Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանը (ՄԻԿ)  հայտարարում է թվային անվտանգության վերաբերյալ գիտելիքների ու գործնական հմտությունների զարգացմանն ուղղված «Կիբերանվտանգության կրթական ծրագիր դեռահասների համար» ծրագրի մեկնարկի մասին։
Ծրագրի շրջանակում կանցկացվեն «Կիբերանվտանգության հիմունքներ» խորագրով անվճար դասընթացներ, որոնց ընթացքում 14-17 տարեկան դպրոցականները կծանոթանան կիբերանվտանգության հիմնական թեմաներին, կսովորեն անվտանգ գործել թվային միջավայրում եւ ձեռք կբերեն գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ՝ ժամանակակից թվային սպառնալիքները հասկանալու եւ դրանցից պաշտպանվելու համար։
«Թվային աշխարհում անվտանգությունը դարձել է ոչ միայն տեխնիկական, այլեւ կրթական առաջնահերթություն։ Ucom-ի համար կարեւոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք օգնում են երիտասարդներին ձեռք բերել ժամանակակից գիտելիքներ եւ անվտանգ ու պատասխանատու կերպով օգտվել տեխնոլոգիաներից։ Վստահ ենք, որ այս ծրագիրը դեռահասներին կտա կարեւոր հմտություններ, որոնք օգտակար կլինեն թե՛ առօրյայում, թե՛ ապագա մասնագիտական ճանապարհին»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Դասընթացի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի նաեւ արդի թվային ռիսկերին, ներառյալ՝ արհեստական բանականությամբ պայմանավորված սպառնալիքներին, deepfake տեխնոլոգիաներին եւ առցանց մանիպուլյացիաների մեխանիզմներին։
«Մեզ համար կարեւոր է, որ դեռահասները ոչ միայն օգտվեն տեխնոլոգիաներից, այլ նաեւ հասկանան, թե ինչպես անվտանգ գործել թվային միջավայրում եւ զարգացնել իրենց հետաքրքրությունը կիբերանվտանգության ոլորտի նկատմամբ։ Վստահ ենք, որ նման ծրագրերը նպաստում են ոչ միայն գիտելիքների փոխանցմանը, այլեւ պատասխանատու թվային մշակույթի ձեւավորմանը Հայաստանում»,- նշել է ՄԻԿ-ի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Դասընթացի ավարտին կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) մրցույթ, որը մասնակիցներին հնարավորություն կտա թիմերով աշխատել իրական սցենարների վրա հիմնված առաջադրանքների շուրջ՝ զարգացնելով ոչ միայն տեխնիկական գիտելիքները, այլեւ թիմային աշխատանքի, վերլուծական մտածողության եւ խնդիրների լուծման հմտությունները։
Ծրագրի արդյունքում 60-70 դեռահաս ձեռք կբերի կիբերանվտանգության բազային գիտելիքներ եւ գործնական հմտություններ՝ իրենց անձնական սարքերում եւ թվային միջավայրում առավել անվտանգ ու վստահ գործելու համար։ Նախաձեռնությունը նաեւ հիմք կստեղծի հետագայում այս ուղղությամբ կրթությունը շարունակելու եւ մասնագիտական հետաքրքրություններ ձեւավորելու համար։
Ծրագրի մանրամասներին, մասնակցության պայմաններին եւ գրանցման ընթացքին կարելի է ծանոթանալ այստեղ։
Ucom-ի եւ ՄԻԿ-ի համագործակցությունը միավորում է տեխնոլոգիաները, կրթությունն ու անվտանգությունը՝ նպաստելով Հայաստանում ավելի իրազեկ, պաշտպանված եւ տեխնոլոգիապես պատասխանատու երիտասարդ սերնդի ձեւավորմանը։

15:02 | 22.05.26 | Новости | 789
При поддержке Ucom Инновационный центр Microsoft Армения (MIC) объявляет о старте проекта «Образовательная программа по кибербезопасности для подростков», направленной на развитие знаний и практических навыков в сфере цифровой безопасности.
В рамках программы будут организованы бесплатные курсы под названием «Основы кибербезопасности», в ходе которых школьники в возрасте 14–17 лет познакомятся с ключевыми темами кибербезопасности, научатся безопасно действовать в цифровой среде, а также получат практические знания и навыки, необходимые для понимания современных цифровых угроз и защиты от них.
«Безопасность в цифровом мире стала не только техническим, но и образовательным приоритетом. Для Ucom важно поддерживать инициативы, которые помогают молодёжи получать современные знания, а также безопасно и ответственно пользоваться технологиями. Мы уверены, что эта программа даст подросткам важные навыки, которые будут полезны как в повседневной жизни, так и в их будущем профессиональном развитии», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян․
В ходе курса особое внимание будет уделено современным цифровым рискам, включая угрозы, связанные с искусственным интеллектом, технологиями deepfake и механизмами онлайн-манипуляций.
«Для нас важно, чтобы подростки не только пользовались технологиями, но и понимали, как безопасно ориентироваться в цифровой среде, а также развивали интерес к сфере кибербезопасности. Мы уверены, что подобные программы способствуют не только передаче знаний, но и формированию ответственной цифровой культуры в Армении», — отметила директор Инновационного центра Microsoft Армения Мари Барсегян.
По завершении курса будет организовано соревнование Mini-CTF (Capture The Flag), которое предоставит участникам возможность работать в командах над заданиями, основанными на реальных сценариях, развивая не только технические знания, но и навыки командной работы, аналитического мышления и решения задач. В результате программы 60–70 подростков получат базовые знания и практические навыки в области кибербезопасности, что позволит им более безопасно и уверенно использовать свои личные устройства и цифровую среду. Инициатива также создаст основу для дальнейшего обучения в этой сфере и формирования профессиональных интересов в будущем.
С подробностями программы, условиями участия и процессом регистрации можно ознакомиться на официальном сайте Инновационного центра Microsoft Армения. Сотрудничество Ucom и Инновационного центра Microsoft объединяет технологии, образование и безопасность, способствуя формированию более осведомленного, защищенного и технологически ответственного молодого поколения в Армении.