16:22 | 26.11.25 | Նորություններ | 9013
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը վկայականներ է հանձնել Կիբեռանվտանգության 5-րդ ինտենսիվ դասընթացի մասնակիցներին։
Այն կազմակերպել էին Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնությունը եւ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, իսկ Ucom-ը հանդես է եկել որպես տեխնոլոգիական գործընկեր՝ թվային անվտանգության գիտելիքների զարգացմանը նպաստելու նպատակով։
92 ժամ տեւողությամբ ինտենսիվ դասընթացը նպատակ ունի անհրաժեշտ գիտելիքներ ու հմտություններ փոխանցել մասնագետներին՝ կիբեռսպառնալիքները կանխատեսելու, նույնականացնելու եւ արդյունավետորեն հակազդելու համար։
Դասընթացը ներառում էր ներածական բաժին եւ հինգ հիմնարար ուղղություն՝ կիբեռսպառնալիքները եւ դրանց պահանջները, վիրտուալացում, ցանցային տեխնոլոգիաներ, համակարգերի պաշտպանվածության ուժեղացում, թվային դատաբժշկական փորձաքննություն, Pentest։
Ուսուցումը վարել են ճանաչված փորձագետներ՝ Ռեննի–Սեն Մալոյի Տեխնոլոգիական Համալսարանի կիբերանվտանգության դասախոս Սեբաստիան Բարգիրջյանը եւ «Orange» ընկերության ամպային ճարտարապետ Նիկոլա Ռենարը։
«Կիբեռանվտանգությունը համաշխարհային մարտահրավեր է, որը պահանջում է բարձր պատրաստվածություն, շարունակական ուսուցում եւ ուժեղ համայնք։ Այսպիսի ծրագրերը ոչ միայն զարգացնում են մասնագիտական հմտություններ, այլեւ նպաստում են երկրի թվային կայունությանը։ Ucom-ում մենք կարեւորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս երիտասարդ մասնագետներին ձեռք բերելու գիտելիքներ, որոնք համահունչ են միջազգային չափանիշներին եւ բավարարում են ոլորտի արագ փոփոխվող պահանջները», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Կիբեռանվտանգությունն այսօր կարեւոր տեղ է զբաղեցնում ՀՖՀՀ-ում առաջարկվող կրթական ծրագրերում։ Այս դասընթացի կազմակերպումը լիովին համահունչ է մեր ռազմավարական նպատակներին՝ նորարարության խթանման եւ ժամանակակից թվային մարտահրավերներին առերեսվելու ուղղությամբ», - ասել է ՀՖՀՀ ռեկտոր Սալվա Նակուզին։
«Armenia Peace Initiative-ի (API) կիբերանվտանգության հինգերորդ դասընթացն առանձնացավ ՀՖՀՀ-ի ուսանողների առանձնահատուկ ուժեղ կազմով։ Նրանց շահագրգռվածությունն ու գիտելիքների յուրացման պատրաստակամությունը վկայում են այդ համալսարանի բարձր որակի մասին, որի հետ մենք հպարտությամբ համագործակցում ենք արդեն մի քանի տարի։ Այսօր, երբ Հայաստանի առջեւ բացվում են թվային եւ տեխնոլոգիական զարգացման նոր հեռանկարներ, մենք առավել քան երբեւէ համոզված ենք, որ երիտասարդներին կիբերանվտանգության ոլորտում կրթելը եւ արդեն իսկ աշխատող մասնագետներին վերապատրաստելը ներդրում է Հայաստանի եւ մեր հասարակության ապագայի գործում», - նշել է Armenia Peace Initiative-ի (API) նախագահ Վիգեն Փափազյանը։
Վկայականների հանձնման օրը ՀՖՀՀ-ում կազմակերպվել է նաեւ պանելային քննարկում՝ «Արհեստական բանականության մրցավազք․ ինչպես տվյալագիտության միջոցով կանխել ինքնավար սպառնալիքները» թեմայով։

16:22 | 26.11.25 | News | 8689
Ralph Yirikian, General Director at Ucom, awarded certificates to the participants of the 5th Cybersecurity Intensive Training Course.
The program was organized by the Armenia Peace Initiative (API) and the French University in Armenia (UFAR), with Ucom serving as the technological partner, helping to advance digital security competencies.
The 92-hour intensive course aims to equip specialists with the essential knowledge and skills needed to antispate, identify, and effectively counter cyber threats. The curriculum covered Introductory section and five fundamental modules: Cyber Threats and Security Needs, Virtualization, Networking, System Protection (SysAdmin Hardening), Digital Forensics, and Penetration Testing.
The training was conducted by renowned experts: Sébastien Barguirdjian, Cybersecurity Lecturer at the Rennes–Saint-Malo University of Technology, and Nicolas Renard, Cloud Architect at Orange.
“Cybersecurity is a global challenge that demands high preparedness, continuous learning, and a strong professional community. Initiatives like this not only strengthen individual competencies but also bolster the nation’s overall digital resilience. At Ucom, we remain committed to supporting programs that equip young specialists with knowledge that meets international standards and the rapidly evolving requirements of the digital landscape,” noted Ralph Yirikian, General Director at Ucom.
“Cybersecurity holds a significant place within UFAR’s academic programs. Organizing this course fully aligns with our strategic goals of promoting innovation and addressing contemporary digital challenges,” highlighted UFAR Rector Salwa Nakouzi.
“The fifth Cybersecurity training program of the Armenia Peace Initiative stood out with the exceptionally strong participation of students from the French University in Armenia. Their engagement and readiness to acquire new knowledge are a testament to the high academic standards of the University, with which we have proudly collaborated for several years. Today, as new opportunities emerge for Armenia’s digital and technological advancement, we are more convinced than ever that educating young people in cybersecurity — and upskilling professionals already active in the field — is an investment in the future of Armenia and our society,” stated Vighen Papazian, President of the Armenia Peace Initiative.
On the day of the certificate ceremony, a panel discussion titled “The Artificial Intelligence Race: How Data Science Can Prevent Autonomous Threats” was also held at UFAR.