17:27 | 24.07.09 | Նորություններ | 4440
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագրեր է ստորագրել բրիտանական ռոք-աստղերին Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում կայացել է Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) նախագծի շնորհանդեսը, որի ընթացքում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանն ընթերցել է Rock Aid Armenia (“Ռոքն օգնում է Հայաստանին”) նախագծի ամենաակտիվ մասնակիցներին ՙհայ ժողովրդին եւ Հայաստանին ցուցաբերած զգալի եւ շարունակական աջակցության համար՚ Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրերը:
ՀՀ Պատվո շքանշանով պարգեւատրվել են.
- “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալիական “Do Something” բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դին;
- “Deep Purple” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլլանը;
- “Black Sabbath” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Թոնի Այոմին;
- “Queen” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Բրայան Մեյը;
- “Pink Floyd” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Դէվիդ Գիլմորը;
- “Asia” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Ջեֆրի Դաունսը:
“Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի շրջանակներում բրիտանական ռոք-աստղերը 1989 թվականին ձայնագրել են Deep Purple խմբի Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակը եւ թողարկել են հատուկ Earthquake Album-ը, որի վաճառքից ստացված բոլոր միջոցներն ուղարկվել էին Հայաստանին` 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից տուժած գոտի:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագծի նպատակը “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի մասնակիցներին շնորհակալություն հայտնելն է:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագիծը համատեղ իրականացնում են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալությունը եւ ավստրալիական “Do Something” բարեգործական կազմակերպությունը` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի օժանդակությամբ:
Նախագծի գլխավոր հովանավորը “ՀայՌուսգազարդ” ընկերությունն է, որը զբաղեցնում է առաջին տեղը ՀՀ խոշորագույն հարկատուների ցուցակում: Նախագծի գործընկերը Armenia Marriott հյուրանոցն է:

17:27 | 24.07.09 | Новости | 4732
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян подписал указы о награждении британских рок-звезд Орденами Почета.
Как сообщает агентство Медиамакс, сегодня в Ереване состоялась презентация проекта Armenia Grateful 2 Rock (Армения благодарна року), на которой заместитель руководителя администрации президента Виген Саргсян зачитал указы о награждении Орденами Почета самых активных участников проекта Rock Aid Armenia (Армения помогает року) «за существенное и продолжительное содействие Армении и армянскому народу».
Орденами Почета награждены:
- организатор проекта Rock Aid Armenia, руководитель австралийской благотворительной организации Do Something Джон Ди (Jon Dee);
- вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан (Ian Gillan);
- гитарист группы Black Sabbath Тони Айомми (Tony Iommi);
- гитарист группы Queen Брайан Мэй (Brian May);
- гитарист группы Pink Floyd Дэвид Гилмор (David Gilmour);
- клавишник группы Asia Джоуф Даунс (Geoff Downes).
В рамках проекта Rock Aid Armenia британские рок-звезды записали в 1989 году кавер-версию песни Smoke on the Water группы Deep Purple и выпустили специальный Earthquake Album, все средства от продажи которого были направлены в Армению, пострадавшую от разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года.
Целью проекта Armenia Grateful 2 Rock является выражение благодарности участникам проекта Rock Aid Armenia.
Armenia Grateful 2 Rock совместно реализуют информационное агентство Медиамакс и австралийская благотворительная организация Do Something при поддержке администрации президента Армении.
Генеральным спонсором проекта выступает компания «АрмРосГазпром», занимающая 1-е место в списке крупнейших налогоплательщиков Армении. Партнером проекта является гостиница Armenia Marriott.