17:59 | 14.10.25 | Նորություններ | 8672
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Nokia-ի բջջային ցանցերի Եվրոպայի շուկայի ղեկավար, ավագ փոխնախագահ դոկտոր Ռոլֆ Վերները հոկտեմբերի 14-ին, Silicon Mountains 2025՝ «Արհեստական բանականության անատոմիան» տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրել են Փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Ինքնավար ցանցերը եւ արհեստական բանականության կիրառությունը 6G-ի համար» թեմայով։
Ucom-ը եւ Nokia-ն հանձն են առել կիսելու իրենց ռազմավարական տեսլականը 6G տեխնոլոգիայի ապագա զարգացման ուղղությամբ՝ խորացնելով համագործակցությունը հեռահաղորդակցության ոլորտում եւ դառնալով նոր տեխնոլոգիական աշխարհի նորարարության առաջատար մասնակից։ Հուշագրի համաձայն, ընկերությունները կհամագործակցեն հաջորդ սերնդի ինքնավար ցանցերի ճարտարապետության, ցանցերում արհեստական բանականության կիրառությունների եւ համատեղ դաշտային փորձարկումների իրականացման ուղղությամբ՝ մշակված հայեցակարգերը ստուգելու համար: Նրանք նաեւ կանցկացնեն առաջատար լաբորատոր եւ/կամ դաշտային փորձարկումներ 6G ցանցերի համար եւ ձեռք բերված փորձը կներդնեն 6G ստանդարտների մշակման մեջ՝ 3GPP ստանդարտների շրջանակներում։
«Ucom-ում մենք համոզված ենք, որ ապագան կառուցվում է հենց այսօր․ ինքնավար ցանցերը եւ արհեստական բանականության կիրառումը 6G-ի համար դառնալու են կապի նոր իրականության հիմքը։ Nokia-ի հետ այս համագործակցությունը մեզ հնարավորություն կտա համատեղ մշակել նորարարական լուծումներ եւ արագացնել թվային փոխակերպումները Հայաստանում։ Մենք բարձր են գնահատում այն, որ մեր երկարաժամկետ եւ արդյունավետ համագործակցությունը Nokia-ի հետ նոր փուլ է մտնում՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելով աճի համար։ Այս բոլոր նորարարությունների նպատակը մեր հաճախորդների համար արհեստական բանականության տրամադրած ամենավերջին լուծումները ներդնել է եւ նրանց կյանքը հեշտացնելը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք 6G-ի զարգացման համար աշխատում ենք արդեն մի քանի տարի՝ ղեկավարելով հետազոտական նախագծեր Եվրոպայում եւ աշխարհում։ ԱԲ-ն 6G-ի բնական մասն է կազմում, որովհետեւ ԱԲ-ն կարող է ցանցերի ռադիո հասանելիությունը դարձնել ավելի ինքնավար եւ խելացի՝ մեծացնելով կատարողականությունը, արդյունավետությունը, անվտանգությունը, կայունությունը եւ ստեղծելով նոր հնարավորություններ։ Մեզ համար շատ կարեւոր է նորարարություններն իրագործել Ucom-ի պես կարեւոր հաճախորդների հետ, փորձարկել այն, ինչ մշակել ենք մեր լաբորատորիաներում եւ միասին ստեղծել նոր բիզնես հնարավորություններ՝ հարմարեցված համապատասխան շուկաների կարիքներին», - ասել է Nokia-ի ավագ փոխնախագահ եւ Եվրոպայի բջջային ցանցերի ուղղության ղեկավար Ռոլֆ Վերները։

17:59 | 14.10.25 | News | 8622
On October 14, within the framework of Silicon Mountains 2025: Anatomy of Artificial Intelligence Tech Summit, Ucom’s General Director Ralph Yirikian and Dr. Rolf Werner, Senior Vice President and Head of Mobile Networks Europe at Nokia, signed a Memorandum of Understanding (MoU) on the topic “Autonomous Networks and Artificial Intelligence Applications for 6G.”
Through this MoU, Ucom and Nokia committed to sharing their strategic vision for the future development of 6G technology, strengthening their cooperation in the telecommunications sector, and becoming leading contributors to innovation in the new technological era. According to the memorandum, the companies will collaborate on next-generation and autonomous network architecture, AI applications for networks, and the joint execution of field trials to test developed concepts. They will also conduct frontier lab and/or field trials for 6G networks and integrate the acquired know-how into 6G standardization studies under 3GPP.
“At Ucom, we are convinced that the future is being built today. Autonomous networks and AI applications for 6G will form the foundation of the new reality of communications. This cooperation with Nokia will allow us to jointly develop innovative solutions and accelerate digital transformation in Armenia. We also highly value the fact that our long-standing and fruitful collaboration with Nokia is entering a new stage, opening new opportunities for growth․ All these innovations aim to bring the latest AI-powered solutions to our customers, making their everyday lives more convenient”, Ralph Yirikian, General Director of Ucom noted.
“We have been working on 6G for several years already, leading a number of research projects in Europe and globally. AI will be a native part of 6G because AI can make radio access networks more autonomous and intelligent, increasing performance, efficiency, security, robustness and enabling new opportunities”, Dr. Rolf Werner, Senior Vice President and Head of Mobile Networks Europe at Nokia said. “It is very important for us to innovate jointly with our valued customers like Ucom, test what we have developed in our labs, and co-create new business opportunities tailored to the needs of the respective market.
In 2024, Ucom and Nokia signed an official agreement to modernize Ucom’s network across Armenia in preparation for the nationwide 5G rollout. During this period, Nokia upgraded Ucom’s core fixed and mobile infrastructures by introducing a new high-capacity IP transport network, significantly enhancing the experience of both mobile and fixed users by ensuring faster and more reliable data transmission. As a result, Ucom now operates the widest 5G network in Armenia, with more than 91.2% of the country’s population having access to fast and reliable mobile internet.