում: Ղեկավարները գիտակցում են, որ դժվար կլինի մրցակցել աճող շուկայում առանց ուժեղ, հեշտությամբ ընդլայնվող լուծումների, որոնք կարող են վերլուծել տվյալների մեծ ծավալներ եւ հաճախորդների համար ավելի լավ փորձ առաջարկել:
- Հայկական շուկան մեծ չէ, ինչը՞ կարող է ծառայել որպես աճի խթան:
- Որպես աճի խթան կարող է ծառայել հենց փոքրության փաստը։ Դա հնարավորություն է տալիս որակապես աճելու, որոշակի լուծումների եւ հարթակների ավելի մանրամասն ուսումնասիրության, իսկ պետությանն ու բիզնեսին՝ սերտ համագործակցության մեջ աշխատելու՝ զարգացնելով երկրի թվային արտահանման ներուժը:
Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է միջազգային թվային օրակարգին, երկրի ՏՏ ոլորտի շատ ընկերություններ աշխատում են օտարերկրյա բիզնեսի հետ, ինչը պահանջում է արագ իրականացում եւ զարգացում, ինչպես նաեւ առավել արդի գործիքների եւ պրակտիկաների օգտագործում: Դրան նպաստում է նաեւ ՏՏ շուկայի առանցքային դերակատարների ժամանակակից մոտեցումը եւ բիզնես լուծումներ մատակարարողների կողմից առաջարկվող ամպային տեխնոլոգիաների եւ միկրոծառայության ճարտարապետությունների վրա հիմնված նախագծերի իրականացման գործում, որոնցում SAP-ը առաջատար դիրք է զբաղեցնում:
Համաճարակի ընթացքում մատակարարման շղթաների, հաճախորդի հետ կապի մեթոդների, պահանջարկի կառուցվածքի, առաջարկվող ծառայությունների տեսակների լուրջ վերափոխման ականատեսը դարձանք: Այս պայմաններում աճի հիմնական գործոնը մեր հաճախորդների կարողությունն է արագորեն հարմարեցնել իրենց բիզնես գործընթացները փոփոխվող շուկայական իրողություններին, արագորեն փորձարկել գնորդի հետ փոխգործակցության նոր մոտեցումներ եւ ավելացնել հասույթը՝ առաջին հերթին ժամանակակից ՏՏ տեխնոլոգիաների օգտագործման միջոցով:
Ստարտափների էկոհամակարգը եւ երիտասարդական համայնքների հետ աշխատանքը, ինչպես նաեւ «Մինչեւ 2030թ. Հայաստանի թվային վերափոխման օրակարգը» ՏՀՏ ոլորտի զարգացման եւս մեկ շարժիչ են:
- 2010թ. դեկտեմբերին ԱՊՀ-ում SAP-ի գլխավոր տնօրեն Վլադիսլավ Մարտինովը մեզ հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանում SAP բիզնես լուծումների առաջնահերթ ոլորտներն են բանկային համակարգը, պետական հատվածը եւ լեռնահանքային արդյունաբերությունը: Արդյո՞ք նոր ի հայտ են եկել նոր ոլորտներ:
- SAP-ը շարունակում է ակտիվորեն համագործակցել բանկերի հետ, որոնք ավանդաբար ամենազարգացած հատվածներից են տեխնոլոգիաների ներթափանցման տեսանկյունից, ինչպես նաեւ ռիթեյլը, որի հետ մենք այսօր նույնպես սերտորեն համագործակցում ենք։
Միեւնույն ժամանակ, մենք կիսվում ենք մեր լավագույն համաշխարհային պրակտիկաներով պետության, բիզնեսի եւ հասարակության միջեւ հարաբերությունների թվայնացմանն ուղղված նախագծերի իրականացման գործում, ինչը կարեւոր է Հայաստանում թվային վերափոխման օրակարգի իրականացման համար:
Բազմաթիվ հետաքրքիր լուծումներ եւ զարգացումներ կան նաեւ հանքարդյունաբերության ոլորտի համար, որը Հայաստանի տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկն է: Այս տեխնոլոգիաները հաջողությամբ օգտագործվում են ինչպես ռուսաստանյան, այնպես էլ միջազգային ընկերությունների կողմից՝ թույլ տալով նրանց արդյունավետորեն կառուցել գործընթացները:
- 2021թ. հունիսի սկզբին հայտարարվեց SAP Startup Factory ծրագրի մեկնարկը Հայաստանում՝ BANA- ի (Business Angel Network of Armenia) հետ համագործակցությամբ եւ Եվրամիության աջակցությամբ: Որո՞նք են այս նախաձեռնության հիմնական նպատակները:
