14:40 | 10.06.26 | Նորություններ | 100
Հունիսի 6-ին կայացել է Սամսունգ Էլեկտրոնիքսի Ինովացիոն կամպուս տեխնոլոգիական կրթական ծրագրի՝ UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցում գործող հայաստանյան կամպուսի ուսանողների 4-րդ սերնդի ավարտական միջոցառումը:
Երևանից, Գյումրիից, Վանաձորից և Հայաստանի այլ համայնքներից 93 ուսանող հաջողությամբ ավարտել են Սամսունգի ինովացիոն կամպուսի 9-ամսյա ֆորմալ դասընթացները: Այս տարի Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանը ներմուծել է համալսարանական տարիքի երիտասարդների համար նախատեսված «Արհեստական բանականություն» (ԱԲ) նորագույն դասընթացը, որ մշակվել է Սամսունգի փորձագետների կողմից:
Դասընթացի շրջանակում ուսանողները խորացված ուսումնասիրում են մեքենայական ուսուցում և նեյրոնային ցանցեր՝ կիրառական գիտելիքներ ձեռքբերելով համակարգչային տեսողության և բնական լեզվի մշակման ոլորտներում: Այս տարի ավարտեց առաջին ԱԲ հոսքը՝ 19 ուսանող:
Արհեստական բանականության և մոբայլ հավելվածների դասընթացները ներառում են ամենշաբաթյա մեկ առկա դաս 4 ժամ տևողությամբ և անհատական ավարտական նախագծի վրա աշխատանք:
Ավարտական վկայական ստանալու համար դասընթացի մասնակիցներն իրենց նախագծերը ներկայացնում են գնահատող հանձնաժողովին, որի կազմում ընդգրկվում են Սամսունգի կողմից սերտիֆիկացված հրահանգիչներ, համակարգչային գիտության ոլորտի մասնագետներ և տեխնոլոգիական արդյունաբերության ներկայացուցիչներ:
Այս տարի գնահատող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված էին՝ Սամսունգի ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Շադրիկովը, Թումո Դիլիջանի տնօրեն Գևորգ Տիրատուրյանը, Nvidia ընկերության ռոբոտատեխնիկայի ավագ ծրագրավորող Այգուլ Ջումամուրատովան, reArmenia հիմնադիր Գևորգ Պողոսյանը, reArmenia պրոդուկտի ղեկավար Արտակ Գրիգորյանը, List.am և EPIC հիմնադիր Սուրեն Մարկոսյանը, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սյուզաննա Շամախյանը, Yandex Armenia-ի և Yandex Georgia-ի ղեկավար, Yango Group Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Արամ Մխիթարյանը:
2021թ. բացվելուց ի վեր UWC Դիլիջանում գործող Սամսունգի ինովացիոն կամպուսը հետևողականորեն ապահովում է քննական բարձր արդյունքներ և ներկայացնում դասընթացի արդյունքում ստեղծած գերազանց ավարտական նախագծեր:
UWC Դիլիջանը և տեխնոլոգիական ոլորտի համաշխարհային առաջատար Սամսունգ Էլեկտրոնիքս ընկերությունը 2021թ. Դիլիջան քաղաքում բացեցին Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանը: Նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Հայաստանի զարգացմանը, տվյալ դեպքում հայ երիտասարդների համար ստեղծելով հնարավորություն կատարելագործելու իրենց ՏՏ հմտությունները և սովորելու Android ծրագրավորում:
Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստան ծրագրի իրականացման համար Սամսունգ Էլեկտրոնիքսը տրամադրել է ժամանակակից տեխնիկա, այդ թվում՝ 25 դեսքթոփ համակարգիչներ, ինտերակտիվ էկրաններ և այլ սարքավորում:
«Մեզ համար մեծ հաճույք է UWC Դիլիջանում ողջունել Սամսունգի ինովացիոն կամպուսի շրջանավարտների չորրորդ սերնդին։ Այս տարի ծրագիրն ավարտած ավելի քան իննսուն ուսանողների թվում են արհեստական բանականության (AI) դասընթացի մեր առաջին շրջանավարտները, ինչով մենք անկեղծորեն հպարտանում ենք։ Բոլոր շրջանավարտները ներկայացրել են բացառիկ նախագծեր՝ մշակված գաղափարից մինչև գործող լուծումներ։ Սամսունգի ինովացիոն կամպուսն օգնում է երիտասարդներին գործնական աշխատանքի միջոցով յուրացնել ՏՏ ոլորտի պահանջված հմտություններ: Ուստի հուսով ենք, որ այն գիտելիքն ու գործնական փորձը, որ մեր ուսանողները ստացել են ուսումնառության ընթացքում, կօգնեն նրանց ապագայում։ Մաղթում ենք բոլորին հաջողություններ ՏՏ ոլորտում», - նշել է Սամսունգ Էլեկտրոնիքսի ԱՊՀ երկրների գլխամասային գրասենյակի փոխնախագահ Սերգեյ Պևնևը։
«Մենք հպարտանում ենք Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանի շրջանավարտների ձեռքբերումներով: Այս նորարարական ծրագրի շնորհիվ նրանք ստացել են անհրաժեշտ գիտելիք և հմտություններ ՏՏ ոլորտում կրթությունը շարունակելու և աշխատելու համար, միաժամանակ նպաստելով Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոնի դիրքերի ամրապնդմանը: Ուրախալի է, որ Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանի կրթական պորտֆելն այժմ ներառում է նաև Արհեստական բանականության դասընթաց համալսարանական տարիքի երիտասարդների համար՝ աջակցելով ապագա տաղանդների զարգացմանը աշխարհի ամենաարագ զարգացող ոլորտներից մեկում», - նշել է Սամսունգի ինովացիոն կամպուսի ծրագրի ղեկավար Վարդան Ավագյանը:
