13:49 | 09.11.23 | Նորություններ | 10204
Yandex-ը հայաստանյան բուհերի ՏՏ մասնագիտացմամբ ուսանողների համար Python-ի, մեքենայական ուսուցման եւ տվյալների վերլուծության գործնական դասընթացներ է մշակել: Փորձնական նախագիծը մեկնարկում է Հայ-ռուսական համալսարանում:
Դասընթացները նախատեսված են պրակտիկ ինժեներներ պատրաստելու համար, իսկ կիրառական մաթեմատիկայի եւ ինֆորմատիկայի ֆակուլտետի ուսանողներին հասանելի են աշնանային կիսամյակից:
Ցածր կուրսերի ուսանողները Python-ի դասընթացը կանցնեն Yandex-ի օնլայն ձեռնարկով, ինչպես նաեւ Yandex-ի փորձագետի՝ օպերացիոն համակարգերի եւ տվյալների բազաների վերաբերյալ հեղինակային նյութերով:
Ուսուցիչներն ուսանողներին առաջադրանքներ եւ ստուգողական աշխատանքներ կտան եւ ուսուցման կառավարման համակարգում կհետեւեն առաջընթացին: Բարձր կուրսերի ուսանողները մուտք կունենան Yandex-ի տվյալների վերլուծության դպրոցի (ՏՎԴ)՝ Python-ի եւ մեքենայական ուսուցման ծրագրերին:
«Yandex-ը գլոբալ տեխնոլոգիական ընկերություն է, որն աջակցում է գիտական ու կրթական նախագծերին այն երկրներում, որտեղ ակտիվորեն զարգացնում է իր բիզնեսը։ Մենք ձգտում ենք կիսվել մեր փորձառությամբ եւ փորձագիտությամբ, որպեսզի որակյալ կրթությունն առավել հասանելի դառնա։ Հայաստանն ավանդաբար ուժեղ մաթեմատիկական դպրոց է ձեւավորել։ Այժմ Yandex-ի եւ ՏՎԴ-ի փորձագետները, Հայ-ռուսական համալսարանի հետ համագործակցաբար, կարող են պատրաստել համաշխարհային մակարդակի մասնագետների, որոնք պահանջարկ կունենան աշխատանքի համաշխարհային շուկայում եւ կկարողանան նորարարությունների հեղինակ դառնալ», - ասել է Yandex-ի կրթության գծով տնօրեն Դարյա Կոզլովան:
«Մտադիր ենք փոխշահավետ համագործակցություն զարգացնել Yandex-ի հետ։ Ընկերության կրթական նախագծերը կհամալրեն բուհական ծրագիրը եւ թույլ կտան համալսարանի բազայի վրա ՏՏ մասնագետների պատրաստումն առավել մասշտաբային դարձնել։ Ինչպես նաեւ մեր ուսանողները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ Yandex-ի գործող առաջատար մասնագետների հետ», -նշել է Հայ-ռուսական համալսարանի մաթեմատիկայի եւ ինֆորմատիկայի ինստիտուտի տնօրեն Արման Դարբինյանը։
Yandex-ն ավելի քան 15 տարի իրականացնում է ծրագրեր, որոնք հնարավորություն են տալիս բոլոր ցանկացողներին, անկախ փորձից ու տարիքից, որակյալ ՏՏ կրթություն ստանալ տարբեր ոլորտներում։ Հայաստանում ընկերության առաջին կրթական նախագիծը՝ Yandex-ի՝ Վանաձորում եւ Գյումրիում գործող ծրագրավորման դպրոցը, սկսել է աշխատանքը 2017 թ.՝ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համատեղ: Դպրոցում ավագ դպրոցի աշակերտները սովորում են Python ծրագրավորման լեզուն, օբյեկտ-կողմնորոշված ծրագրավորման (OOP) եւ տվյալների վերլուծության հիմունքները: 2023 թ. առաջին կիսամյակի տվյալով՝ Հայաստանում ծրագրավորման դպրոցն ավարտել է ավելի քան 350 աշակերտ։

13:49 | 09.11.23 | Новости | 9998
Яндекс подготовил практические курсы по Python, машинному обучению и анализу данных для студентов IT-специальностей армянских вузов. Пилотный проект стартует в Российско-Армянском университете. Курсы предназначены для подготовки инженеров-практиков и доступны студентам факультета прикладной математики и информатики уже с осеннего семестра.
Студенты младших курсов пройдут курс по Python на базе хендбуков - онлайн-учебников Яндекса, а также авторский курс по операционным системам и базам данных от эксперта Яндекса. Преподаватели будут давать студентам задания и контрольные работы и отслеживать прогресс в системе управления обучением. Старшекурсники получат доступ к программе Школы анализа данных Яндекса (ШАД) по Python и машинному обучению.
«Яндекс - глобальная технологическая компания, которая поддерживает науку и образование в странах, где активно развивает свой бизнес. Мы стремимся делиться своей экспертизой, чтобы сделать качественное образование более доступным. В Армении традиционно сильная математическая школа. И теперь эксперты Яндекса и ШАДа в сотрудничестве с РАУ могут готовить специалистов мирового уровня, которые будут востребованы на глобальном рынке труда и смогут создавать инновации», сказала директор по образованию в Яндексе Дарья Козлова.
«Мы намерены развивать взаимовыгодное сотрудничество с Яндексом. Образовательные проекты компании будут дополнять вузовскую программу и позволят масштабировать подготовку IT-специалистов на базе университета. Также наши студенты получат возможность познакомиться с передовыми специалистами-практиками из Яндекса», — отметил директор Института математики и информатики Российско-Армянского университета Арман Дарбинян.
Яндекс более 15 лет реализует проекты, которые открывают доступ к качественному IT-образованию по разным направлениям для всех желающих вне зависимости от опыта и возраста. Первый образовательный проект компании в Армении, Школа программирования Яндекса в Ванадзоре и Гюмри, был запущен в 2017 году совместно с Фондом «Инкубатор предприятий» (EIF). На курсах старшеклассники изучают Python, основы объектно-ориентированного программирования и анализа данных. К середине 2023 года Школу программирования в Армении закончили более 350 школьников.