15:54 | 31.10.23 | Նորություններ | 18809
4G/LTE տեխնոլոգիան չի սահմանափակվում բարձր արագությամբ ինտերնետ ապահովելով: 4G/LTE ցանցում կարելի է նաեւ օգտվել ձայնային որակյալ HD ծառայություններից։ VoLTE–ն կամ Voice-Over-LTE-ն («ձայն՝ LTE–ի միջոցով») 4G/LTE ցանցի միջոցով ձայնային ազդանշանի փոխանցման տեխնոլոգիա է։ VoLTE-ի առավելությունն այն է, որ 4G ցանցի միջոցով զանգահարելիս կամ զանգ ստանալիս բաժանորդը շարունակում է օգտվել ինտերնետ հասանելիությունից 4G ցանցի միջոցով։
«VoLTE–ն ակտիվացվում է սմարթֆոնի կարգավորումներով: Միացումն իրականացվում է վայրկենապես, իսկ ձայնը հնչում է այնպես, կարծես զրուցակիցը քո կողքին է։ Տեխնոլոգիան հասանելի է 4G/LTE-ի հետ համատեղելի սարքերով եւ թույլ է տալիս միաժամանակ զրուցել  հեռախոսով ու օգտվել 4G ինտերնետից. դիտել ֆիլմեր, ներբեռնել հոլովակներ եւ օգտվել սոցիալական ցանցերից։ VoLTE կապից օգտվելիս հավելյալ վճար չի գանձվում. գործում են ընթացիկ սակագնային պլանով ձայնային ծառայությունների համար սահմանված սակագները եւ փաթեթները:
VoLTE տեխնոլոգիայով զանգեր կատարելու առավելություններն են՝ ձայնային ծառայությունների բարձր որակ՝ ձայնի մաքուր փոխանցմամբ, գերարագ միացում (1,5-2 վայրկյանի ընթացքում) զանգեր կատարելիս հաստատուն կապ՝ առանց հապաղման»,- ասված է ընկերության հաղորդագրությունում:
«VoLTE ծառայությունից արդեն օգտվում է ավելի քան 500 հազար բաժանորդ: Այս թիվն օրըստօրե ավելանում է՝ պայմանավորված մեծ պահանջարկով: Դժվար է գերագնահատել VoLTE-ի առավելությունները. վայրկենական միացում, ձայնի HD որակ, զանգ ստանալիս եւ խոսակցության ընթացքում 4G ցանցին միացած մնալու հնարավորություն: VoLTE ծառայությունը գործում է Վիվա-ՄՏՍ-ի 4G ցանցում, ինչը հասանելի է Հայաստանի բնակչության 98%-ին: Այս ոլորտում եւս Վիվա-ՄՏՍ-ը տեխնոլոգիական առաջատար է», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Անհրաժեշտ է 4G/VoLTE համատեղելի սմարթֆոն վերջին ծրագրային թարմացումներով, Վիվա-ՄՏՍ-ի 4G/LTE USIM կամ eSIM քարտ։
VoLTE կապի կարգավորումներ (սարքի մոդելից կախված՝ կարող են որոշ չափով տարբերվել ստորեւ նշվածից).
