16:23 | 15.06.22 | Հոդվածներ | exclusive 67495
2022 թվականի հունիսի 15-ին ՄՏՍ-ը հայտարարեց Արմեն Ավետիսյանին Վիվա-ՄՏՍ-ի նոր գլխավոր տնօրեն նշանակելու մասին։ 2021 թվականի մարտից նա զբաղեցնում էր ՄՏՍ-ի իրերի ինտերնետի (IoT) եւ արդյունաբերական ավտոմատացման գծով փոխնախագահի պաշտոնը, եւ iTel.am-ը որոշել է ներկայացնել Արմեն Ավետիսյանի ղեկավարությամբ իրականացված որոշ նախագծեր։
Իրերի ինտերնետ Անտարկտիդայում
2022 թվականի մարտին ՄՏՍ-ը հայտարարել էր, որ «Նովոլազարեւսկայա» արկտիկական կայանին NB-IoT ստանդարտի ցանց է տրամադրել։
«Նման նախագծերը հսկայական ազդեցություն ունեն ինչպես Անտարկտիդայի հետազոտման տեխնոլոգիաների զարգացման, այնպես էլ բեւեռախույզերի գիտական եւ առօրյա կյանքի համար: Համատեղ լուծումները հնարավորություն են տալիս ամբողջությամբ վերակառուցել լոգիստիկան, առցանց վերահսկել բնապահպանական իրավիճակը եւ ավելի շատ գիտական հետազոտություններ կատարել»,- ասել էր Արմեն Ավետիսյանը։
Նա նշել էր, որ ՄՏՍ-ը նախատեսում է ընդլայնել IoT-ի ոլորտը Անտարկտիդայում. ցուցիչները կվերահսկեն ջերմաէլեկտրական գեներատորների, կլիմայի կառավարման ստորաբաժանումների եւ այլ սարքավորումների շահագործման պարամետրերը։
Գրադարանային ֆոնդեր
2022 թվականի փետրվարին ՄՏՍ-ը Նիժնի Նովգորոդի կույրերի կենտրոնական հատուկ գրադարանի տարածքում ապահովել էր միկրոկլիմայի շարունակական մոնիտորինգ՝ «Ցելսիում» IoT լուծման օգնությամբ:
Արմեն Ավետիսյանն ասել էր, որ սարքը տեղադրման համար չի պահանջում մոնտաժային աշխատանքներ կամ հատուկ հմտություններ, ուստի այն կարելի է օգտագործել թանգարաններում եւ գրադարաններում, որտեղ արգելված է փոշու առաջացման հետ կապված աշխատանքը։
«Ցելսիումը»-ը թույլ է տալիս շուրջօրյա վերահսկել տարածքի ջերմաստիճանը, խոնավությունը, ճնշումը եւ օդի որակը: NB-IoT ցանցի միջոցով իրական ժամանակում ցուցիչները ցուցմունքները ուղարկվում են ՄՏՍ ամպային պահեստ:
Տվյալների հավաքագրում հաշվիչներից
2022 թվականի մայիսին ՄՏՍ-ը հայտարարել էր, որ առաջին հեռահաղորդակցային ընկերությունն է, որը մշակել է համապարփակ IoT լուծում՝ էլեկտրականության հաշվիչներից տվյալների ավտոմատ հավաքագրման համար:
«Մենք ապահովում ենք ոչ միայն տվյալների հավաքագրման, այլ նաեւ դրանց հետագա մշակման եւ վերլուծության ամբողջական ցիկլ՝ Big Data-ի օգնությամբ», - ասել է Արմեն Ավետիսյանը։
ՄՏՍ-ը նաեւ մշակել եւ փորձնական արդյունաբերական շահագործման է հանձնել էլեկտրացանցերում առեւտրային կորուստների հայտնաբերման հարթակը:

16:23 | 15.06.22 | Articles | exclusive 67923
On June 15, 2022, MTS announced the appointment of Armen Avetisyan as the new CEO of Viva-MTS. Since March 2021, Armen Avetisyan has served as Vice President for the Internet of Things (IoT) and Industrial Automation at MTS, and iTel.am decided to present some of the projects implemented under his leadership.
IoT in Antarctica
In March 2022, MTS announced that it provided the Novolazarevskaya Antarctic station with the NB-IoT standard network.
“Such projects have a huge impact both on the development of technologies for the exploration of the Antarctic, and on the scientific and everyday life of polar explorers. Joint solutions make it possible to completely rebuild logistics, monitor the environmental situation online and conduct more scientific research,” Armen Avetisyan said.
He noted that MTS plans to expand the scope of IoT in Antarctica: sensors will control the operation parameters of thermoelectric generators, climate control units and other equipment.
Library holdings
In February 2022, MTS provided continuous monitoring of the microclimate using the “Celsium” IoT solution in the premises of the Central Special Library for the Blind in Nizhny Novgorod.
Armen Avetisyan said that the device does not require installation work or special skills for installation, so it can be used in museums and libraries, where work with the formation of dust is prohibited.
“Celsium” allows to monitor the temperature, humidity, pressure and air quality in the premises around the clock. Readings from sensors in real time via the NB-IoT network are sent to the MTS cloud storage.
Electric meter data collection
In May 2022, MTS announced that it was the first telecommunications company to develop a comprehensive IoT solution for automatic collection of data from electric meters.
“We provide a full cycle of not only data collection, but also their subsequent processing and analysis with the use of Big Data,” said Armen Avetisyan.
MTS has also developed and put into pilot operation a platform for detecting commercial losses in power grids.