16:08 | 13.12.24 | Նորություններ | 27529
Ucom-ն ամփոփել է 2024 թվականի ընթացքում կատարած լայնածավալ տեխնիկական աշխատանքներն ու ցանցի արդիականացման արդյունքները։
Ամբողջ տարվա ընթացքում ընկերության տեխնիկական թիմը զբաղվել է մարզերում եւ Երեւանում նոր բջջային կայանների կառուցմամբ՝ ընկերության կապը դարձնելով ավելի հասանելի բաժանորդների համար։ Կատարվել է նաեւ գործող կայանների մասսայական արդիականացում՝ բաժանորդների համար կապի փորձառությունն բարձրացնելով նոր մակարդակի։
Ընկերության 2024 թ-ի ամենամեծ ձեռքբերումը դարձել է նոր սերնդի 5G ցանցի գործարկումը. նոյեմբերին այն սկսել է գործել 20 մարզային քաղաքում, իսկ այսօր Ucom-ը հայտարարում է 5G ցանցի շահագործման մասին եւս 8 քաղաքում՝ Այրումում, Արարատում, Հրազդանում, Նոր Հաճնում, Նոյեմբերյանում, Քաջարանում, Եղվարդում եւ Շամլուղում։ Այսպիսով Ucom-ի նորագույն 5G ծածկույթ ունեցող քաղաքների ընդհանուր թիվը հասել է 28-ի: Ucom-ը հայտնում է նաեւ 5G հասանելիության մասին Բագրատաշենի սահմանային անցակետում։
Ընթացող արմատական արդիականացման արդյունքում կապի ծառայությունները Ucom-ի բաժանորդների համար դառնում են ոչ միայն ավելի արագ, այլ նաեւ ավելի կայուն՝ շնորհիվ ներդրված հեռահաղորդակցության ստանդարտներին համապատասխանող պահուստային համակարգերի, որոնք ապահովում են ծառայությունների անխափանությունը:
5G ինտերնետից կարող են օգտվել շարժական կապի կանխավճարային, հետվճարային եւ կորպորատիվ սակագնային պլանների բոլոր բաժանորդները (բացառությամբ շարժական ինտերնետի սակագնային պլանների)՝ 5G ցանցի հետ համատեղելի, Android կամ iOS օպերացիոն համակարգերով աշխատող սմարթֆոնով: Այս պահին ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Samsung ընկերության հետ 5G հասանելիության ակտիվացման ուղղությամբ Samsung սմարթֆոններում եւս։
Զուգահեռաբար ընդլայնվել է նաեւ ընկերության ֆիքսված ցանցը՝ արագ եւ որակյալ տան ինտերնետն ու հեռուստատեսությունը հասանելի դարձելով այն չորս նոր քաղաքում՝ Աշտարակում, Արտաշատում, Նոր Հաճնում եւ Բյուրեղավանում։
Բացի այդ, Ucom-ի ֆիքսված ցանցը սկսել է գործել Քանաքեռի եւ Ջրվեժի սեփական տների հատվածում։
«Թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական ցանցի ընդլայնումն ու հզորացումը մեր ընկերության առաջնային նպատակներից էր այս տարի, եւ մեր տեխնիկական թիմը մեծ նվիրվածությամբ օր ու գիշեր աշխատել է այս ամենն իրականություն դարձնելու համար։ Մենք շատ հպարտ ենք հատկապես ժամանակակից ու գերհզոր 5G ցանցի գործարկումով։ Որպես հաճախորդամետ ընկերություն մենք ուրախ ենք, որ մեր էլ ավելի շատ բաժանորդներ արդեն վայելում են այս որակյալ ու կայուն կապը։ Սրանով մենք չենք բավարարվելու եւ հաջորդ տարի Ucom-ի ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը շարունակվելու է էլ ավելի բարձր տեմպով, քանի որ գիտակցում ենք որակյալ կապի կարեւորությունը համատարած թվային փոխակերպման այս շրջանում», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում 5G ցանցի գործարկումը նոր բնակավայրերում կշարունակվի հաջորդ տարի եւս։ Նոր արդյունքների մասին ընկերությունը պարբերաբար կտեղեկացնի հանրությանը։ Ֆիքսված եւ շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաեւ նոր սերնդի ցանցի մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

16:08 | 13.12.24 | Новости | 27450
Ucom подводит итоги масштабных технических работ по расширению и модернизации сетей компании, осуществленных в 2024 году.
В течение года техническая команда компании строила новые мобильные станции в регионах и Ереване, делая связь компании более доступной для абонентов. Также была проведена масштабная модернизация существующих станций, что подняло качество связи для пользователей на новый уровень.
Главным достижением компании в 2024 году стал запуск сети нового поколения 5G. С ноября сеть действует в 20 региональных городах, а сегодня Ucom объявляет о запуске 5G еще в 8 городах: Айрум, Арарат, Раздан, Нор Ачин, Ноемберян, Каджаран, Егвард и Шамлуг. Таким образом, общее количество городов с покрытием 5G от Ucom достигло 28. Кроме того, сеть 5G Ucom доступен на пограничном переходе Баграташен.
Благодаря проведенной масштабной модернизации услуги связи для абонентов Ucom стали не только быстрее, но и стабильнее. Внедрение резервных систем связи, соответствующих лучшим стандартам телекоммуникаций, обеспечивает непрерывность обслуживания.
5G-интернет доступен всем абонентам предоплатных, постоплатных и корпоративных тарифных планов мобильной связи (за исключением планов, предоставляющих только мобильный интернет) при наличии смартфонов, совместимых с 5G, на базе Android или iOS. Кроме того, Ucom активно сотрудничает с Samsung для обеспечения доступа к 5G на устройствах компании.
Параллельно расширялась и фиксированная сеть Ucom. Быстрый и качественный домашний интернет и телевидение стали доступны в четырех новых городах: Аштараке, Арташате, Нор Ачине и Бюрегаване.
Также фиксированная сеть Ucom была проведена в жилых районах Канакер и Джрвеж.
«Расширение и усиление как фиксированной, так и мобильной сети было одной из ключевых целей нашей компании в этом году. Наша техническая команда усердно работала, чтобы все это могло стать реальностью. Как клиентроориентированная компания, мы гордимся запуском современной и мощной сети 5G и рады, что многие наши абоненты уже наслаждаются качественным и стабильным соединением. Однако мы не собираемся останавливаться на достигнутом: модернизация и расширение сетей Ucom продолжатся в следующем году в еще более активном темпе», – отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Модернизация и расширение сетей Ucom, в том числе запуск сети 5G в новых населенных пунктах, будут продолжены и в 2025 году. О новых результатах компания будет регулярно информировать общественность. Список городов, где доступна фиксированная и мобильная связь Ucom, а также подробная информация о сети нового поколения доступны на официальном сайте компании. Подробнее: www.ucom.am․