•    iOS-ի համար՝ Mobile Data -> Mobile Data Options -> Enable 4G ->Voice & Data
•    Android-ի համար՝ Settings -> Mobile networks -> Turn on VoLTE call
Եթե բաժանորդի սմարթֆոնն ունի VoLTE-ից օգտվելու հնարավորություն, սակայն չի հաջողվում օգտվել ծառայությունից, ապա անհրաժեշտ է թարմացնել սմարթֆոնի օպերացիոն համակարգը եւ համոզվել, որ սմարթֆոնը առկա է Վիվա-ՄՏՍ-ի կայքում նշված VoLTE ծառայությունը ապահովող սմարթֆոնների ցանկում: Վիվա-ՄՏՍ-ը համագործակցում է սմարթֆոն արտադրող խոշորագույն բրենդների հետ եւ շարունակաբար ընդլայնում է դրանց ցանկը՝ VoLTE ծառայությունն ավելի լայն շրջանակների հասանելի դարձնելու համար:
VoLTE-ի կարգավիճակը կարելի է ստուգել է *412# հրահանգի միջոցով կամ հետեւյալ կերպ․ եթե բաժանորդն օգտվում է «Android» օպերացիոն համակարգով գործող սմարթֆոններից, ապա սարքի էկրանին VoLTE կապը միանալիս հայտնվում է HD նշանը: «iOS»-ի դեպքում էկրանին միացումը չի երեւում, հետեւաբար այն հնարավոր է ստուգել սարքի կարգավորումներում: Բացի այդ, VoLTE-ի առկայության դեպքում զանգի ընթացքում պահպանվում է ցանցին միացված լինելու նշանը եւ բաժանորդը խոսելուն զուգահեռ կարող է շարունակել օգտվել 4G ինտերնետից:

15:54 | 31.10.23 | Новости | 18819
Технология 4G/LTE не ограничивается предоставлением высокоскоростного Интернета. В сети 4G/LTE также можно пользоваться услугами HD с качественным звуком. VoLTE, или Voice-Over-LTE («голос через LTE») — это технология передачи голосового сигнала по сети 4G/LTE. Преимущество VoLTE состоит в том, что при звонке или приеме звонка через сеть 4G абонент продолжает пользоваться доступом в Интернет в сети 4G.
VoLTE активируется со смартфона. Соединение осуществляется мгновенно, а голос звучит так, будто собеседник находится рядом. Технология доступна на устройствах, совместимых с 4G/LTE, и позволяет одновременно разговаривать по телефону и пользоваться Интернетом 4G, смотреть фильмы, скачивать видео и пользоваться социальными сетями. При использовании VoLTE дополнительная плата не взимается, действуют тарифы в рамках текущего тарифного плана.
Преимуществами звонков по технологии VoLTE являются: высокое качество голосовых услуг с четкой передачей голоса, высокая скорость соединения (в течение 1,5-2 секунд) при совершении звонков, стабильное соединение без задержек.
«Мы рады представить результаты коммерческого запуска услуги VoLTE: услугой VoLTE уже пользуются более 500 тысяч абонентов Вива-МТС. Это число увеличивается с каждым днем из-за высокого спроса. Преимущества VoLTE сложно переоценить – мгновенное подключение, качество звука HD, возможность оставаться на связи с сетью 4G при звонке и во время разговора. Услуга доступна на устройствах, совместимых с 4G/LTE, и позволяет одновременно разговаривать по телефону и пользоваться Интернетом 4G – смотреть фильмы, скачивать видео и пользоваться социальными сетями. Услуга VoLTE работает в сети 4G компании Вива-МТС, которая доступна 98% населения Армении. И в этой сфере также Вива-МТС является технологическим лидером», - заявил гендиректор Вива-МТС Армен Аветисян.
Чтобы пользоваться этой технологией, понадобится смартфон, совместимый с 4G/VoLTE, с последними обновлениями программного обеспечения, а также карта Viva-MTS 4G/LTE USIM или eSIM.
Настройки подключения VoLTE (в зависимости от модели устройства могут несколько отличаться от следующих):
•    Для «iOS»: Mobile Data -> Mobile Data Options -> Enable 4G ->Voice & Data
•    Для «Android»: Settings -> Mobile networks -> Turn on VoLTE call
Если смартфон совместим с VoLTE, однако при попытке использования возникают проблемы, то необходимо обновить операционную систему смартфона и убедиться, что смартфон включен в список устройств с поддержкой услуги VoLTE, приведенный на сайте Вива- МТС. Вива-МТС сотрудничает с крупнейшими брендами смартфонов и постоянно расширяет их список, чтобы сделать услугу VoLTE доступной более широкому кругу людей.
Статус VoLTE можно проверить, набрав *412# или следующим образом: если абонент использует смартфоны, работающие на операционной системе «Андроид», при подключении VoLTE-соединения на экране устройства появляется символ HD. Для iOS соединение не видно на экране, поэтому его можно проверить в настройках устройства. Кроме того, при наличии VoLTE признак подключения к сети сохраняется во время разговора и абонент может продолжать пользоваться 4G-интернетом во время разговора.