15:54 | 31.10.23 | Նորություններ | 18809
4G/LTE տեխնոլոգիան չի սահմանափակվում բարձր արագությամբ ինտերնետ ապահովելով: 4G/LTE ցանցում կարելի է նաեւ օգտվել ձայնային որակյալ HD ծառայություններից։ VoLTE–ն կամ Voice-Over-LTE-ն («ձայն՝ LTE–ի միջոցով») 4G/LTE ցանցի միջոցով ձայնային ազդանշանի փոխանցման տեխնոլոգիա է։ VoLTE-ի առավելությունն այն է, որ 4G ցանցի միջոցով զանգահարելիս կամ զանգ ստանալիս բաժանորդը շարունակում է օգտվել ինտերնետ հասանելիությունից 4G ցանցի միջոցով։
«VoLTE–ն ակտիվացվում է սմարթֆոնի կարգավորումներով: Միացումն իրականացվում է վայրկենապես, իսկ ձայնը հնչում է այնպես, կարծես զրուցակիցը քո կողքին է։ Տեխնոլոգիան հասանելի է 4G/LTE-ի հետ համատեղելի սարքերով եւ թույլ է տալիս միաժամանակ զրուցել  հեռախոսով ու օգտվել 4G ինտերնետից. դիտել ֆիլմեր, ներբեռնել հոլովակներ եւ օգտվել սոցիալական ցանցերից։ VoLTE կապից օգտվելիս հավելյալ վճար չի գանձվում. գործում են ընթացիկ սակագնային պլանով ձայնային ծառայությունների համար սահմանված սակագները եւ փաթեթները:
VoLTE տեխնոլոգիայով զանգեր կատարելու առավելություններն են՝ ձայնային ծառայությունների բարձր որակ՝ ձայնի մաքուր փոխանցմամբ, գերարագ միացում (1,5-2 վայրկյանի ընթացքում) զանգեր կատարելիս հաստատուն կապ՝ առանց հապաղման»,- ասված է ընկերության հաղորդագրությունում:
«VoLTE ծառայությունից արդեն օգտվում է ավելի քան 500 հազար բաժանորդ: Այս թիվն օրըստօրե ավելանում է՝ պայմանավորված մեծ պահանջարկով: Դժվար է գերագնահատել VoLTE-ի առավելությունները. վայրկենական միացում, ձայնի HD որակ, զանգ ստանալիս եւ խոսակցության ընթացքում 4G ցանցին միացած մնալու հնարավորություն: VoLTE ծառայությունը գործում է Վիվա-ՄՏՍ-ի 4G ցանցում, ինչը հասանելի է Հայաստանի բնակչության 98%-ին: Այս ոլորտում եւս Վիվա-ՄՏՍ-ը տեխնոլոգիական առաջատար է», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Անհրաժեշտ է 4G/VoLTE համատեղելի սմարթֆոն վերջին ծրագրային թարմացումներով, Վիվա-ՄՏՍ-ի 4G/LTE USIM կամ eSIM քարտ։
VoLTE կապի կարգավորումներ (սարքի մոդելից կախված՝ կարող են որոշ չափով տարբերվել ստորեւ նշվածից).
