11:09 | 30.08.23 | Նորություններ | 12516
Գորիսի թիվ 4 եւ Ակսել Բակունցի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցների, ինչպես նաեւ «Գորիսի պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի հարյուրավոր սաներն անվճար կօգտվեն Ucom-ի ինտերնետից։
Տեխնիկական թիմի ջանքերով նշյալ կրթօջախներում արդեն ապահովված է ֆիքսված ինտերնետի հասանելիությունը, ինչպես նաեւ գործարկվել է ժամանակակից օգտատերերի պահանջներին համապատասխանող Wi-Fi ցանցը։
«Գորիսի ուսումնական հաստատություններում առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ հուսալի եւ արագ ինտերնետի հասանելիության ապահովումն արդեն իրականություն է։ Այո՛, մեր խոստումը գործ է։ Տրամադրելով անվճար գերարագ ինտերնետ՝ մենք ավելի բարենպաստ միջավայր ենք ստեղծել հարյուրավոր սաների ուսման եւ գիտելիքների փոխանակման համար։ Համոզված ենք, որ բարելավում ենք հայրենիքի կրթական լանդշաֆտը՝ ապահովելով երիտասարդների հաջողության համար անհրաժեշտ ռեսուրսը», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։

11:09 | 30.08.23 | News | 13908
Students and pupils from three educational centers in Goris - namely, High School No. 4, A. Bakunts High School No. 1, and "Goris State College" SNPO - will now have access to the fastest internet of Ucom, completely free of charge.
Ucom’s committed technical team has successfully enabled access to fixed internet in these educational institutions, along with the installation of a state-of-the-art Wi-Fi network tailored to the needs of modern users.
“Turning the promise of reliable and high-speed internet access into reality within Goris' educational institutions through cutting-edge technologies has been accomplished. Indeed, our commitment has translated into action. By offering complimentary access to high-speed internet, we have fostered a more favorable educational environment for numerous students, enabling them to engage in learning and knowledge-sharing seamlessly. We firmly believe that we are enhancing the educational landscape of our homeland, equipping the youth with essential resources for their success," stated Ralph Yirikian, Director General of Ucom.