16:23 | 15.06.22 | Հոդվածներ | exclusive 67495
2022 թվականի հունիսի 15-ին ՄՏՍ-ը հայտարարեց Արմեն Ավետիսյանին Վիվա-ՄՏՍ-ի նոր գլխավոր տնօրեն նշանակելու մասին։ 2021 թվականի մարտից նա զբաղեցնում էր ՄՏՍ-ի իրերի ինտերնետի (IoT) եւ արդյունաբերական ավտոմատացման գծով փոխնախագահի պաշտոնը, եւ iTel.am-ը որոշել է ներկայացնել Արմեն Ավետիսյանի ղեկավարությամբ իրականացված որոշ նախագծեր։
Իրերի ինտերնետ Անտարկտիդայում
2022 թվականի մարտին ՄՏՍ-ը հայտարարել էր, որ «Նովոլազարեւսկայա» արկտիկական կայանին NB-IoT ստանդարտի ցանց է տրամադրել։
«Նման նախագծերը հսկայական ազդեցություն ունեն ինչպես Անտարկտիդայի հետազոտման տեխնոլոգիաների զարգացման, այնպես էլ բեւեռախույզերի գիտական եւ առօրյա կյանքի համար: Համատեղ լուծումները հնարավորություն են տալիս ամբողջությամբ վերակառուցել լոգիստիկան, առցանց վերահսկել բնապահպանական իրավիճակը եւ ավելի շատ գիտական հետազոտություններ կատարել»,- ասել էր Արմեն Ավետիսյանը։
Նա նշել էր, որ ՄՏՍ-ը նախատեսում է ընդլայնել IoT-ի ոլորտը Անտարկտիդայում. ցուցիչները կվերահսկեն ջերմաէլեկտրական գեներատորների, կլիմայի կառավարման ստորաբաժանումների եւ այլ սարքավորումների շահագործման պարամետրերը։
Գրադարանային ֆոնդեր
2022 թվականի փետրվարին ՄՏՍ-ը Նիժնի Նովգորոդի կույրերի կենտրոնական հատուկ գրադարանի տարածքում ապահովել էր միկրոկլիմայի շարունակական մոնիտորինգ՝ «Ցելսիում» IoT լուծման օգնությամբ:
Արմեն Ավետիսյանն ասել էր, որ սարքը տեղադրման համար չի պահանջում մոնտաժային աշխատանքներ կամ հատուկ հմտություններ, ուստի այն կարելի է օգտագործել թանգարաններում եւ գրադարաններում, որտեղ արգելված է փոշու առաջացման հետ կապված աշխատանքը։
«Ցելսիումը»-ը թույլ է տալիս շուրջօրյա վերահսկել տարածքի ջերմաստիճանը, խոնավությունը, ճնշումը եւ օդի որակը: NB-IoT ցանցի միջոցով իրական ժամանակում ցուցիչները ցուցմունքները ուղարկվում են ՄՏՍ ամպային պահեստ:
Տվյալների հավաքագրում հաշվիչներից
2022 թվականի մայիսին ՄՏՍ-ը հայտարարել էր, որ առաջին հեռահաղորդակցային ընկերությունն է, որը մշակել է համապարփակ IoT լուծում՝ էլեկտրականության հաշվիչներից տվյալների ավտոմատ հավաքագրման համար:
«Մենք ապահովում ենք ոչ միայն տվյալների հավաքագրման, այլ նաեւ դրանց հետագա մշակման եւ վերլուծության ամբողջական ցիկլ՝ Big Data-ի օգնությամբ», - ասել է Արմեն Ավետիսյանը։
ՄՏՍ-ը նաեւ մշակել եւ փորձնական արդյունաբերական շահագործման է հանձնել էլեկտրացանցերում առեւտրային կորուստների հայտնաբերման հարթակը:

16:23 | 15.06.22 | Статьи | exclusive 67500
15 июня 2022 года МТС объявила о назначении новым генеральным директором Вива-МТС Армена Аветисяна. С марта 2021 года Армен Аветисян занимал пост в МТС вице-президента по интернету вещей и промышленной автоматизации и iTel.am решил представить некоторые из проектов, реализованные под его руководством.
Интернет вещей в Антарктиде
В марте 2022 года МТС объявила, что обеспечила сетью стандарта NB-IoT антарктическую станцию «Новолазаревская».
«Такие проекты оказывают огромное влияние и на развитие технологий для освоения Антарктики, и на научную и бытовую жизнь полярников. Совместные решения позволяют полностью перестроить логистику, следить за экологической обстановкой в режиме онлайн, проводить больше научных исследований», - говорил Армен Аветисян.
Он отмечал, что МТС планирует расширять сферу применения IoT в Антарктиде: датчики будут контролировать параметры работы термоэлектрических генераторов, климатических установок и другого оборудования.
Библиотечные фонды
В феврале 2022 года МТС обеспечила непрерывный мониторинг микроклимата с помощью IoT-решения «Цельсиум» в помещениях Нижегородской центральной специальной библиотеки для слепых.
Армен Аветисян говорил, что устройство не требует проведения монтажных работ или специальных навыков для установки, благодаря чему его можно использовать в помещениях музеев и библиотек, где запрещены работы с образованием пыли.
«Цельсиум» позволяет круглосуточно контролировать температуру, влажность, давление и качество воздуха в помещениях. Показания с датчиков в режиме реального времени по сети NB-IoT поступают в облачное хранилище МТС.
Сбор данных с электросчетчиков
В мае 2022 года МТС заявила, что первой из телекомуникационных компаний разработала комплексное IoT-решение для автоматического сбора данных с электросчетчиков.
«Мы обеспечиваем полный цикл не только сбора данных, но и их последующей обработки и анализа с помощью Big Data», - говорил Армен Аветисян.
МТС также разработала и запустила в опытно-промышленную эксплуатацию платформу по выявлению коммерческих потерь в электросетях.