•    iOS-ի համար՝ Mobile Data -> Mobile Data Options -> Enable 4G ->Voice & Data
•    Android-ի համար՝ Settings -> Mobile networks -> Turn on VoLTE call
Եթե բաժանորդի սմարթֆոնն ունի VoLTE-ից օգտվելու հնարավորություն, սակայն չի հաջողվում օգտվել ծառայությունից, ապա անհրաժեշտ է թարմացնել սմարթֆոնի օպերացիոն համակարգը եւ համոզվել, որ սմարթֆոնը առկա է Վիվա-ՄՏՍ-ի կայքում նշված VoLTE ծառայությունը ապահովող սմարթֆոնների ցանկում: Վիվա-ՄՏՍ-ը համագործակցում է սմարթֆոն արտադրող խոշորագույն բրենդների հետ եւ շարունակաբար ընդլայնում է դրանց ցանկը՝ VoLTE ծառայությունն ավելի լայն շրջանակների հասանելի դարձնելու համար:
VoLTE-ի կարգավիճակը կարելի է ստուգել է *412# հրահանգի միջոցով կամ հետեւյալ կերպ․ եթե բաժանորդն օգտվում է «Android» օպերացիոն համակարգով գործող սմարթֆոններից, ապա սարքի էկրանին VoLTE կապը միանալիս հայտնվում է HD նշանը: «iOS»-ի դեպքում էկրանին միացումը չի երեւում, հետեւաբար այն հնարավոր է ստուգել սարքի կարգավորումներում: Բացի այդ, VoLTE-ի առկայության դեպքում զանգի ընթացքում պահպանվում է ցանցին միացված լինելու նշանը եւ բաժանորդը խոսելուն զուգահեռ կարող է շարունակել օգտվել 4G ինտերնետից:

Viva-MTS offers the only acting commercial VoLTE service in Armenia.
4G/LTE technology is not limited to providing fast internet connection. In the 4G/LTE network one can use HD quality voice services. VoLTE is a new generation of technology that allows voice calls to be made over 4G/LTE networks. It is a technology that enables transferring voice signal over 4G network. The advantage of LTE is the possibility to stay connected to 4G internet while making call or during conversation.
4G/LTE technology is not limited to providing fast internet connection. In the 4G/LTE network one can use HD quality voice services. VoLTE is a new generation of technology that allows voice calls to be made over 4G/LTE networks. VoLTE is a technology that enables transferring voice signal over 4G network. The advantage of LTE is the possibility to stay connected to 4G internet while making call or during conversation. Viva-MTS offers the only commercial VoLTE service in Armenia.
The connection is set up from smartphone. The voice sound is if calling parties stand next to each other. The technology is available for a VoLTE compatible smartphone with the latest software updates and allows talking on the phone and using the 4G Internet at the same time, watching movies, downloading videos and using social networks. There is no additional charge when using VoLTE connection and the rates and packages specified for voice services in the current tariff plan are valid. The benefits of making calls with VoLTE technology are the high-quality voice services: clear and clean sound transmission, high-speed connection (within 1,5-2 seconds), stable connection without latency.
"We are happy to share the outcomes of the successful commercial introduction of VoLTE service: thus, Viva-MTS VoLTE service already has more than 500,000 subscribers. This number is increasing day by day due to high demand. It is difficult to overestimate the advantages of VoLTE: very fast connection, HD sound quality, the ability to stay connected to the 4G network when receiving a call and during a conversation. The service is available on 4G/LTE compatible devices and allows to talk on the phone and use 4G Internet at the same time. watch movies, download videos and use social networks. The VoLTE service operates on the 4G network of Viva-MTS, which is available to 98% of the population of Armenia. In this field too, Viva-MTS is a technological leader," Armen Avetisyan, General Director of Viva-MTS said.
A VoLTE compatible smartphone or tablet with the latest software updates, Viva-MTS 4G/LTE USIM or eSIM card and network compatibility are needed to connect the VoLTE.
VoLTE connection setting (depending on the device model, they may be somewhat different from the one below):
• For “iOS”: Mobile Data -> Mobile Data Options -> Enable 4G ->Voice & Data
• For “Android”: Settings -> Mobile networks -> Turn on VoLTE call
If the subscriber’s smartphone supports VoLTE, but the user encounters problems of using it, then he or she needs to update the operating system of smartphone and make sure that the device is in the list of smartphones supporting VoLTE service mentioned on Viva-MTS website. Viva-MTS cooperates with the largest smartphone brands and continuously expands the list to make VoLTE service available to a wider audience.
VoLTE status can be checked sending the command *412#. On smartphones with “Android” operation system, the HD sign appears on the device screen when VoLTE is connected. For “iOS”, the connection is not visible on the screen, so check the connection must be checked in the device settings. In addition, if VoLTE is available, the LTE connection sign is visible during the call, while letting you continue using the 4G Internet.