- BANA-ի SAP Startup Factory-ի գործարկման հիմնական նպատակն է ընտրել հնարավորինս շատ ստարտափներ եւ օգնել նրանց SAP Store-ի գործընկեր լուծումների գլոբալ մարքեթփլեյս մուտք գործել, ինչը հասանելի է դարձնում SAP հաճախորդների գլոբալ բազան:
BANA-ի SAP Startup Factory-ի աքսելերացիոն առաջին փուլում նախատեսվում է ներգրավել մինչեւ 10 ստարտափ: Ծրագիրը ստարտափների էկոհամակարգի զարգացման լավ օրինակ կդառնա ԱՊՀ այլ երկրների համար: Բացի այդ, նման նախագծերը նպաստում են թվայնացման փորձի եւ լավագույն պրակտիկաների փոխանակմանը, ինչն օգնում է պահպանել արտահանման ներուժը եւ զարգացնել մրցակցությունը:
- SAP Startup Factory-ի բացման վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվել էր, որ նախագիծը «թույլ կտա Հայաստանին դառնալ տարածաշրջանի ստարտափների կենտրոն»: Այս դեպքում ի՞նչ ենք հասկանում՝ «տարածաշրջան» ասելով:
- Ինչպես արդեն ասացի, Հայաստանն այսօր աշխարհի առաջատար նորարարական եւ բարձր տեխնոլոգիական երկրներից մեկն է, իսկական տեխնոլոգիական կենտրոն: SAP Startup Factory-ի նման նախաձեռնությունները լավ օրինակ են եւ մեկնարկային տարածք ԱՊՀ այլ երկրների համար՝ սկսնակ ընկերությունների հետ աշխատելու եւ միջազգային շուկաներ դուրս գալու համար:
- Կառավարության եւ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչները խոստովանում են, որ ոլորտում ամենակարեւոր խնդիրը որակյալ կադրերի բացակայությունն է: Կարո՞ղ է SAP-ը ներգրավվել այս խնդրի լուծման մեջ:
- SAP-ն արդեն իսկ ակտիվ մասնակցություն ունի: 2017-ին Ռուս-Հայկական համալսարանը դարձավ ՀՀ առաջին համալսարանը, որը միացավ Համալսարանական դաշինքին: Children of Armenia Fund (COAF)-ի գյուղական բնակավայրերի զարգացման SMART նորարարական նախագծի հետ համատեղ գործարկվեց SAP Next-Gen Lab-ը՝ ուսանողների եւ ՏՏ ոլորտի երիտասարդ մասնագետների նորարարական կենտրոնը: Այս նախագիծը նախատեսված է Լոռու մարզի բնակիչների համար հասանելի դարձնել SAP լուծումները եւ կրթական նյութերը վիրտուալ իրականության, բլոկչեյն եւ IoT տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականից ի վեր Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում բացվել է 17 SAP Next-Gen Lab-ը: Մենք հասկանում ենք որակյալ կադրերի պատրաստման կարեւորությունը, ուստի ակտիվորեն զարգացնում ենք էկոհամակարգը՝ ներդրումներ կատարելով վերապատրաստման մեջ: Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ-ի ավելի քան 135 համալսարաններ հնարավորություն ունեն կրթական նպատակներով անվճար օգտվելու SAP ծրագրերից:
Բացի այդ, անցյալ տարի մենք գործարկեցինք 3-4-րդ կուրսի բակալավրիատի կամ մագիստրատուրայի համար SAP S/4HANA Academy անվճար հիբրիդային ուսուցման ծրագիր՝ ՏՏ խորհրդատվության կարիերայով հետաքրքրված երիտասարդների համար:
Հեռավար ուսուցման ձեւաչափը հնարավորություն տվեց Ռուսաստանից եւ ԱՊՀ մի շարք երկրներից ուսանողներին ավարտել դասընթացը՝ ապահովելով 11 ժամային գոտիների ընդգրկում: Ընդհանուր առմամբ, SAP S/4HANA Academy ընդունվեցին 1 000 ունկնդիրներ 5 երկրներից, 33 քաղաքներից եւ 114 համալսարաններից, որոնց կեսից ավելին՝ 540 հոգին, հաջողությամբ ավարտեցին այն: Այս տարի մենք նախատեսում ենք գործարկել մեկ այլ SAP S/4HANA Academy, ինչպես նաեւ SAP ամպային լուծումների ակադեմիա:

00:08 | 18.07.21 | Интервью | exclusive 121729
- SAP официально вышла на рынок Армении более чем 10 лет назад – в декабре 2010 года. Как вы оцениваете достижения компании на армянском рынке за это время?
