13:28 | 23.05.24 | Նորություններ | 14360
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) տարբեր ծրագրեր են իրականացրել՝ մարդ-վայրի բնություն հակասությունը մեղմելու ուղղությամբ:
Թեման արդիական է եւ կարեւոր՝ էկոգյուղերի ցանցի զարգացման տեսանկյունից նաեւ: Կարեւորելով թե՛ բնության պահպանությունը, թե՛ գյուղացիական տնտեսությունների զարգացումը՝ գործընկեր կազմակերպությունները չորս տարի առաջ «էլեկտրական հովիվների» ներդրման ծրագիր են սկսել:
Նման լուծման անհրաժեշտությունը Վայոց Ձորում վաղուց է ապացուցված: Տեղի ֆերմերները վերջին տարիներին ծուռթաթերի հարձակման հետեւանքով թե՛ մեղվափեթակներ, թե՛ խոշոր եղջերավոր կենդանիներ են կորցրել: Ֆերմերային այն տնտեսությունները, որոնք օգտվել են նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող, արեւային էներգիայով սնուցվող «հովվի» ծառայությունից, հետագա տարիներին արջերի ներխուժման դեպքեր չեն արձանագրել: Նրանց հաջողվել է բերքը պաշտպանել կենդանիներից՝ առանց վերջիններիս վնասելու:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) պատրաստվում են «էլեկտրական հովիվների» հերթական խմբաքանակը տրամադրել համայնքներին: Դա կարեւոր աջակցություն կլինի ֆերմերներին եւ կնպաստի վայրի բնության պահպանմանը: Արեւային էներգիայով աշխատող ժամանակակից համակարգերը հարմար են տարվա ընթացքում անընդհատ տեղափոխվող մեղվապահների եւ հեռավոր արոտավայրեր մեկնող ֆերմերների համար: Դրանք հեշտությամբ տեղափոխվում են, ապահովում են լոկալ աշխատանք, թույլ տալիս ցանկապատել անհրաժեշտ տարածքը եւ հեռացնել ցանկապատումը 10-15 րոպեի ընթացքում:
2019 թվականից սկսած համակարգերը ներդրվել են 50 տեղանքում. ցանկապատված տարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 475.000 քառակուսի մետր:
Էլեկտրական ցանկապատն աշխատում է բարձր լարմամբ, սակայն հոսանքի ցածր ուժով (ամպերաժով): Դրա արդյունքում կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, այլ տհաճություն զգալով այլեւս չեն մոտենում ցանկապատված տարածքներին:

13:28 | 23.05.24 | Новости | 16538
В течение последних лет Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурного наследия (FPWC) реализовали различные проекты, нацеленные на разрешение противостояния между человеком и дикой природой.
Эта проблема остается актуальной также в плане развития сети экосел в рамках осуществляемых партнерами проектов. Осознавая важность развития экономики и, в частности, сельскохозяйственной отрасли, с учетом необходимости сохранения естественной среды, четыре года назад партнерские организации запустили проект по внедрению системы «электрических пастухов».
Необходимость подобного решения в Вайоц Дзоре доказана неоднократно. За последние несколько лет пчеловодческие и фермерские хозяйства понесли значительные потери из-за нападения медведей. В хозяйствах, уже испытавших системы «электрических пастухов», новых случаев нападения животных не регистрируется. При этом здоровью косолапых внедренная система вреда не наносит.
Внедрение очередной партии систем «электрических пастухов» в общинах планируется в ближайшем будущем: поддержка Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурного наследия важна для фермеров и нацелена как на решение вопроса создания экономических перспектив в регионах, так и на сохранение природного разнообразия местности. Работающие на солнечной энергии современные системы применимы в пчеловодстве, предполагающем периодическое перемещение ульев на новые участки, а также в скотоводстве – при перегоне скота на отдаленные пастбища. Благодаря сравнительно малому весу, системы легко транспортировать, а для их установки и сбора требуется всего 10 – 15 минут.
C 2019 года системы установлены в 50 локациях с общим покрытием огороженной территории площадью в 475.000 квадратных метров.
Система электрического ограждения территории работает при высоком напряжении с низкой силой тока. Благодаря этому животные не получают физических травм, однако неприятные ощущения, вызываемые при соприкосновении с ограждением, заставляют их держаться подальше от ограждений.