13:09 | 19.10.22 | Նորություններ | 10925
Տավուշի մարզի սահմանապահ Կոթիում տեխնոլոգիական արդի լուծումներով հերթական ծրագիրն է մեկնարկել: Մինչեւ տարեվերջ գյուղում կավելանա LED լուսարձակներով լուսավորված փողոցների թիվը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համագործակցությամբ այս տարվա ծրագրով տեղադրվելու է 53 LED լուսարձակ, լուսավորվելու է շուրջ 2 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված, այդ թվում՝ դեպի գյուղի մարզադաշտ տանող փողոցը:
«Կոթիում գործող լուսավորության արդի համակարգի արդյունավետությունն իրեն կարդարացնի ոչ միայն միջոցների տնտեսման, այլեւ լույսի որակի առումով: Քառամյա ծրագրի արդյունքում, տարեվերջին գյուղում լուսավորված ճանապարհահատվածը կհասնի 5600 մետրի»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ընկերությունից հայտնել են նաեւ, որ Կոթիում արդեն գործարկվել է 17,5 կՎտժ դրվածքային հզորությամբ, արեւային ֆոտովոլտային նոր կայանը, որի արտադրած էներգիան թույլ կտա առանց հավելյալ ծախսի ապահովել խմելու ջրի պոմպի աշխատանքը:
«Նոր ֆոտովոլտային կայանը կապահովի տարածքին մոտ գտնվող 2 կմ փողոցի լուսավորության համակարգի սպառած էլեկտրաէներգիան։
Որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային ընկերություն, Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է համայնքներին՝ տեխնոլոգիական ու ծախսարդյունավետ ենթակառուցվածքային լուծումներ ներդնելով, բնապահպանական, էներգախնայող ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառելով, ինչը թույլ է տալիս սպառել 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա՝ ապահովելով ավելի բարձր լուսատվություն»,- նշված է հաղորդագրությունում:
2019 թվականին, նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, լուսավորվել է 1600 մ, 2020-ին՝ 1450 մ, իսկ 2021-ին՝ 550 մ ճանապարհահատված: Մինչ օրս լուսավորվել է 2600 մ ճանապարհահատված, տեղադրվել՝ 94 LED լուսարձակ:
2022 թվականին Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար Վիվա-ՄՏՍ-ը ներդրել է ավելի քան 120 մլն. դրամ:

13:09 | 19.10.22 | News | 11056
In Koti village in Tavush region of Armenia has been launched another program with modern technological solutions. The number of the village streets illuminated with LED lights is expected to increase by the end of this year.
According to the current year’s plan of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), 53 LED floodlights will be installed, and a 2 km long road will be illuminated, including the street leading to the village stadium.
“The effectiveness of the modern lighting system operating in Koti will justify itself not only in terms of saving money, but also in terms of quality of light. Owing to the four-year project, by the end of the year, the illuminated road section in the village will reach 5,600 meters,” the news release of Viva-MTS reads.
The company also said a new 17.5kWh solar photovoltaic plant have already been launched in Koti, the energy produced by which will enable the drinking water pump to operate at no additional cost.
“The new photovoltaic station will provide the electricity consumed by the lighting system of the 2 km street near the area.
As an information and telecommunications company, Viva-MTS supports communities by implementing technological and cost-effective infrastructure solutions, using environmental, energy-saving modern technologies that allow consuming 80% less electricity, providing higher lighting.
In 2019, with the use of new technologies, 1,600 m of roads were illuminated, in 2020 - 1,450 m, and in 2021 - 550 m. To date, 2,600 m of roads have been illuminated, and 94 LED floodlights have been installed.
In 2022, Viva-MTS invested more than 120 million AMD for the development of infrastructure in different communities of Armenia,” the news release says.