- Сектор информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в Армении постоянно растет в течение последнего десятилетия, в 2019 году было учреждено Министерство высокотехнологичной промышленности.
ИТ-рынок Армении на сегодняшний день - один из самых перспективных с точки зрения развития бизнеса, скорости внедрения новых технологий, открытости к инновациям и совместным цифровым проектам, а SAP стал одним из ключевых поставщиков бизнес-решений на этот рынок. SAP активно участвует в цифровой повестке страны, помогает компаниям эффективно проходить путь цифровой трансформации. Мы делимся своими бизнес-практиками и многолетними наработками в разных индустриях, запустили много проектов в финансовом и государственном  секторе, ритейле, логистике и производстве.
Наше широкое облачное портфолио помогло существенно сократить время внедрения проектов и получение бизнес-результата для клиентов. Рынок Армении также очень интересен и нашим партнерам в России и других странах СНГ и границы не являются препятствием – мы умеем делать проекты в смешанном формате и в удаленном режиме. В последние несколько лет одна из самых заметных тенденций как в Армении, так и на других международных рынках – фокус на решениях, которые помогают улучшить клиентский опыт, взаимодействие с покупателями и как результат – повысить сервис.
SAP также активно поддерживает развитие молодежных сообществ в Армении через программу Университетский Альянс SAP, чтобы дать им возможность реализовать свои таланты в том числе на мировом рынке технологий.
- Сколько клиентов у вас в Армении и можно ли составить их обобщенный «портрет»? Это главным образом крупные компании, или также есть и средние?
- Наш клиент открыт ко всему новому, не боится экспериментировать, но делает это правильно, без лишнего риска, понимает зачем и почему ему нужно меняться с помощью технологий, участвует в процессе на всех этапах проекта, доверяет нашему опыту, используя лучшие практики в достижении своей цели.
Если говорить о количестве клиентов, то вопрос, с одной стороны, простой, однако «дьявол всегда в деталях». В традиционном понимании мы бы назвали клиентами те компании, которые уже пользуются нашими решениями. Но мы в SAP смотрим на это понятие шире, говоря об экосистеме, куда входят и партнеры, и клиенты и где мы вместе проходим путь цифровой трансформации и создаем новые решения и новый опыт. Например, в 2018 году вместе с ACBA Bank, одним из лидеров по автоматизации процессов в Армении, мы запустили масштабную пятилетнюю программу цифровой трансформации, которая затронет все подразделения банка. Банк использует решения SAP по транзакционному банкингу, планированию и бюджетированию, по построению банковского хранилища данных, по основным процессам кадрового администрирования и управлению талантами. C помощью современных технологий ACBA Bank повысит качество работы с клиентами, сократит время вывода новых продуктов на рынок, улучшит как операционную эффективность, так и эффективность основных процессов.
Нашей цифровой платформой также пользуется лидер розничной торговли «Ереван-Сити», эффективно выстраивая процессы планирования, прогнозирования и управления.  Решения SAP используют и другие компании из отрасли ритейла, страхования, банковского сектора.
Алексей Петунин Алексей Петунин
photo © SAP
При этом мы общаемся с многими средними компаниями, которые готовы развиваться и трансформироваться. Много таких запросов в ритейле. Руководители понимают, что без надежных, легко масштабируемых решений, способных анализировать большие массивы данных, повышать клиентский сервис и предлагать лучший пользовательский опыт для своих покупателей, сложно будет конкурировать на растущем рынке.
- Рынок Армении небольшой - что может послужить драйверами для роста?
- Именно тот факт, что он небольшой, и может послужить драйвером для роста. Это дает возможность расти с точки зрения качества, более детальной проработки тех или иных решений, платформ, а государству и бизнесу - работать в тесной кооперации, развивая в том числе цифровой экспортный потенциал страны.
Армения активно участвует в международной цифровой повестке, многие ИТ-компании страны работают с зарубежным бизнесом, что требует скорости во внедрении и развитии, и использования самых современных инструментов и практик. Этому способствуют и современный подход в реализации проектов на основе облачных технологий и микросервисных архитектур, предлагаемых ключевыми игроками рынка ИТ и поставщиками бизнес-решений, в котором компания SAP занимает лидирующие позиции. Очень интересным наблюдением за время пандемии стала серьезная трансформация цепей поставок, способов коммуникации с клиентом, структуры спроса, типов предлагаемых услуг. В этих условиях ключевым фактором роста становится способность наших заказчиков быстро адаптировать свои бизнес-процессы под меняющиеся рыночные реалии, оперативно тестировать новые подходы к взаимодействию с покупателем и добиваться увеличения дохода, прежде всего, за счет использования современных ИТ-технологий.
