14:10 | 17.03.09 | Նորություններ | 10032
Երևան /Մեդիամաքս/. Մարտի 23-ին iCON Communications-ը կսկսի ինտերնետային ծառայություններ մատուցել Երեւանում եւ մտադիր է մինչեւ տարեվերջ իր WiMAX ցանցի ծածկույթն ապահովել մայրաքաղաքի ամբողջ տարածքում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է ընկերության գործադիր տնօրեն Ադամ Կաբլանյանը` նշելով, որ 2010 թվականի ընթացքում ընկերությունը նախատեսում է իր WiMAX ցանցի ծածկույթն ապահովել Հայաստանի ամբողջ տարածքում:
Նա հայտարարել է, որ ընկերությունը դուրս է գալիս ՀՀ շուկա` բոլոր ինտերնետ պրովայդերների հետ մրցակցելու նպատակով:
“Մեր կորպորատիվ փիլիսոփայությունը ենթադրում է սպառողների սպասարկման բարձր ստանդարտների ու ցանցի տեխնիկական բարձր ցուցանիշների ներդրում եւ մրցունակ գներ ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկայում”,- ասել է Արամ Կաբլանյանը:
ՀՀ-ում iCON Communications-ի ներդրումների ծավալն առայսօր կազմել է $10 մլն, եւ սպասվում է, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում կներդրվի եւս $15 մլն:
Ընկերությունն արդեն տեղադրել է WiMAX-ի 30 կայաններ եւ ծրագրում է դրանց թիվն ավելացնել եւս 18-ով: Ադամ Կաբլանյանի խոսքերով, մեծ թվով կայաններն անհրաժեշտ են ծառայությունների որակի պահպանման համար: iCON Communications-ի տեխնիկական մատակարարներն են Alcatel-ը եւ Siemens-ը:
Ադամ Կաբլանյանը նշել է նաեւ, որ ընկերությունը ծրագրում է առաջիկա ամիսներին սկսել VoIP ծառայությունների մատուցումը, եւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից արդեն համարային տարողունակություն է ստացել:
iCON ցանցը հիմնված է Alcatel-Lucent-ի 802.11 WiMAX լայնաշերտ ինտերնետային լուծման վրա:
iCON Communications-ը հիմնադրվել է 2007թ. դեկտեմբերին: Ընկերության ռազմավարական ներդրողը Դուբայում հիմնված VTEL Holdings-ն է (www.vtel.ae):

14:10 | 17.03.09 | News | 10380
Yerevan /Mediamax/. On March 23, iCON Communication Company will start provision of internet services in Yerevan. It intends to have secured coverage of its WiMAX network in the territory of entire Yerevan by the end of the year.
Mediamax reports that Chief Executive Officer of the Company Adam Kablanian said this today, noting that within the year of 2010 the Company plans to over with WiMAX network the entire territory of Armenia.
He stated that the Company enters the Armenian market to compete with all internet providers.
“Our corporate philosophy provides for introduction of high standards of customer service, technical indices of the network and competitive prices in the Armenian market of internet services”, Adam Kablanian stated.
The volume of iCON Communication investments in Armenia made $10mln, and $15mln more are expected to be invested in 2009.
The Company has already placed 30 WiMAX stations and intends to place 18 more. According to Adam Kablanian, large number of stations is necessary to support high quality of services. Technical suppliers of iCON Communication are Alcatel and Siemens.
Adam Qabalian also noted that the Company plans to start provision of VoIP services in the nearest future and it has already received number capacity from the Public Service Regulatory Commission.
iCON network is based on 802.11 WiMAX broadband internet solution of Alcatel-Lucent.
iCON Communications was founded in December, 2007. Strategic investor of the Company is VTEL Holdings (www.vtel.ae), established in Dubai.