12:48 | 04.12.23 | Նորություններ | 14940
Միջոցառման այս տարվա հիմնական բանախոսն էր գիտնական, գրող եւ փիլիսոփա Նասիմ Նիկոլաս Թալեբը։ Պատվավոր հյուրերի եւ բանախոսների թվում էր նաեւ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ապագան, անխոս, տեխնոլոգիական է, եւ հաջողում են այն երկրները, որոնք ադապտացվում են փոփոխվող միջավայրին: Մենք ապագայակենտրոն ենք եւ սկսել ենք ցանցի արդիականացման՝ Ucom-ի մասշտաբային ծրագիրը: Լիահույս ենք, որ այս զարգացումը նոր հնարավորություններ ու արագություններ կապահովվի ոչ միայն մեր բնակչությանը, այլեւ մեր երկրի ձեռնարկություններին, վերջիններիս զարգացմանն ու առաջընթացին»,- ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ նորարարական գաղափարներ՝ նվիրված մարդկությանը սպասվող մարտահրավերներին, ինչպես նաեւ հայ իրականության գործարար հաջողությունների պատմություններին, բիզնեսի եւ գիտության փոխադարձ կապին։
«Գիտության եւ գործարարության օրեր» համաժողովը Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվել է 2022 թվականին, որի հիմնական բանախոսն էր Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, լիբանանահայ մոլեկուլային կենսաբան Արտեմ Փաթափությանը։ Մյուս բանախոսներից էին աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, Աբու Դաբիի Նյու Յորքի համալսարանի պրոֆեսոր, սոցիոլոգ, հրապարակախոս Գեորգի Դերլուգյանը եւ այլք։
«Գիտության եւ գործարարության օրեր 2023» համաժողովի այս տարվա քննարկումը «Սեւ կարապը» եւ «Հակափխրունություն» գրքերի հեղինակ եւ փիլիսոփա Նասիմ Նիկոլաս Թալեբի շուրջ էր, ինչն էլ առանձնացնում էր այս տարվա համաժողովը նախորդից։

12:48 | 04.12.23 | News | 14980
On December 1 and 2, the second conference, "Science and Business Days 2023," was held in Yerevan at the National Academic Theater named after G. Sundukyan.
The main speaker of this year's event was scientist, writer, and philosopher Nassim Nicholas Taleb. Ralph Yirikian, Director General of Ucom, was among the guests of honor and speakers.
"The future is, of course, technological, and those countries that adapt to the changing environment succeed. We are future-oriented and have embarked on Ucom's massive network modernization program. We hope that this development will provide new opportunities and speeds not only to our population but also to the enterprises of our country, to their development and progress," said Director General of Ucom Ralph Yirikian.
During the conference, many innovative ideas were discussed, focusing on the challenges facing humanity, as well as the success stories of Armenian businesses and the mutual connection between business and science.
The "Science and Business Days" conference was held in Armenia for the first time in 2022, with the keynote speaker being the Nobel Prize laureate, Lebanese-Armenian molecular biologist Artem Patatutyan. Other speakers included astrophysicist Garik Israelyan, a professor at New York University in Abu Dhabi, sociologist and publicist Georgi Derlugyan, and others.
This year's discussion at the "Science and Business Days 2023" conference was about the author and philosopher Nassim Nicholas Taleb, author of the books "The Black Swan" and "Antifragility," which made this year's conference different from the previous one.