Մայիսի 25-ին արդեն երրորդ անգամ Հայաստանում կանցկացվի «Mini Whoop Drone Racing» ամենամյա FPV դրոնների մրցարշավը։
Այն անցկացվում է «Արմդրոն համայնք»-ի նախաձեռնությամբ եւ Ucom-ի աջակցությամբ։ Մրցարշավի կիսաեզրափակիչ փուլը տեղի կունենա մայիսի 24-ին: Մասնակցել կարող են 12–18 տարեկան դպրոցականները եւ երիտասարդները՝ լրացնելով գրանցման հայտը:
Մրցարշավի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել միջազգային մակարդակով ճանաչված FPV Drone Racing սպորտաձեւը, բարձրացնել ԱԹՍ-ների մասին իրազեկվածության ու կիրառման մակարդակը, կատարելագործել FPV օպերատորների մասնագիտական հմտությունները, ստեղծել հարթակ մասնագետների միջեւ կապի, փորձի փոխանակման եւ համագործակցության համար, ինչպես նաեւ խթանել պատանիների հետաքրքրվածությունը տեխնոլոգիական ոլորտի հանդեպ։
«Արմդրոն համայնք»-ն իր առաքելությունն է համարում FPV դրոնների կրթական սպորտային միջավայրի ձեւավորումը։ Կազմակերպությունն անվճար հայալեզու վիդեոդասեր է ստեղծում, տարբեր միջոցառումներ եւ մրցույթներ կազմակերպում, դեռահասներին եւ մեծահասակներին FPV դրոնների վարում, հավաքում եւ սպասարկում է ուսուցանում։
Նախորդ մրցարշավերի արդյունքում համայնքին միացել է շուրջ 100 նոր ուսանող, իսկ նախորդ տարվա մասնակիցներն ամբողջ տարին պատրաստվել են այս տարվա մրցույթին ավելի լավ արդյունք գրանցելուն եւ Հայաստանից դուրս մրցույթներին ներկայանալուն:
«Ucom-ի կորպորատիվ պատասխանատվության քաղաքականության մեջ կարեւոր դեր է խաղում տեխնոլոգիական կրթության խթանումը երիտասարդների միջեւ։ Կարծում եմ՝ դրոնների սպասարկումն ու կառավարումը շատ արդիական, կարեւոր ու արժեքավոր փորձառություն է այսօրվա աշխարհում։ Այս ոլորտով հետաքրքրվող երիտասարդները որակյալ գիտելիքներ ու հմտություններ ստանալու շնորհիվ վստահաբար կկարողանան մեծ հաջողությունների հասնել ու մեծ օգուտներ բերել Հայաստանին», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն տարի մեր համայնքը գրանցում է նորանոր արդյունքներ, ընկերական եւ փոխօգնության միջավայրը տարեցտարի ընդլայնվում է, ու մեր փոքր, բայց հստակ քայլերով մենք շարժվում ենք առաջ՝ հնարավորություն տալով պատանիներին եւ երիտասարդներին մասնագիտանալ այս ոլորտում եւ մրցել աշխարհում ուժեղագույն մարզիկների հետ, զարգացնել Հայաստանում FPV դրոնների կրթական եւ սպորտային միջավայրը», - ասել է «Արմդրոն համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Նշվում է, որ այս տարվա մրցարշավին մասնակցելու են նաեւ Վրաստանի FPV Drone Racing ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները։ Հայաստանցի լավագույն մասնակիցները հնարավորություն կունենան ներկայացնել երկիրը Թբիլիսիում այս տարի կայանալիք մրցարշավին:

12:42 | 23.04.25 | Новости | 3354
Соревнование проводится по инициативе ArmDrone-сообщества при поддержке Ucom. Полуфинальный этап гонки пройдет 24 мая. Участвовать могут школьники и молодежь в возрасте 12–18 лет, заполнив регистрационную форму.
Цель гонки — развитие в Армении FPV Drone Racing – международно признанного вида спорта, повышение уровня осведомленности о БПЛА, совершенствование профессиональных навыков операторов FPV, создание платформы для общения, обмена опытом и сотрудничества между специалистами, а также стимулирование интереса подростков к технологической сфере.
Сообщество ArmDrone считает своей миссией создание образовательной и спортивной среды для операторов FPV-дронов. Организация создает бесплатные видеоуроки на армянском языке, проводит различные мероприятия и соревнования, обучает подростков и взрослых управлению, сборке и обслуживанию FPV-дронов.
По итогам предыдущих гонок к сообществу присоединилось около 100 новых учеников, а прошлогодние участники готовились к соревнованию в этом году, чтобы улучшить свои результаты и представлять Армению на международных гонках.
Заметив готовность подростков и их желание тренироваться, сообщество активно организует тренировки, которые побуждают детей и взрослых участвовать и развивать свои способности.
«Продвижение технологического образования среди молодежи играет важную роль в политике корпоративной ответственности Ucom. Я считаю, что управление и обслуживание дронов — это очень актуальный, важный и ценный опыт в современном мире. Молодежь, интересующаяся этой сферой, благодаря качественным знаниям и навыкам наверняка сможет достичь больших успехов и принести значительную пользу Армении», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Каждый год наше сообщество достигает новых результатов, дружеская и взаимовыгодная среда с каждым годом расширяется. Небольшими, но уверенными шагами мы движемся вперед, предоставляя подросткам и молодежи возможность специализироваться в этой области, соревноваться с лучшими спортсменами мира и развивать образовательную и спортивную среду для FPV-дронов в Армении», — сказал основатель «ArmDrone сообщества» Айк Карапетян.
Отметим, что в гонке этого года также примут участие представители Федерации FPV Drone Racing Грузии. Лучшие армянские участники также получат возможность представить страну на гонке в Тбилиси, которая пройдет в этом году.