13:39 | 15.11.24 | Նորություններ | 16489
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է Երեւանում անցկացվող ամենամյա Silicon Mountains 2024 տեխնոլոգիական գագաթնաժողովին, որն այս տարի նվիրված է տնտեսության մեջ արհեստական բանականության կիրառությանը եւ մարտահրավերներին:
Silicon Mountains տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի ելույթներն ու պանելային քննարկումները նվիրված էին հետեւյալ թեմաներին՝ Industry.ai, Invest.ai եւ Impact.ai։ Վերջին պանելի մասնակիցները քննարկել են արհեստական բանականության ազդեցությունը Հայաստանում արտադրության, տնտեսության, կրթության եւ այլ ոլորտների վրա։
Ռալֆ Յիրիկյանի հետ պանելին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Visa-ի ԱՊՀ եւ Հարավ-Արեւելյան Եվրոպայի տարածքի Fintech ընկերությունների եւ ձեռնարկությունների հետ ռազմավարական համագործակցության գծով տնօրեն Եվգենի Լիսնյակը, CINI կիբերանվտանգության ազգային լաբորատորիայի տնօրեն, CNRS գիտական խորհրդի անդամ Պաոլո Պրինետտոն, Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի (CIPE) Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Լուիզա Այվազյանը։
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել նաեւ Silicon Mountains գագաթնաժողովին նվիրված նամականիշի մարման արարողությունը։
Ucom-ը նաեւ հանդես է եկել որպես գագաթնաժողովի պլատինե գործընկեր։
«Արհեստական բանականությունն այսօր ներթափանցում է բոլոր ոլորտներ, օգտագործվում կազմակերպությունների տարբեր մակարդակներում։ Այս իմաստով շատ կարեւոր է, որ աշխատակիցները, մասնագետները տիրապետեն այդ գործիքին, կարողանան գրագետ ու արդյունավետ կերպով օգտվել դրանից։ Մենք Ucom-ում ակտիվորեն աշխատում ենք այս հարցերը լուծելու ուղղությամբ, քանի որ վստահ ենք` բիզնեսի ապագան եւ հաջողություններն ուղիղ կապված են նորարարական գործիքների օգտագործման հետ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս տարի ամփոփիչ գագաթնաժողովը նվիրված է ԱԲ կիրառությանը, իսկ պանելային քննարկումները՝ «Industry.ai», «Invest.ai» եւ «Impact.ai» թեմաներին։ Ընտրված թեմաները ընդգծում են ԱԲ-ի ներդրման ազդեցությունն արդյունաբերությունում, ներդրումային միջավայրում եւ ընդհանուր ազդեցությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերի վրա։ Մենք՝ որպես տեխնոլոգիական համայնք, մեծ նշանակություն ենք տալիս ԱԲ-ին կրթության մեջ։ Ուրախ եմ ներկայացնել մեր նոր կրթական ծրագիրը՝ Step.ai-ը, որը նախատեսված է Հայաստանի ավագ դպրոցների համար եւ շուտով ներդրվելու է կրթական ծրագրերում եւ որը մենք ստեղծել ենք մեր գործընկերների հետ», - ասել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Միջոցառմանն աջակցում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը։ Ինովացիոն գործընկերն է ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագիրը։ Միջոցառումն անցկացվում է 7-րդ անգամ։

13:39 | 15.11.24 | Новости | 16757
Гендиректор компании Ucom Ральф Йрикян принял участие в ежегодном технологическом саммите Silicon Mountains 2024, который прошел в Ереване и был посвящен вызовам и применению искусственного интеллекта в экономике.
Два основных выступления и три панельные дискуссии саммита Silicon Mountains были посвящены темам Industry.ai, Invest.ai и Impact.ai. Участники финальной дискуссии обсудили влияние искусственного интеллекта на производство, экономику, образование и другие сферы в Армении.
Вместе с Ральфом Йрикеяном, в панели приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян; Евгений Лисняк, директор по стратегическим партнерствам с финтех-компаниями и предприятиями в странах СНГ и Юго-Восточной Европы в компании Visa; Паоло Принетто, директор Национальной лаборатории кибербезопасности CINI и член научного совета CNRS; и Луиза Айвазян, глава армянского офиса Центра международного частного предпринимательства (CIPE).
В рамках мероприятия также состоялась церемония гашения марки, посвященной саммиту Silicon Mountains. Компания Ucom выступила в роли платинового партнера саммита.
«Искусственный интеллект сегодня проникает во все области и используется на разных уровнях в организациях. В этом смысле очень важно, чтобы сотрудники и специалисты владели этим инструментом и могли грамотно и эффективно его использовать. В Ucom мы активно работаем над решением этих вопросов, поскольку уверены, что будущее и успех бизнеса напрямую связаны с использованием инновационных инструментов», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Заключительный саммит в этом году посвящен применению ИИ, а панельные дискуссии – темам Industry.ai, Invest.ai и Impact.ai. Эти темы подчеркивают влияние интеграции ИИ на промышленность, инвестиционную среду, а также его общее влияние на различные отрасли экономики. Как технологическое сообщество, мы придаем большое значение ИИ в образовании. Я рад представить нашу новую образовательную программу Step.ai, разработанную для старших школ Армении, которая скоро будет интегрирована в учебные программы и создана в сотрудничестве с нашими партнерами», — исполнительный директор Союза работодателей ИКТ.
Мероприятие поддерживается Министерством высокотехнологичной промышленности РА. В качестве инновационного партнера выступила программа USAID «Экономические основы для устойчивой Армении». В этом году саммит проводится уже в седьмой раз.