11:14 | 14.07.25 | Նորություններ | 16501
«Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերության` 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար անվանական ծավալով պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխված են։
Յուրաքանչյուրը 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով պարտատոմսերի արժեկտրոնային տարեկան տոկոսադրույքը 7,65% է, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն Ամերիաբանկն էր։
Այսպիսով, Viva-ն դարձել է Հայաստանի կապիտալի տեղական շուկայում մինչ օրս ամենամեծ ծավալով արտարժութային պարտատոմսեր թողարկած ընկերությունը։
«Սա մեծ նվաճում է Viva-ի համար, քանի որ ցույց է տալիս հանրության մեծ վստահությունը եւ դրական վերաբերմունքը մեր ընկերության նկատմամբ։ Այն ամուր հիմք է ստեղծում ընկերության հետագա զարգացման եւ մեր հավակնոտ ծրագրերի իրականացման համար։ Սա կարեւոր քայլ է, որը կօգնի ոչ միայն ամրապնդել մեր դիրքերը շուկայում, այլեւ ընդլայնել առաջարկվող ծառայությունների թիվն ու բարելավել հաճախորդների գոհունակությունը», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Ուրախ ենք, որ հայկական կապիտալի շուկայի համար հերթական կարեւոր նախագիծը հաջողությամբ իրականացվեց։ Վստահ եմ, որ այն, լինելով ամենախոշորն արտարժութային պարտատոմսերի շուկայում, իր կարեւորագույն տեղն է ունենալու մեր երկրի կապիտալի շուկայի զարգացման գործում: Կարեւորելով կապիտալի շուկայի դերը երկրի տնտեսության առաջընթացում` Ամերիան հետեւողականորեն աշխատում է այս ուղղությամբ, եւ պատահական չէ, որ վերջին 2 տարիներին մեր շուկայում թողարկված կորպորատիվ արժեթղթերի ընդհանուր ծավալի շուրջ 50%-ի տեղաբաշխումը կատարվել է Ամերիաբանկի կողմից: Նման խոշոր յուրաքանչյուր թողարկում եւս մեկ քայլ է դեպի զարգացած կապիտալի շուկա»,- նշել է Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
800 հազար պարտատոմս ձեռք են բերել հարյուրավոր ֆիզիկական անձինք եւ ինստիտուցիոնալ ներդրողներ։
Առաջնային տեղաբաշխումից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, ինչից հետո հնարավոր կլինի դրանք գնել կամ վաճառել երկրորդային շուկայում։

“Viva Armenia” CJSC’s USD bonds with total nominal value of USD 80 million have been fully placed.
The bonds, each with a nominal value of USD 100, carry an annual coupon rate of 7.65% and a maturity period of 36 months. Ameriabank acted as the arranger and bookrunner for the issuance.
The completion of this project makes Viva the largest issuer of foreign currency denominated bonds in Armenia to date.
“This is a remarkable achievement for Viva, as it demonstrates the great public trust and positive attitude towards our Company. It creates a solid foundation for the further development of the Company and the implementation of our ambitious programs. This is an important step that will help not only strengthen our positions in the market, but also expand the number of our services and improve customer satisfaction,” Viva’s General Director Armen Avetisian noted.
“We are glad that another important project for the Armenian capital market has been successfully completed. I am confident that, as the largest issuance in the foreign currency bond market, it will have very important effect on the development of our country's capital market. Emphasizing the role of the capital market in the progress of Armenia’s economy, Ameria consistently works in this direction, and it is no coincidence that over the past 2 years, about 50% of the total volume of corporate securities issued in our market has been placed by Ameriabank. Every large issuance like this is another step towards a developed capital market,” Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board and CEO of Ameriabank, noted.
Hundreds of individuals and institutional investors have have participated in the placement of the 800,000 bonds.
Following the primary placement, the bonds will be listed on the Armenian Stock Exchange and become available for trading on the secondary market.