14:10 | 31.03.23 | Նորություններ | 9356
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST)  Generation AI ծրագիրը պատրաստ է գործարկման եւ շուտով կբացվի հայտերի ընդունումը դպրոցներից, հայտնել է FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը:
«Մենք կսկսենք տասը դպրոցից, եւ ես վստահ եմ, որ փորձնական փուլից հետո ծրագրի ընդլայնումը մեր երեխաներին ապագա հնարավորությունների մի ամբողջ նոր աշխարհ կապահովի: Սա կխթանի նրանց կիրքը արհեստական բանականության հետազոտության եւ դրա հիմքում ընկած սկզբունքների եւ կիրառությունների ընկալման նկատմամբ:
Մեր վերջնական նպատակն է Հայաստանը դիրքավորել որպես AI հիմնարար եւ կիրառական հետազոտողների համար գլոբալ կենտրոն, եւ Generation AI-ն այս ճանապարհի կարեւոր նախապայմանն է»,- գրել է Արմեն Օրուջյանը։
«Արհեստական բանականության սերունդ» (Generation AI) ծրագիրը նախատեսված է ավագ դպրոցի աշակերտների համար, որը հնարավորություն կտա նրանց ուսումնասիրել խորացված մաթեմատիկա, ծրագրավորում, ծանոթանալու մեքենայական ուսուցման եւ խորը ուսուցման հիմունքներին հենց դպրոցում։
Նախատեսվում է 3 տարվա փորձնական ծրագիրը ներդնել Հայաստանի 10 դպրոցում, որն իր ազդեցությունը կտարածի ավելի քան 450 աշակերտի վրա, ինչպես նաեւ 30-ից ավելի  ուսուցիչ եւ ոլորտի մասնագետ կվերապատրաաստվի։

Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) “Generation AI” program is ready to launch and in a few days, open calls for schools throughout Armenia will be announced, FAST Founding CEO Armen Orujyan reports.
“We will start with ten schools, and I am confident that scaling up the program after the pilot stage will provide our kids with a whole new world of future opportunities. This will nurture their passion for AI research and understanding its underlying principles and applications.
Our ultimate goal is to position Armenia as a global hub for fundamental and applied AI researchers, and Generation AI is an essential prerequisite on this journey,” Armen Orujyan wrote.
The Generation AI program is designed for high school students, giving them an opportunity to deepen their knowledge and skills in math and programming and learn the foundations of Machine Learning and Deep Learning right at school.
The 3-year-long pilot program will be introduced in 10 schools in Armenia, engaging 450 students. Thirty teachers and specialists of the field will be trained.