Экосистема стартапов и работа с молодежными сообществами, а также принятая «Повестка цифровой трансформации Армении до 2030г.», являются еще одним драйвером развития сектора ИКТ.
- В декабре 2010 года генеральный директор SAP СНГ Владислав Мартынов говорил в интервью нам, что приоритетными направлениями для бизнес-решений SAP в Армении являются банковская система, государственный сектор и горнодобывающая промышленность. Появились ли новые направления и сохранились ли прежние?
- SAP по-прежнему активно сотрудничает с банками, которые традиционно являются одним из самых развитых секторов с точки зрения проникновения технологий, как и ритейл, с которым мы тоже сегодня тесно сотрудничаем. Также делимся своими лучшими мировыми практиками в реализации проектов по цифровизации взаимоотношений государства с бизнесом и обществом, что актуально для реализации повестки по цифровой трансформации Армении. Много интересных решений и наработок в портфеле SAP и для горнодобывающей промышленности, которая является одним из драйверов экономики Армении. Эти технологии успешно используются как российскими, так и международными компаниями, позволяя им эффективно выстраивать процессы и быстро внедрять самые передовые наработки в своей индустрии.
- В начале июня 2021 года было объявлено о запуске проекта SAP Startup Factory в Армении в партнерстве с BANA (Business Angel Network of Armenia) и при поддержке Европейского союза. Какие основные цели вы преследуете этой инициативой?
- Основная цель запуска SAP Startup Factory by BANA — отобрать и помочь попасть как можно большему количеству стартапов в глобальный маркетплейс партнерских решений SAP Store, который дает доступ к глобальной клиентской базе SAP.
На первом этапе акселерации SAP Startup Factory by BANA планируется привлечь до 10 стартапов. Программа станет хорошим примером развития экосистемы стартапов и для других стран СНГ. Кроме того, такие проекты способствуют обмену опытом и лучшими практиками в цифровизации, что помогает поддерживать экспортный потенциал и развивать конкуренцию.
- В пресс-релизе по поводу открытия SAP Startup Factory отмечалось, что проект «позволит Армении стать хабом для стартапов из региона». Что в данном случае подразумевается под «регионом»?
- Как я уже сказал, Армения сегодня - одна из ведущих инновационных и высокотехнологичных стран мира, настоящий технологический центр. Такие инициативы как SAP Startup Factory – хороший пример и стартовая площадка для других стран СНГ по работе со стартапами и выходу на международные рынки.
- Представители правительства и IT-компаний признают, что важнейшей проблемой сферы является недостаток квалифицированных кадров. Может ли SAP принять участие в решении этой проблемы?
- SAP уже принимает активное участие. В 2017 Российско-Армянский университет в Армении стал первым вузом в стране, вступившим в Университетский Альянс. Совместно со SMART-центром, инновационным проектом фонда Children of Armenia Fund (COAF) в области развития сельских поселений, был запущен  SAP Next-Gen Lab – центр инноваций для студентов и молодых ИТ-специалистов. Этот проект призван обеспечить доступ для жителей региона Лори к решениям SAP и учебным материалам в области виртуальной реальности, технологиям блокчейн и IoT и т.д.
Всего с 2017 года в России и странах СНГ было открыто 17 SAP Next-Gen Lab. Мы понимаем всю важность подготовки квалифицированных кадров, поэтому активно развиваем экосистему, инвестируя в обучение. Более 135 вузов в России и СНГ получают бесплатный доступ к ПО SAP для реализации образовательных целей.
Кроме того, в прошлом году мы запустили SAP S/4HANA Academy - бесплатную гибридную программу обучения для студентов 3-4 курсов бакалавриата или магистратуры, рассчитанную на молодых людей, интересующихся карьерой в ИТ-консалтинге. Дистанционный формат обучения позволил пройти курс студентам по всей России и из ряда стран СНГ, обеспечив охват в 11 часовых поясов. Всего на SAP S/4HANA Academy было зачислено 1000 слушателей из 5 стран, 33 городов и 114 университетов, успешно окончили ее больше половины – 540 человек. В этом году мы планируем запустить еще одну SAP S/4HANA Академию, а также Академию по облачным решениям SAP.