11:02 | 17.07.25 | Նորություններ | 20775
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի դոլարային պարտատոմսերը հուլիսի 15-ից ցուցակվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։
Կայացել է ավանդական բորսայական զանգի հնչեցման արարողությունը, որը խորհրդանշում է ընկերության պարտատոմսերի` բորսայում շրջանառության մեկնարկը։
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերը, ընդհանուր 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով, ընդգրկվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի պարտատոմսերի երկրորդային՝ Bbond ցուցակում։ Ցուցակվել է 800,000 հատ պարտատոմս՝ յուրաքանչյուրը 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 7․65% արժեկտրոնային եկամտաբերությամբ (վճարման կիսամյակային պարբերականությամբ) և 36-ամսյա շրջանառության ժամկետով։ Այս պարտատոմսերով հնարավոր է իրականացնել հասցեական առևտուր և կնքել ռեպո գործարքներ։
Նշենք, որ այս թողարկումն իր ծավալով ներկայում ամենախոշորն է բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ դոլարային պարտատոմսերի շարքում՝ ընդգծելով շուկայի աճի և տեղական ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնման միտումը։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվել է 2025 թվականի փետրվարի 12-ից մինչև հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի միջոցով։ Ընդ որում, թողարկված պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են: Ներդրողները հուլիսի 15-ից կարող են գործարքներ իրականացնել «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերով բորսայի առևտրային հարթակում՝ դիմելով բորսայի անդամ բանկերի կամ ներդրումային ընկերությունների։
«Վիվա Արմենիա»-ն իր շուրջ 20-ամյա գործունեության ընթացքում կարևոր դեր ունի Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտների զարգացման գործում՝ սպասարկելով ավելի քան երկու միլիոն բաժանորդ ողջ երկրի տարածքում։
«Ուրախ ենք տեսնել կապիտալի շուկայի նման խոշոր խաղացողի՝ «Վիվա Արմենիա»-ի ակտիվ ներգրավվածությունը։ Սա կարևոր քայլ է, որը հաստատում է մեր շուկայի կարողությունները և բացում է նոր ներդրումային հնարավորություններ տեղական և միջազգային ներդրողների համար։ Նման թողարկումները մեծացնում են ֆինանսական համակարգի թափանցիկությունը և խթանում տնտեսության զարգացումը», - նշել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը:
«Պարտատոմսերի մասշտաբային թողարկմամբ կապիտալի շուկա դուրս գալը նոր փուլ է մեր ընկերության աճի ռազմավարության մեջ։ Այս ձեռքբերումն արտացոլում է «Վիվա Արմենիա»-ի կայուն ֆինանսական հիմքը, ինչպես նաև թափանցիկության, նորարարությունների և Հայաստանի թվային ապագայի մեջ երկարաժամկետ ներդրումներ կատարելու մեր հանձնառությունը։ Մենք hպարտ ենք, որ ներդրողներին հնարավորություն ենք տալիս համատեղ զարգացնել երկրի հեռահաղորդակցական և տեխնոլոգիական միջավայրը», - ասել է «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Իսկապես պատմական իրադարձություն է «Վիվա Արմենիա»-ի, Ամերիաբանկի և ընդհանրապես մեր երկրի կապիտալի շուկայի զարգացման համար։ Նման խոշոր ու կայուն ընկերության մուտքը կապիտալի շուկա քաղաքացիների համար ներդրումային որակապես նոր հնարավորություններ է ստեղծում։ Սա Հայաստանի կապիտալի շուկայի պատմության մեջ դարձավ մասնավոր թողարկողի դոլարային պարտատոմսերի ամենախոշոր տեղաբաշխումը, որին, ի դեպ, մասնակցեցին աննախադեպ մեծ թվով ֆիզիկական անձ ներդրողներ՝ շնորհիվ Ամերիաբանկի MyInvest ներդրումային հարթակի»,- իր խոսքում նշել է Ամերիաբանկի Ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Առնո Մոսիկյանը։
Ընկերությունը Պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավված միջոցները ուղղելու է առկա վարկային պարտավորությունների վերաֆինանսավորմանը, ինչպես նաև կապիտալ և այլ ռազմավարական ներդրումների իրականացմանը:
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերի թողարկումը ներդրողներին առաջարկում է լրացուցիչ հնարավորություն դիվերսիֆիկացնելու իրենց ներդրումային պորտֆելները՝ միաժամանակ ներդրում կատարելով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերության զարգացումը խթանող նախաձեռնությունների մեջ։
Ցուցակված պարտատոմսերի մասին կարող եք իմանալ ավելին՝ անցնելով հղումով։
Ընկերության պարտատոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել բացառապես Հայաստանի ֆոնդային բորսայի առևտրային համակարգի միջոցով՝ դիմելով բորսայի անդամ հանդիսացող ցանկացած բանկի կամ ներդրումային ընկերության, բացելով բրոքերային հաշիվ և ներկայացնելով համապատասխան հայտ:

11:02 | 17.07.25 | Новости | 20493
Фондовая биржа Армении (AMX) с радостью приветствует выход на рынок капитала еще одной крупной компании.
