12:48 | 04.12.23 | Նորություններ | 14940
Միջոցառման այս տարվա հիմնական բանախոսն էր գիտնական, գրող եւ փիլիսոփա Նասիմ Նիկոլաս Թալեբը։ Պատվավոր հյուրերի եւ բանախոսների թվում էր նաեւ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ապագան, անխոս, տեխնոլոգիական է, եւ հաջողում են այն երկրները, որոնք ադապտացվում են փոփոխվող միջավայրին: Մենք ապագայակենտրոն ենք եւ սկսել ենք ցանցի արդիականացման՝ Ucom-ի մասշտաբային ծրագիրը: Լիահույս ենք, որ այս զարգացումը նոր հնարավորություններ ու արագություններ կապահովվի ոչ միայն մեր բնակչությանը, այլեւ մեր երկրի ձեռնարկություններին, վերջիններիս զարգացմանն ու առաջընթացին»,- ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ նորարարական գաղափարներ՝ նվիրված մարդկությանը սպասվող մարտահրավերներին, ինչպես նաեւ հայ իրականության գործարար հաջողությունների պատմություններին, բիզնեսի եւ գիտության փոխադարձ կապին։
«Գիտության եւ գործարարության օրեր» համաժողովը Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվել է 2022 թվականին, որի հիմնական բանախոսն էր Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, լիբանանահայ մոլեկուլային կենսաբան Արտեմ Փաթափությանը։ Մյուս բանախոսներից էին աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, Աբու Դաբիի Նյու Յորքի համալսարանի պրոֆեսոր, սոցիոլոգ, հրապարակախոս Գեորգի Դերլուգյանը եւ այլք։
«Գիտության եւ գործարարության օրեր 2023» համաժողովի այս տարվա քննարկումը «Սեւ կարապը» եւ «Հակափխրունություն» գրքերի հեղինակ եւ փիլիսոփա Նասիմ Նիկոլաս Թալեբի շուրջ էր, ինչն էլ առանձնացնում էր այս տարվա համաժողովը նախորդից։

12:48 | 04.12.23 | Новости | 15263
1-го и 2-го декабря в Национальном академическом театре имени Г. Сундукяна проходила вторая по счету конференция «Дни науки и бизнеса 2023».
В этом году главным спикером мероприятия стал ученый, писатель и философ Нассим Николас Талеб. Среди почетных гостей и спикеров был также генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Вне всяких сомнений, будущее за технологиями, и в нем преуспеют те страны, которым удастся адаптироваться к изменяющейся среде. Поскольку наша компания ориентируется на будущее, мы приступили к масштабной программе модернизации сети Ucom. Мы надеемся, что эти усовершенствования откроют новые возможности и сделают доступными новые скорости как населению нашей страны, так и нашим предприятиям, выведут их на новый виток развития и прогресса», - отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
На конференции обсуждались многочисленные инновационные идеи, отвечающие стоящим на пути человечества вызовам, а также истории успеха в армянской бизнес-среде и примеры тесной взаимосвязи бизнеса и науки.
Впервые конференция «Дни науки и бизнеса» была проведена в Армении в 2022 году. Тогда главным спикером мероприятия стал лауреат Нобелевской премии ливанский молекулярный биолог армянского происхождения Ардем Патапутян. Также в нем приняли участие астрофизик Гарик Исраелян, профессор Нью-Йоркского университета в Абу-Даби, социолог, публицист Георгий Дерлугьян и другие.
В этом году программа конференции была посвящена философу и автору книг «Черный лебедь» и «Антихрупкость» Нассиму Николасу Талебу, что и стало отличительной особенностью нынешнего мероприятия в сравнении с прошлогодним.