17:27 | 24.07.09 | Նորություններ | 4440
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագրեր է ստորագրել բրիտանական ռոք-աստղերին Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում կայացել է Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) նախագծի շնորհանդեսը, որի ընթացքում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանն ընթերցել է Rock Aid Armenia (“Ռոքն օգնում է Հայաստանին”) նախագծի ամենաակտիվ մասնակիցներին ՙհայ ժողովրդին եւ Հայաստանին ցուցաբերած զգալի եւ շարունակական աջակցության համար՚ Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրերը:
ՀՀ Պատվո շքանշանով պարգեւատրվել են.
- “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալիական “Do Something” բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դին;
- “Deep Purple” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլլանը;
- “Black Sabbath” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Թոնի Այոմին;
- “Queen” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Բրայան Մեյը;
- “Pink Floyd” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Դէվիդ Գիլմորը;
- “Asia” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Ջեֆրի Դաունսը:
“Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի շրջանակներում բրիտանական ռոք-աստղերը 1989 թվականին ձայնագրել են Deep Purple խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ թողարկել են հատուկ Earthquake Album-ը, որի վաճառքից ստացված բոլոր միջոցներն ուղարկվել էին Հայաստանին` 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած գոտի:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագծի նպատակը “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի մասնակիցներին շնորհակալություն հայտնելն է:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագիծը համատեղ իրականացնում են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալությունը եւ ավստրալիական “Do Something” բարեգործական կազմակերպությունը` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի օժանդակությամբ:
Նախագծի գլխավոր հովանավորը “ՀայՌուսգազարդ” ընկերությունն է, որը զբաղեցնում է առաջին տեղը ՀՀ խոշորագույն հարկատուների ցուցակում: Նախագծի գործընկերը Armenia Marriott հյուրանոցն է:

17:27 | 24.07.09 | News | 4461
Mediamax reports that “Armenia Grateful 2 Rock” project was presented in Yerevan today. At the presentation, Deputy Head of the President’s Administration Vigen Sargsian read out the decrees on awarding most active participants of “Rock Aid Armenia” project Orders of Honor “for significant and continuous assistance to Armenia and the Armenian people”.
Orders of Honor are awarded to:
- Organizer of “Rock Aid Armenia” project, Head of Australian Charity Organization “Do Something” Jon Dee;
- Vocalist of “Deep Purple” band Ian Gillan;
- Guitarist of “Black Sabbath” band Tony Iommi;
- Guitarist of “Queen” band Brian May;
- Guitarist of “Pink Floyd” band David Gilmour;
- Keyboard player of “Asia” band Geoff Downes.
Within the framework of “Rock Aid Armenia”, the British rock stars recorded the cover version of Deep Purple’s “Smoke on the Water” song in 1989 and issued a special “Earthquake Album”. All the proceeds from sales of the album were sent to Armenia, which had suffered from disastrous Spitak earthquake in 1988.
“Armenia Grateful 2 Rock” project aims at expressing gratitude to participants of “Rock Aid Armenia”.
“Armenia Grateful 2 Rock” is jointly realized by Mediamax News Agency and Australian “Do Something” Organization, supported by Armenian President’s Administration.
General sponsor of the project is “ArmRosGazprom” Company, which occupies the 1st place in the list of top taxpayers in Armenia. Armenia Marriott Hotel is the project’s partner.