16:08 | 13.12.24 | Նորություններ | 27529
Ucom-ն ամփոփել է 2024 թվականի ընթացքում կատարած լայնածավալ տեխնիկական աշխատանքներն ու ցանցի արդիականացման արդյունքները։
Ամբողջ տարվա ընթացքում ընկերության տեխնիկական թիմը զբաղվել է մարզերում եւ Երեւանում նոր բջջային կայանների կառուցմամբ՝ ընկերության կապը դարձնելով ավելի հասանելի բաժանորդների համար։ Կատարվել է նաեւ գործող կայանների մասսայական արդիականացում՝ բաժանորդների համար կապի փորձառությունն բարձրացնելով նոր մակարդակի։
Ընկերության 2024 թ-ի ամենամեծ ձեռքբերումը դարձել է նոր սերնդի 5G ցանցի գործարկումը. նոյեմբերին այն սկսել է գործել 20 մարզային քաղաքում, իսկ այսօր Ucom-ը հայտարարում է 5G ցանցի շահագործման մասին եւս 8 քաղաքում՝ Այրումում, Արարատում, Հրազդանում, Նոր Հաճնում, Նոյեմբերյանում, Քաջարանում, Եղվարդում եւ Շամլուղում։ Այսպիսով Ucom-ի նորագույն 5G ծածկույթ ունեցող քաղաքների ընդհանուր թիվը հասել է 28-ի: Ucom-ը հայտնում է նաեւ 5G հասանելիության մասին Բագրատաշենի սահմանային անցակետում։
Ընթացող արմատական արդիականացման արդյունքում կապի ծառայությունները Ucom-ի բաժանորդների համար դառնում են ոչ միայն ավելի արագ, այլ նաեւ ավելի կայուն՝ շնորհիվ ներդրված հեռահաղորդակցության ստանդարտներին համապատասխանող պահուստային համակարգերի, որոնք ապահովում են ծառայությունների անխափանությունը:
5G ինտերնետից կարող են օգտվել շարժական կապի կանխավճարային, հետվճարային եւ կորպորատիվ սակագնային պլանների բոլոր բաժանորդները (բացառությամբ շարժական ինտերնետի սակագնային պլանների)՝ 5G ցանցի հետ համատեղելի, Android կամ iOS օպերացիոն համակարգերով աշխատող սմարթֆոնով: Այս պահին ակտիվ աշխատանքներ են տարվում Samsung ընկերության հետ 5G հասանելիության ակտիվացման ուղղությամբ Samsung սմարթֆոններում եւս։
Զուգահեռաբար ընդլայնվել է նաեւ ընկերության ֆիքսված ցանցը՝ արագ եւ որակյալ տան ինտերնետն ու հեռուստատեսությունը հասանելի դարձելով այն չորս նոր քաղաքում՝ Աշտարակում, Արտաշատում, Նոր Հաճնում եւ Բյուրեղավանում։
Բացի այդ, Ucom-ի ֆիքսված ցանցը սկսել է գործել Քանաքեռի եւ Ջրվեժի սեփական տների հատվածում։
«Թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական ցանցի ընդլայնումն ու հզորացումը մեր ընկերության առաջնային նպատակներից էր այս տարի, եւ մեր տեխնիկական թիմը մեծ նվիրվածությամբ օր ու գիշեր աշխատել է այս ամենն իրականություն դարձնելու համար։ Մենք շատ հպարտ ենք հատկապես ժամանակակից ու գերհզոր 5G ցանցի գործարկումով։ Որպես հաճախորդամետ ընկերություն մենք ուրախ ենք, որ մեր էլ ավելի շատ բաժանորդներ արդեն վայելում են այս որակյալ ու կայուն կապը։ Սրանով մենք չենք բավարարվելու եւ հաջորդ տարի Ucom-ի ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը շարունակվելու է էլ ավելի բարձր տեմպով, քանի որ գիտակցում ենք որակյալ կապի կարեւորությունը համատարած թվային փոխակերպման այս շրջանում», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը, այդ թվում 5G ցանցի գործարկումը նոր բնակավայրերում կշարունակվի հաջորդ տարի եւս։ Նոր արդյունքների մասին ընկերությունը պարբերաբար կտեղեկացնի հանրությանը։ Ֆիքսված եւ շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաեւ նոր սերնդի ցանցի մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

16:08 | 13.12.24 | News | 27528
Throughout the year, the company’s technical team built new mobile stations in the regions and Yerevan, making the company's connection more accessible to subscribers. A massive modernization of existing stations was also carried out, raising the communication experience for subscribers to a new level.
The most notable milestone of 2024 was the launch of Ucom’s next-generation 5G network. Initially activated in November across 20 regional cities, the network has now expanded to include eight more cities: Ayrum, Ararat, Hrazdan, Nor Hachn, Noyemberyan, Kajaran, Yeghvard, and Shamlugh. With this latest expansion, Ucom’s 5G network is accessible in total in 28 regional cities.  Ucom also announces 5G availability at the Bagratashen border checkpoint.
This ongoing radical modernization ensures faster and more reliable services for Ucom subscribers, supported by backup systems that meet telecommunications standards and guarantee service continuity.
The new high-speed 5G network is available to subscribers of prepaid, postpaid, and corporate mobile plans (excluding mobile internet-only plans) who use 5G-compatible smartphones running Android or iOS. Ucom is also working closely with Samsung to enable 5G access on its devices.
In parallel, Ucom has expanded its fixed network to provide high-speed home internet and television services in four additional cities: Ashtarak, Artashat, Nor Hachn, and Byureghavan. The fixed network has also been extended to residential areas in Kanaker and Jrvezh.
"The expansion and strengthening of both fixed and mobile networks was one of the primary goals of our company this year, and our technical team has worked day and night with great dedication to make all this a reality. We are very proud to launch the up-to-date and super-powerful 5G network, and as a client-oriented company we are also happy that many of our subscribers can enjoy this high-quality and stable connection. However, this is just the beginning, and next year our network modernization and expansion will continue at even higher speed," said General Director of Ucom, Ralph Yirikian.
The modernization and expansion efforts including 5G expansion will carry on into 2025, and Ucom will continue to update the public with new developments. For the latest information on cities with fixed and mobile network access and details on the new-generation network, visit the company’s official website. Find out more at www.ucom.am