11:14 | 23.07.26 | Նորություններ | 497
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արեւորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Վայքի մանկապատանեկան մարզադպրոցում տեղադրել է 15 կՎտ տեղակայված հզորությամբ արեւային ֆոտովոլտային կայան։
Նախկինում համայնքային միջոցներով մարզադպրոցում տեղադրված 5 կՎտ հզորությամբ արեւային կայանի արտադրած էլեկտրաէներգիան չէր բավարարում հաստատության ջեռուցման եւ օդափոխության կարիքները, մինչդեռ նոր՝ 15 կՎտ հզորությամբ կայանի գործարկմամբ մարզադպրոցը կկարողանա իր էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը գրեթե ամբողջությամբ ապահովել սեփական արտադրությամբ։
«Ucom-ի համար կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումը միայն շրջակա միջավայրի պահպանության մասին չէ։ Այն նաեւ համայնքային կառույցների արդյունավետության, կայունության եւ երկարաժամկետ զարգացման հարց է։ Երբ մարզադպրոցը կարողանում է նվազեցնել էներգետիկ ծախսերը եւ այդ միջոցներն ուղղել երեխաների պայմանների բարելավմանը, տեխնոլոգիան ստանում է շատ հստակ սոցիալական նշանակություն։ Վայքում իրականացված այս ծրագիրը մեր մոտեցման եւս մեկ օրինակ է՝ ներդրումներ կատարել լուծումներում, որոնք միաժամանակ արժեք են ստեղծում մարդկանց, համայնքների եւ շրջակա միջավայրի համար»,– նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մարզադպրոց այսօր հաճախում է ավելի քան 430 երեխա։ Այստեղ գործում են ֆուտբոլի, վոլեյբոլի, բասկետբոլի, քիքբոքսինգի, կարատեի, ծանրամարտի եւ սեղանի թենիսի խմբակներ՝ աղջիկների եւ տղաների համար, ինչպես նաեւ պարբերաբար անցկացվում են շախմատի մրցաշարեր։
«Համայնքային ենթակառուցվածքների էներգետիկ ինքնաբավությունը մենք դիտարկում ենք որպես բնապահպանական եւ տնտեսական խնդիրների համակարգային լուծման ուղիներից մեկը։ Ապակենտրոնացված արեւային էներգիայի արտադրությունը նվազեցնում է ածխածնային հետքը, բարձրացնում էներգետիկ անվտանգությունը եւ ազատում ռեսուրսներ, որոնք համայնքը կարող է ուղղել իր առաջնահերթ կարիքներին։ Վայքի մարզադպրոցում իրականացված ծրագիրն այս մոդելի գործնական օրինակն է»,– նշել է «Արեւորդի» բնապահպանական ՀԿ-ի նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Կայուն եւ հասանելի էներգիայի առկայությունը հնարավորություն կտա նվազեցնել մարզադպրոցի ընթացիկ ծախսերը եւ խնայված միջոցներն ուղղել երեխաների համար մարզումների առավել հարմարավետ պայմանների ստեղծմանը։ Միաժամանակ կայանը կնպաստի հաստատության էներգետիկ ինքնաբավության բարձրացմանն ու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցմանը։ Ucom-ի եւ Արեւորդի ՀԿ-ի համագործակցության չորս տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 18  արեւային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում եւ ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

11:14 | 23.07.26 | News | 300
With Ucom’s support, the Arevordi Environmental NGO has installed a solar power plant with an installed capacity of 15 kW at the Vayk Children and Youth Sports School.
The sports school previously had a 5 kW solar power plant installed with community funding. However, the electricity it generated was insufficient to meet the facility’s heating and ventilation needs. With the launch of the new 15 kW plant, the school will be able to cover nearly all of its electricity needs with its own solar power.
“For Ucom, investing in green technologies is not only about protecting the environment. It is also about improving the efficiency, sustainability, and long-term viability of community institutions. When a sports school can reduce its energy costs and redirect those savings toward improving conditions for children, technology gains a clear social value. The project implemented in Vayk is another example of our approach—investing in solutions that create value for people, communities, and the environment at the same time,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
More than 430 children currently attend the sports school. It offers football, volleyball, basketball, kickboxing, karate, weightlifting, and table tennis classes for girls and boys, and regularly hosts chess tournaments.
“We view the energy self-sufficiency of community infrastructure as one of the systemic ways to address both environmental and economic challenges. Decentralized solar power generation reduces the carbon footprint, strengthens energy security, and frees up resources that communities can redirect toward their priority needs. The project implemented at the Vayk Sports School is a practical example of this model,” said Sona Kalantaryan, President of the SunChild Environmental NGO.
Access to stable and affordable energy will help reduce the sports school’s operating costs and enable the savings to be used to create more comfortable training conditions for children. At the same time, the solar plant will strengthen the facility’s energy self-sufficiency and reduce its environmental impact.
Over the four years of cooperation between Ucom and the SunChild Environmental NGO, 18 solar power plants have already been installed at kindergartens, community buildings, and infrastructure facilities across different regions of Armenia, contributing to greater environmental sustainability and economic efficiency.