11:19 | 19.01.24 | Նորություններ | 18043
«Viva University» («Վիվա Յունիվերսիթի») կրթական ծրագրի նպատակը երկարաժամկետ ներդրում ունենալն է երիտասարդների մասնագիտացման ու զարգացման գործում:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ավելի քան 8 տարի հետեւողական է այդ հարցում: Տարբեր բուհերից ընտրված եւ ծրագրին մասնակցած 22 ուսանող երկու ամսվա ընթացքում կարեւոր փորձ է կուտակել վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում: Ավարտական հավաստագիրը նրանց համար ոչ թե ուղղակի փաստաթուղթ է, այլ՝ լուրջ փորձառության վկայություն եւ առավելություն որեւէ տեղ աշխատելու ցանկության դեպքում:
«Դուք Վիվա-ՄՏՍ-ից հեռանում եք հարուստ փորձով, որն անկախ ձեր ընտրած մասնագիտությունից՝ կիրառելի է եւ արժեքավոր: Այն, ինչ հետագայում պետք է բացահայտեիք աստիճանաբար, ստացել եք կարճ ժամանակում: Կարծում եմ՝ հասցրել եք նկատել, որ կարեւոր է կառավարել ոչ միայն ժամանակը, թիմն ու գործընթացները, այլեւ՝ հույզերը: Եվ որ հաջողում է նա, ով համբերատար է եւ հաղորդակցվելիս կարեւորում է հարգանքն ու ընկերության ստանձնած արժեհամակարգը: Շնորհավորում եմ բոլորիդ՝ հավատալով, որ այստեղ ստացածը ձեզ համար ամուր հիմք եւ օրինակ կլինի հետագայում: Վստահ կարող եմ ասել, որ դասընթացն անցած յուրաքանչյուր ուսանող պատրաստ է աշխատաշուկա մտնել, նկատելի հաջողությունների հասնել եւ բարձր արդյունքներ արձանագրել»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում ներգրավված ուսանողները Վիվա-ՄՏՍ-ի սպասարկման տարբեր, այդ թվում՝ մարզային կենտրոններում, բացահայտել են գործընկերային հաղորդակցման նրբությունները, ծանոթացել միջֆունկցիոնալ փոխհարաբերություններին ու հասկացել թիմային աշխատանքի կարեւորությունը:
Հատկապես կառավարման ֆակուլտետում սովորող ուսանողները համոզված են՝ ղեկավար լինելու եւ հաջողելու ճանապարհը պետք է սկսել ցածր օղակներից: Նրանք ձեռք են բերել արդյունավետ հաղորդակցման հմտություններ՝ աշխատակից-ղեկավար, աշխատակից-բաժանորդ, աշխատակից-գործընկեր հարաբերություններում, ուսումնասիրել ընկերության առաջարկած ապրանքատեսակներն ու ծառայությունները եւ յուրացրել դրանք առաջարկելու ճկունությունն ու մարքեթինգային գործիքները: Փորձով հմտացած երիտասարդներն անհամեմատ ավելի հեշտ կարող են իրենց տեղը գտնել աշխատաշուկայում եւ լավագույն արդյունք գրանցել մասնագիտական ոլորտում: Ավելին՝ 6 ուսանող արդեն իսկ աշխատանքի է անցել Վիվա-ՄՏՍ-ում»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Նախորդ տարվա ընթացքում մայրաքաղաքում եւ մարզերում երկամսյա դասընթացների երկու փուլին մասնակցել է տարբեր բուհերի 44 ուսանող: Առաջին փուլի մասնակիցները մասնագիտացել են ՏՏ (տեղեկատվական տեխնոլոգիաների) եւ վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում: Երկրորդ փուլի 22 ուսանող հմտացել է Վիվա-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոնների աշխատանքներում։

“Viva University” program aims at empowering and narrow specialization of the youth.
Viva-MTS has been consistent about this for more than 8 years in a row. Another group which consisted of 22 students from different universities has gained important experience in sales and customer support during the last 2 months. The graduation certificate is not just a document for them, but a proof of experience and an advantage to find job elsewhere.
“Today you leave Viva-MTS after having gained a rich experience at, which will be highly valuable and relevant to you regardless of the profession you choose. Here you’ve had the chance to acquire in a short time what you might spend years exploring. I believe you noticed that it’s important to manage not only your time and actions, but equally your emotions. And that most successful ones are those who are patient, respectful and lead themselves in the corporate system of values. I congratulate all of you. I hope that your gained knowledge and experience will be the strong foundation you’ll add to later. I am sure that the students completing this program are ready to enter the labor market and succeed, marking high results. I wish you good luck. I’d also like to extend my gratitude to all our employees who spared no effort in giving you important skills,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian noted.
During their internships at Viva-MTS service centers in Yerevan and in the regions, the students involved in the fields of sales and customer support discovered the intricacies of internal communication, cross-functional interaction and the important role of teamwork. This was valuable particularly for management students: they are now well-informed that being able to work in leading positions requires starting acquaintance with the work at junior levels. The students have developed effective communication skills in employee-manager, employee-subscriber, and employee-colleague interactions, learned about the products and services the Company offers, and went deep into the marketing tools and strategies of offering them. Nowadays, success comes from turning learning into results. Six of the students have already found their places at Viva-MTS.
During the past year, 44 students from various universities participated in the two phases of the two-month trainings in Yerevan and in the regions. The first phase focused on IT (information technologies), sales, and customer support, and the 22 students of the second phase completed trainings at different service centers of Viva-MTS.