15:40 | 16.08.24 | Նորություններ | 12901
Առավել շատ ինտերնետ օգտագործվում է տեսանյութեր դիտելու համար, եւ թրաֆիկի զգալի մասը բաժին է ընկնում YouTube-ին: Ցանկում առաջին տեղը զբաղեցնող YouTube-ն աշխարհով մեկ նույնպես տարբեր տեսանյութեր դիտելու, ստեղծելու, տարածելու ամենատարածված սթրիմինգային հարթակն է՝ ավելի քան 2.6 միլիարդ ակտիվ օգտատերով:
Աշխարհում YouTube-ից օգտվողների շուրջ 21%-ը 25-ից 34 տարիքային խմբի ներկայացուցիչ է: «Y» հետվճարային սակագնային պլանի դեպքում բաժանորդների այդ նույն՝ 25-ից 34 տարիքային խմբի ներկայացուցիչներն օգտվողների շուրջ 20%-ն է. առկա է տոկոսային գրեթե նույն հարաբերակցությունը: Սակայն «Y» հետվճարային սակագնային պլանի դեպքում տարիքային ամենամեծ խումբը 35-ից 44 տարեկաններն են, որոնք շուրջ 34% են կազմում:
Հատկապես երիտասարդների համար անսահմանափակ YouTube-ն իդեալական հնարավորություն է՝ YouTube-յան սեփական ալիքի ու բովանդակության առաջխաղացման համար:
Բաժանորդների նախասիրությունները հաշվի առնելով՝ «Y» հետվճարային սակագնային պլանի բաժանորդների համար Viva-ն YouTube-ը դարձրել է անսահմանափակ, այսինքն՝ YouTube-ից հնարավոր է օգտվել՝ առանց սակագնային պլանի շրջանակում տրամադրվող հիմնական ինտերնետ փաթեթը սպառելու: Ավելացել է նաեւ հիմնական փաթեթում ներառված ինտերնետի ծավալը. ամսական 30 ԳԲ՝ նախկին 20 ԳԲ-ի փոխարեն:
Սակագնային պլանի ամսավճարը մնում է անփոփոխ` 3000 դրամ, իսկ հաճախորդին տրվող հնարավորություններն առավել շատ եւ ճկուն:
«Մենք միշտ գնահատում ենք հաճախորդների կարիքները, վերլուծում դրանք եւ առաջարկում լուծումներ: Viva-ի ծառայությունները հենց այդպես են դառնում շուկայում լավագույն առաջարկը: Թեեւ կանխատեսելի էր, սակայն նաեւ թվերի տեսքով արտահայտված՝ YouTube-ից օգտվելու պահանջարկը գերազանցում է սոցիալական հարթակներում շփման համար նախատեսված այլ հավելվածների պահանջարկը», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ըստ հանրային կարծիքի ուսումնասիրության՝ Հայաստանում YouTube-ից օգտվում է մեդիա բովանդակություն սպառողների ավելի քան 60%-ը: Սա նույնպես ցույց է տալիս, որ YouTube-ի պահանջարկն ավելին է, քան տարածված մյուս հավելվածների հանդեպ հետաքրքրությունը: Առաջին եռամսյակի համեմատությամբ՝ 2024թ. երկրորդ եռամսյակում արձանագրվել է YouTube-ից օգտվողների կտրուկ աճ, եւ այս միտումը շարունակական է: Այս ուսումնասիրությունը կարեւոր է՝ հաճախորդներին անհրաժեշտ եւ մատչելի սակագնային փաթեթներ առաջարկելու համար:
Եվ այսպես, «Y» հետվճարային սակագնային պլանի բաժանորդները այսուհետ կարող են օգտվել YouTube-ից՝ առանց հիմնական ինտերնետ փաթեթը սպառելու, ինչպես նաեւ ստանալ նախկինից ավելի շատ՝ 30 ԳԲ ծավալով ինտերնետ:

15:40 | 16.08.24 | News | 17661
Most of the Internet is used for watching videos, with YouTube accounting for the majority of traffic. YouTube which is topping the list, is also the world's leading streaming platform for viewing, creating, and sharing a variety of video content with more than 2.6 billion active users.
Approximately 21% of YouTube users worldwide are between the ages of 25 and 34. The rate is close among subscribers of postpaid tariff plan “Y”: the same age group of subscribers (25-34 years old) accounts for around 20% of users. However, under postpaid tariff plan “Y”, the largest age group using YouTube is 35-44 years old, making up 34% of users.
Unlimited YouTube is also an ideal opportunity especially for young people to promote their own channel and content on this platform.
Taking into account subscriber preferences, Viva has introduced unlimited YouTube access for subscribers of the postpaid tariff plan “Y”, which means that subscribers can use YouTube without consuming the main Internet package. Additionally, the amount of Internet included in the basic package has increased: 30 GB per month instead of the previous 20 GB.
The monthly fee for the tariff plan remains the same – AMD 3000, but the opportunities are now enriched and expanded.
“We always assess customers’ needs, analyze them, and offer solutions. This is how Viva’s services become the bests in the market. Although it was predictable and reflected in numbers, the demand for YouTube usage exceeds the demand for other communication applications on social platforms,” Armen Avetisian, General Director of Viva said.
A public opinion poll found that YouTube is used by more than 60% of Armenian media users. This also demonstrates that demand for YouTube exceeds that of other popular apps. The number of YouTube users increased significantly in the second quarter of 2024, compared to the first quarter, which is ongoing. This research is important for offering customers necessary and affordable tariff plans.
So, subscribers of the “Y” postpaid tariff plan can now use YouTube without consuming their main Internet package, and even more - 30 GB of Internet.