Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը հայտնել է, որ Նիդերլանդների առաջին Թումո կենտրոնը կբացվի 2025 թվականի սկզբում:
Կենտրոնում կսովորի մինչեւ 1000 ուսանող, իսկ մոտ ապագայում կհիմնվի նաեւ 2 Թումո տուփ՝ նորարարական կրթություն ստանալու հնարավորություն տալով եւս մի քանի հարյուր պատանու:
Կենտրոնը կբացվի Ամստերդամ-Զյուիդոստ շրջանում եւ կդառնա OBA Next նորարարական լաբի, իսկ հետագայում՝ Ամստերդամի «Ապագայի գրադարանի» մի մասը: Ամստերդամցի պատանիները կուսումնասիրեն 8 թումոյական ոլորտ, որոնցից 5-ն արդեն հայտնի է․ խաղերի մշակում, ծրագրավորում, ռոբոտաշինություն, նկարչություն եւ երաժշտություն, իսկ հաջորդ 3-ը կընտրվի ապագա ուսանողների եւ նրանց ծնողների կողմից՝ բաց քվեարկությամբ:
Նախագծի պաշտոնական մեկնարկը տրվել է ապրիլի 16-ին՝ Թումոյի զարգացման տնօրեն Բեկոր Փափազյանի եւ նիդերլանդական կողմի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում: Թումո Ամստերդամը հնարավոր կդառնա շնորհիվ հանրային եւ մասնավոր սեկտորների գործընկերության, որի մաս են կազմում Ամստերդամի քաղաքապետարանն ու հանրային գրադարանը, ինչպես նաեւ TomTom, Adyen, Just Eat Takeaway.com եւ Miro ընկերությունները:
Թումո Ամստերդամը կդառնա 10-րդ միջազգային Թումո կենտրոնը: Հայաստանում ստեղծված նախագիծն արդեն գործում է Փարիզում, Լիոնում, Բեռլինում, Մանհեյմում, Ցյուրիխում, Կոիմբրայում, Կիեւում, Տիրանայում եւ Բեյրութում:

12:13 | 18.04.24 | News | 9276
The TUMO Center for Creative Technologies announces the upcoming launch of the first TUMO Center in the Netherlands, set to open its doors in early 2025 in Amsterdam.
The center will accommodate up to 1,000 students, with plans to establish two additional TUMO boxes in the near future, providing opportunities for several hundred more young people to access innovative education.
The official opening of the project took place on April 16, during a meeting attended by TUMO’s Chief Development Officer Pegor Papazian, Amsterdam’s Deputy Mayor Alexander Scholtes, and other partners in attendance. TUMO Amsterdam will be realized through a public-private partnership involving the City Hall and Public Library of Amsterdam, along with TomTom, Adyen, Just Eat Takeaway.com, and Miro.
Located in the Amsterdam-Zuidoost area, the center will be integrated into the OBA Next innovation lab and later into the Amsterdam Library of the Future. Amsterdam's youth will have the opportunity to engage in eight learning areas, with five already selected (game development, programming, robotics, drawing, and music), while the remaining three will be determined through an open vote by prospective students and their parents.