11:14 | 23.07.26 | Նորություններ | 497
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արեւորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Վայքի մանկապատանեկան մարզադպրոցում տեղադրել է 15 կՎտ տեղակայված հզորությամբ արեւային ֆոտովոլտային կայան։
Նախկինում համայնքային միջոցներով մարզադպրոցում տեղադրված 5 կՎտ հզորությամբ արեւային կայանի արտադրած էլեկտրաէներգիան չէր բավարարում հաստատության ջեռուցման եւ օդափոխության կարիքները, մինչդեռ նոր՝ 15 կՎտ հզորությամբ կայանի գործարկմամբ մարզադպրոցը կկարողանա իր էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը գրեթե ամբողջությամբ ապահովել սեփական արտադրությամբ։
«Ucom-ի համար կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումը միայն շրջակա միջավայրի պահպանության մասին չէ։ Այն նաեւ համայնքային կառույցների արդյունավետության, կայունության եւ երկարաժամկետ զարգացման հարց է։ Երբ մարզադպրոցը կարողանում է նվազեցնել էներգետիկ ծախսերը եւ այդ միջոցներն ուղղել երեխաների պայմանների բարելավմանը, տեխնոլոգիան ստանում է շատ հստակ սոցիալական նշանակություն։ Վայքում իրականացված այս ծրագիրը մեր մոտեցման եւս մեկ օրինակ է՝ ներդրումներ կատարել լուծումներում, որոնք միաժամանակ արժեք են ստեղծում մարդկանց, համայնքների եւ շրջակա միջավայրի համար»,– նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մարզադպրոց այսօր հաճախում է ավելի քան 430 երեխա։ Այստեղ գործում են ֆուտբոլի, վոլեյբոլի, բասկետբոլի, քիքբոքսինգի, կարատեի, ծանրամարտի եւ սեղանի թենիսի խմբակներ՝ աղջիկների եւ տղաների համար, ինչպես նաեւ պարբերաբար անցկացվում են շախմատի մրցաշարեր։
«Համայնքային ենթակառուցվածքների էներգետիկ ինքնաբավությունը մենք դիտարկում ենք որպես բնապահպանական եւ տնտեսական խնդիրների համակարգային լուծման ուղիներից մեկը։ Ապակենտրոնացված արեւային էներգիայի արտադրությունը նվազեցնում է ածխածնային հետքը, բարձրացնում էներգետիկ անվտանգությունը եւ ազատում ռեսուրսներ, որոնք համայնքը կարող է ուղղել իր առաջնահերթ կարիքներին։ Վայքի մարզադպրոցում իրականացված ծրագիրն այս մոդելի գործնական օրինակն է»,– նշել է «Արեւորդի» բնապահպանական ՀԿ-ի նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Կայուն եւ հասանելի էներգիայի առկայությունը հնարավորություն կտա նվազեցնել մարզադպրոցի ընթացիկ ծախսերը եւ խնայված միջոցներն ուղղել երեխաների համար մարզումների առավել հարմարավետ պայմանների ստեղծմանը։ Միաժամանակ կայանը կնպաստի հաստատության էներգետիկ ինքնաբավության բարձրացմանն ու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցմանը։ Ucom-ի եւ Արեւորդի ՀԿ-ի համագործակցության չորս տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 18  արեւային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում եւ ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

11:14 | 23.07.26 | Новости | 498
При поддержке Ucom экологическая общественная организация SunChild установила солнечную электростанцию мощностью 15 кВт в детско-юношеской спортивной школе города Вайка Вайоцдзорской области․
Ранее на средства общины в спортивной школе была установлена солнечная станция мощностью 5 кВт, однако вырабатываемой ею электроэнергии было недостаточно для отопления и вентиляции здания. Благодаря вводу в эксплуатацию новой станции мощностью 15 кВт спортивная школа сможет почти полностью самостоятельно обеспечивать свои потребности в электроэнергии.
«Для Ucom внедрение зеленых технологий — это не только вопрос защиты окружающей среды. Это также вклад в эффективность, устойчивость и долгосрочное развитие общественной инфраструктуры. Когда спортивная школа сокращает расходы на электроэнергию и может направить сэкономленные средства на улучшение условий для детей, технологии приобретают конкретное социальное значение. Проект, реализованный в Вайке, — еще один пример нашего подхода: инвестировать в решения, которые создают ценность одновременно для людей, общин и окружающей среды», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Сегодня спортивную школу посещают более 430 детей. Здесь работают секции футбола, волейбола, баскетбола, кикбоксинга, карате, тяжелой атлетики и настольного тенниса для девочек и мальчиков, а также регулярно проводятся шахматные турниры.
«Энергетическую самодостаточность общественной инфраструктуры мы рассматриваем как один из системных способов решения экологических и экономических задач. Децентрализованное производство солнечной энергии позволяет сокращать углеродный след, повышать энергетическую безопасность и высвобождать ресурсы, которые община может направить на приоритетные нужды. Проект, реализованный в спортивной школе Вайка, на практике демонстрирует эффективность этой модели», — отметила председатель экологической общественной организации SunChild Сона Калантарян.
Доступ к стабильной и доступной энергии позволит сократить текущие расходы спортивной школы и направить сэкономленные средства на создание более комфортных условий для занятий детей. Одновременно солнечная станция повысит энергетическую самодостаточность учреждения и поможет снизить его воздействие на окружающую среду.
За четыре года сотрудничества Ucom и SunChild в разных регионах Армении уже установлено 18 солнечных электростанций — в детских садах, общественных зданиях и на объектах инфраструктуры. Эти проекты способствуют экологической устойчивости и повышению экономической эффективности.