13:06 | 15.06.23 | Նորություններ | 8269
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) տարբեր տարիների ընթացքում չորս ծրագիր են իրականացրել Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը միայն փողոցների մի մասի լուսավորության համար 3 ծրագիր են իրականացրել: Դրանցում մասամբ իր ներդրումն է ունեցել նաեւ համայնքը:
2020-ի ընթացքում Կողբում լուսավորվել է 1850 մետր ճանապարհահատված, տեղադրվել է 50 LED լուսարձակ։ Հաջորդ տարի LED-երի քանակն ավելացել է 37-ով՝ լուսավորելով եւս 1500 մետր հատված:
Ընդհանուր ցուցանիշը փոխվել է նաեւ 2022 թվականին. տեղադրվել է եւս 58 LED լուսարձակ, լուսավորվել է 2.2 կմ ճանապարհ: Այսպիսով՝ երեք ծրագրի արդյունքում Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ FPWC-ի ջանքերով գյուղում տեղադրվել է 145 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 5600 մետր երկարությամբ ճանապարհ։
Կողբում գործընկերների առաջին համատեղ ծրագիրն իրականացվել է չորս տարի առաջ թիվ 1 մանկապարտեզում: 1965 թվականին կառուցված ոչ տիպային շինությունը տարիներ շարունակ ձմռանը ջեռուցվել է քարածխի, իսկ խորհրդային համակարգի փլուզմանը հաջորդած տարիներին՝ փայտյա վառարաններով: Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով շենքն սկսել են ջեռուցել ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներով՝ արեւային ջրատաքացուցիչներով համալրված կենտրոնացված համակարգով:
«Սահմանապահ եւ հեռավոր բնակավայրերում ջեռուցման էներգախնայող համակարգերի ներդրումը էկոգյուղերի ցանցի ստեղծման կարեւոր քայլերից է: Այս կերպ հնարավոր կլինի այդ գյուղերն ինտեգրել մի գործընթացում, որի հիմքում կայուն զարգացման չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչներն են: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքի բյուջետային ծախսերը, կլինեն խնայողություններ, որոնք կարող են ուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը»,- ասված է ընկերության հաղորդագրությունում:

13:06 | 15.06.23 | News | 8258
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have implemented four projects in village of Tavush region Koghb over the years.
Within the framework of corporate social responsibility, Viva-MTS and FPWC have implemented 3 projects for the lighting of only a part of the streets. The community also partially contributed to them.
During 2020, 1850 meters of roads were illuminated in Koghb, 50 LED floodlights were installed. And in next year, the number of LEDs increased by 37, illuminating another 1,500 meters.
The general indicator has changed in 2022, as well: 58 more LED floodlights were installed, 2.2 km of road was illuminated. Thus, as a result of three projects, with the efforts of Viva-MTS and FPWC, 145 LED floodlights were installed in the village, and a road with a length of about 5600 meters was illuminated.
The partners’ first joint project in Koghb was implemented four years ago, in kindergarten No. 1. For years, the atypical building, built in 1965, was heated with coal stoves and with wood stoves in the years following the collapse of the Soviet Union. With the efforts of Viva-MTS and FPWC, the heating system has been changed with a centralized one, equipped with solar water heaters.
“The introduction of energy-saving heating systems in border and remote settlements is one of the important steps in creating a network of eco-villages. In this way, it will be possible to integrate these villages in a process based on the four components of sustainable development: environmental, economic, cultural and social. As a result of the project, the budgetary costs of the community will be significantly reduced, there will be savings that can be directed to the solution of other problems,” the company said in a news release.