2026-27 ուսումնական տարվա հայտերի ընդունումը բաց է ինչպես 14-16 տարեկանների համար նախատեսված բջջային հավելվածների դասընթացի, այնպես էլ համալսարանականների համար նախատեսված ԱԲ դասընթացի համար: Երկու դասընթացներն էլ ֆինանսավորվում են Սամսունգի կողմից և անվճար են:

On 6 June Samsung Innovation Campus (SIC), a technology-based educational IT programme by Samsung Electronics with its Armenian campus at the international school UWC Dilijan, celebrated the graduation of the fourth cohort of students.
Ninety-three young people from Yerevan, Gyumri, Vanаdzor and other communities of Armenia have successfully completed the formal 9-month SIC training courses. This academic year SIC Armenia, has delivered a cutting-edge Artificial Intelligence (AI) course for university-level students developed by Samsung experts.
The course provides in-depth training in machine learning (ML) and neural networks (NN), with practical applications in Computer Vision and Natural Language Processing (NLP). It was the first graduation of the AI cohort of 19 students.
The courses on AI and mobile development entail 4-hour a week in-person classes culminating in the presentation of an individual graduate project.
To receive a formal certification, the course participants present their projects to an evaluation panel consisting of Samsung-certified instructors, educators in the field of computer science and tech industry representatives. The evaluation panel included: Alexey Shadrikov, Samsung CIS; Gevorg Tiraturyan, Tumo Dilijan, Director; Aigul Dzhumamuratova, Nvidia, Robotics Senior Software Engineer; Gevorg Poghosyan, reArmenia, Founder; Artak Grigoryan, reArmenia, CPO; Suren Markosian, List.am, Founder; Suzanna Shamakhyan, CEO, FAST; Aram Mkhitaryan, Yandex Armenia & Georgia Head, Yango Group Central Asia & Caucasus, Regional Head.
Since its launch in 2021 SIC at UWC consistently demonstrates high pass rate and excellent projects delivered by the talented graduates as a result of education.
UWC Dilijan and Samsung Electronics, a world leading technological company, have established Samsung Innovation Campus in Dilijan, Armenia in 2021. The initiative is aimed at making a contribution to Armenia by enabling Armenian youth to develop their IT skills and learn the concepts related to Android mobile programming. Samsung Electronics has equipped the facility with the state-of-the-art technology, including 25 computer stations, interactive LFDs and other devices essential for the delivery of the Samsung Innovation Campus programme in Armenia.
“It is our pleasure to greet the fourth cohort of Samsung Innovation Campus graduates at UWC Dilijan. This year among more than ninety students who completed the programme are our first graduates of the AI course which we are truly proud of. All the graduates presented outstanding projects, developed from concepts to working solutions. Samsung Innovation Campus helps young people master the in-demand IT skills through hands-on practice and we hope that the knowledge and practical experience that our students got during the education will help them in future. We wish all of them further success in the IT field,” said Sergey Pevnev, Vice President at Samsung Electronics CIS HQ.
“We are extremely proud of the achievements of the SIC Armenia graduates. We are confident that, through Samsung’s innovative training programme, they have gained the knowledge and skills needed to pursue further education and successful careers in IT, while contributing to the strengthening of Armenia’s position as a regional technology hub. SIC Armenia is delighted that its educational portfolio now includes an Artificial Intelligence course for university students, supporting the development of future talent in one of the world’s fastest-growing fields,” said Vardan Avagyan, Project Manager of Samsung Innovation Campus.
Applications for the 2026-27 academic year are open to both, the mobile application course for 14-16 year olds, and to the AI course for university students. Both courses are funded by Samsung and are free for participants.