16:22 | 26.11.25 | Նորություններ | 9013
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը վկայականներ է հանձնել Կիբեռանվտանգության 5-րդ ինտենսիվ դասընթացի մասնակիցներին։
Այն կազմակերպել էին Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնությունը եւ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, իսկ Ucom-ը հանդես է եկել որպես տեխնոլոգիական գործընկեր՝ թվային անվտանգության գիտելիքների զարգացմանը նպաստելու նպատակով։
92 ժամ տեւողությամբ ինտենսիվ դասընթացը նպատակ ունի անհրաժեշտ գիտելիքներ ու հմտություններ փոխանցել մասնագետներին՝ կիբեռսպառնալիքները կանխատեսելու, նույնականացնելու եւ արդյունավետորեն հակազդելու համար։
Դասընթացը ներառում էր ներածական բաժին եւ հինգ հիմնարար ուղղություն՝ կիբեռսպառնալիքները եւ դրանց պահանջները, վիրտուալացում, ցանցային տեխնոլոգիաներ, համակարգերի պաշտպանվածության ուժեղացում, թվային դատաբժշկական փորձաքննություն, Pentest։
Ուսուցումը վարել են ճանաչված փորձագետներ՝ Ռեննի–Սեն Մալոյի Տեխնոլոգիական Համալսարանի կիբերանվտանգության դասախոս Սեբաստիան Բարգիրջյանը եւ «Orange» ընկերության ամպային ճարտարապետ Նիկոլա Ռենարը։
«Կիբեռանվտանգությունը համաշխարհային մարտահրավեր է, որը պահանջում է բարձր պատրաստվածություն, շարունակական ուսուցում եւ ուժեղ համայնք։ Այսպիսի ծրագրերը ոչ միայն զարգացնում են մասնագիտական հմտություններ, այլեւ նպաստում են երկրի թվային կայունությանը։ Ucom-ում մենք կարեւորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս երիտասարդ մասնագետներին ձեռք բերելու գիտելիքներ, որոնք համահունչ են միջազգային չափանիշներին եւ բավարարում են ոլորտի արագ փոփոխվող պահանջները», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Կիբեռանվտանգությունն այսօր կարեւոր տեղ է զբաղեցնում ՀՖՀՀ-ում առաջարկվող կրթական ծրագրերում։ Այս դասընթացի կազմակերպումը լիովին համահունչ է մեր ռազմավարական նպատակներին՝ նորարարության խթանման եւ ժամանակակից թվային մարտահրավերներին առերեսվելու ուղղությամբ», - ասել է ՀՖՀՀ ռեկտոր Սալվա Նակուզին։
«Armenia Peace Initiative-ի (API) կիբերանվտանգության հինգերորդ դասընթացն առանձնացավ ՀՖՀՀ-ի ուսանողների առանձնահատուկ ուժեղ կազմով։ Նրանց շահագրգռվածությունն ու գիտելիքների յուրացման պատրաստակամությունը վկայում են այդ համալսարանի բարձր որակի մասին, որի հետ մենք հպարտությամբ համագործակցում ենք արդեն մի քանի տարի։ Այսօր, երբ Հայաստանի առջեւ բացվում են թվային եւ տեխնոլոգիական զարգացման նոր հեռանկարներ, մենք առավել քան երբեւէ համոզված ենք, որ երիտասարդներին կիբերանվտանգության ոլորտում կրթելը եւ արդեն իսկ աշխատող մասնագետներին վերապատրաստելը ներդրում է Հայաստանի եւ մեր հասարակության ապագայի գործում», - նշել է Armenia Peace Initiative-ի (API) նախագահ Վիգեն Փափազյանը։
Վկայականների հանձնման օրը ՀՖՀՀ-ում կազմակերպվել է նաեւ պանելային քննարկում՝ «Արհեստական բանականության մրցավազք․ ինչպես տվյալագիտության միջոցով կանխել ինքնավար սպառնալիքները» թեմայով։

16:22 | 26.11.25 | Новости | 9016
Генеральный директор Ucom Ралф Йирикян вручил сертификаты участникам 5-го Интенсивного курса по кибербезопасности.
Инициатива была организована Армянской инициативой мира (API) и Французским университетом в Армении (УФАР), а Ucom выступил в качестве технологического партнёра, содействуя развитию знаний в области цифровой безопасности.
92-часовой интенсивный курс направлен на предоставление специалистам необходимых знаний и навыков для прогнозирования, выявления и эффективного противодействия киберугрозам. Программа включала вводный раздел и пять ключевых направлений: киберугрозы и в обеспечении безопасности (Cyber Threats and Security Needs), виртуализация (Virtualization), сетевые технологии (Networking), защита систем (SysAdmin Hardening), цифровая криминалистика (Digital Forensics) и тестирование на проникновение (Penetration Testing). Обучение провели признанные эксперты: преподаватель кибербезопасности Технологического института Ренн – Сен-Мало Себастьян Баргюрджян и облачный архитектор компании Orange Николя Ренар.
«Кибербезопасность — это глобальный вызов, который требует высокой готовности, непрерывного обучения и сильного профессионального сообщества. Подобные программы не только развивают профессиональные навыки, но и укрепляют цифровую устойчивость страны. В Ucom мы уделяем большое внимание инициативам, которые дают молодым специалистам знания, соответствующие международным стандартам и динамично меняющимся требованиям отрасли», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Кибербезопасность занимает важное место в образовательных программах, предлагаемых УФАР. Организация этого курса полностью соответствует нашим стратегическим целям: стимулировать инновации и отвечать на современные цифровые вызовы», — подчеркнула ректор УФАР Салва Накузи, отметив важность данной темы для университета.
«Пятый курс по кибербезопасности, организованный инициативой Armenia Peace Initiative (API), выделился особенно сильным составом студентов Французского университета в Армении. Их заинтересованность и готовность осваивать новые знания свидетельствуют о высоком уровне университета, с которым мы с гордостью сотрудничаем уже несколько лет. Сегодня, когда перед Арменией открываются новые перспективы цифрового и технологического развития, мы как никогда уверены, что обучение молодёжи в сфере кибербезопасности и повышение квалификации действующих специалистов — это инвестиция в будущее Армении и нашего общества», — сказал президент Армянской инициативы мира (API) Виген Папазян.
В день вручения сертификатов в УФАР также прошла панельная дискуссия на тему «Гонка искусственного интеллекта: как наука о данных может предотвратить автономные угрозы».