Долларовые облигации ЗАО «Вива Армения» будут включены в листинг Фондовой биржи Армении с 15 июля. Сегодня состоялась традиционная церемония звонка в колокол, символизирующая начало торгов облигациями компании на бирже.
Облигации ЗАО «Вива Армения» на общую сумму 80 миллионов долларов США были включены во вторичный листинг облигаций (Bbond) Фондовой биржи Армении. В листинг вошли 800 000 облигаций номинальной стоимостью 100 долларов США каждая, с купонной доходностью 7,65% годовых (с полугодовой периодичностью выплат) и сроком обращения 36 месяцев. По этим облигациям возможна адресная торговля и заключение сделок РЕПО.
Отметим, что по объему данное размещение является крупнейшим среди находящихся в обращении корпоративных долларовых облигаций на бирже, что подчеркивает динамичное развитие местного рынка капитала и расширение инвестиционных возможностей.
Размещение облигаций осуществлялось в период с 12 февраля по 23 июня 2025 года при содействии ЗАО «Америабанк». Весь объем выпуска был успешно размещен. С 15 июля инвесторы смогут совершать сделки с облигациями ЗАО «Вива Армения» через торговую платформу биржи, обратившись к любому банку или инвестиционной компании — члену AMX.
ЗАО «Вива Армения» на протяжении почти 20 лет играет важную роль в развитии отрасли информационных и коммуникационных технологий Армении, обслуживая более двух миллионов клиентов по всей стране.
Генеральный директор Фондовой биржи Армении Айк Еганян отметил: «Мы рады видеть активное участие такого крупного игрока, как “Вива Армения”, на рынке капитала. Это важный шаг, подтверждающий потенциал нашего рынка и открывающий новые инвестиционные возможности как для местных, так и для международных инвесторов. Подобные размещения способствуют повышению прозрачности финансовой системы и стимулируют экономическое развитие».
Генеральный директор ЗАО «Вива Армения» Армен Аветисян отметил: «Выход на рынок капитала с таким масштабным выпуском облигаций знаменует собой новый этап в стратегии роста компании. Это достижение отражает нашу прочную финансовую основу, а также стремление к прозрачности, инновациям и долгосрочным инвестициям в цифровое будущее Армении. Мы гордимся тем, что предоставляем инвесторам возможность совместно развивать телекоммуникационную и технологическую среду страны».
«Это действительно историческое событие для “Вива Армения”, Америабанка и в целом для развития рынка капитала нашей страны. Выход такой крупной и стабильной компании на рынок капитала создаёт для граждан качественно новые инвестиционные возможности. Это стало крупнейшим размещением долларовых облигаций частного эмитента в истории рынка капитала Армении, в котором, кстати, приняло участие беспрецедентно большое число частных инвесторов — благодаря инвестиционной платформе MyInvest от Америабанка», — отметил директор по инвестиционному банкингу Америабанка Арно Мосикян.
В результате размещения облигаций компания направит привлечённые средства на рефинансирование текущих кредитных обязательств и/или реализацию капитальных и других стратегических инвестиций.
Выпуск облигаций ЗАО «Вива Армения» предоставляет инвесторам дополнительную возможность диверсифицировать свои инвестиционные портфели, одновременно вкладывая средства в инициативы, способствующие развитию ведущей компании телекоммуникационного сектора.
Узнать больше о листинге облигаций можно по следующей ссылке. Приобрести облигации компании возможно исключительно через торговую систему Армянской фондовой биржи, обратившись в любой банк или инвестиционную компанию — члена биржи, открыв брокерский счёт и подав соответствующую заявку.