16:08 | 25.08.09 | Նորություններ | 6012
“Լոկատոր” ընկերության տնօրեն Արման Խաչատրյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Որքա՞ն ժամանակ է, որ դուք տրամադրում եք Հայաստանում GPS-մոնիտորինգի ծառայություններ եւ ունե՞ք արդյոք մրցակիցներ:
- “Լոկատոր” ՓԲԸ-ն մի խումբ էնտուզիաստների եւ բարձրակարգ մասնագետների մտահաղացումների արդյունք է: 2007թ. սկզբից սկսվեց ծրագրային համակարգի մշակումը եւ քարտեզների ստեղծումը, իսկ նույն տարվա նոյեմբերից շուկայում ներկայացվեցին “Locator - Շարժական օբյեկտների արբանյակային GPS վերահսկողության եւ անվտանգության համակարգի” ծառայությունները:
Մրցակիցներ, ինչպես ցանկացած ոլորտում, պարբերաբար ի հայտ են գալիս, բայց կարծում եմ, որ նրանց թույլ կողմերից են պատրաստի արտասահմանյան ծրագրերի ներկայացումը եւ, որպես հետեւանք, հնարավորությունների սահմանափակությունն ու բարձր գները: Locator համակարգը ամբողջությամբ մշակվել է մեր ընկերության կողմից եւ ենթակա է ցանկացած փոփոխության` ելնելով շուկայի եւ հաճախորդների պահանջներից: Մենք շարունակաբար կատարելագործում եւ ավելացնում ենք համակարգի հնարավորություններն ու ծառայությունները` հաշվի առնելով հաճախորդների կարծիքներն ու ժամանակի նորամուծությունները:
- Էլեկտրոնային բովանդակության համահայկական երրորդ մրցույթում “Լոկատոր” ընկերության ստեղծած շարժական օբյեկտների արբանյակային GPS վերահսկողության ու անվտանգության համակարգը ճանաչվեց բացարձակ հաղթող: Նկարագրեք համակարգի հնարավորությունները:
- Այն յուրահատուկ ծրագրային համակարգ է, որը մեծ ճշգրտությամբ որոշում եւ հարմար տեսքով էլեկտրոնային քարտեզի արբանյակային տիեզերական լուսանկարների վրա ներկայացնում է վերահսկվող օբյեկտի աշխարհագրական դիրքը, արագությունն եւ շարժման ուղղությունը: Հաշվի առնելով համակարգի տեղեկատվության անընդմեջ պահեստավորումը, հաճախորդը միշտ կարող է իմանալ, թե որտե՞ղ են եղել իր շարժական միջոցները օրվա ցանկացած ժամին:
Locator համակարգի հնարավորություններից են նաեւ ավտոմեքենայում ուղեւորի առկայության որոշումը, հաշվիչի աշխատանքի ստուգումը, վառելիքի ծախսի վերահսկողությունը, “տագնապի” եւ արագության գերազանցման ազդարարումը, անցած ճանապարհի որոշումը, օբյեկտների խմբային դասակարգումը, հասցեի փնտրումը եւ այլն:
Համակարգի առավելություններից են անվճար ծրագրային ապահովումը, ինչպես նաեւ ծրագրային ապահովման ու քարտեզների պարբերական անվճար թարմացումը: Համակարգը հասանելի է ցանկացած վայրում ինտերնետին միացված համակարգչից: Համակարգի մանրամասն նկարագրությանն ու նրա մասին պատմող տեսահոլովակին կարելի է ծանոթանալ մեր ընկերության կայքում (www.locator.am)
- Վերջերս հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի առողջապահության նախարարի նախաձեռնությամբ դուք GPS-մոնիտորինգի համակարգեր կմատակարարեք Սոչի քաղաքի “շտապ օգնության” համար: Իսկ ապահովվա՞ծ են արդյոք Հայաստանի “շտապ օգնության” մեքենաները GPS համակարգերով:
- Locator համակարգի բժշկական բաժանմունքների համար մշակված տարբերակը ի սկզբանե ստեղծվել է ՀՀ “շտապ օգնության” աշխատանքը կարգավորելու նպատակով եւ առաջին փորձարկումներն անցկացվել են “Էրեբունի” բժշկական կենտրոնի մեքենաների վրա:
- Ունե՞ք արդյոք Ձեր կողմից մշակված համակարգերի այլ արտասահմանյան պատվիրատուներ:
- Ներկայումս բանակցություններ եւ փորձարկման աշխատանքներ են տարվում Մալթայի, Թունիսի, Հունաստանի եւ Իսպանիայի պատվիրատուների հետ:
- Քանի ընկերություն է արդեն օգտվում “Լոկատորի” ծառայություններից եւ, ընդհանուր առմամբ, քանի՞ ավտոմեքենա է Հայաստանում գտնվում արբանյակային վերահսկողության ներքո:
- Իրենց ավտոպարկերի վերահսկողությունը մեզ է վստահել ավելի քան 70 ընկերություն` կրճատելով ավտոպարկի վառելիքի եւ պահպանման ծախսերը եւ բարձրացնելով վարորդների կարգապահությունն ու աշխատանքի արդյունավետությունը:
Մեր համակարգի վերահսկողության ներքո Հայաստանում գտնվում է ավելի քան 600 մեքենա, որոնց վարորդները զգում են իրենց ավելի պաշտպանված, իսկ պարտաճանաչ աշխատանքի դեպքում` ավելի գնահատված:
- Կա՞ն արդյոք որեւէ խոչընդոտներ Հայաստանում GPS-մոնիտորինգի ծառայությունների շուկայի զարգացման ճանապարհին:
- Որպես հիմնական խոչընդոտ կարելի է նշել հայաստանյան գործարար աշխարհի ոչ բավարար տեղեկացվածությունը GPS համակարգերի եւ նրանց ներդրման բարձր արդյունավետության մասին:
- Կա՞ արդյոք ձեր պրակտիկայում GPS-համակարգի հնարավորությունների օգտագործման ակնառու փորձ, երբ, օրինակ, համակարգի օգնությամբ գնտվել է առեւանգված մեքենա:
- Ցավոք, կան առեւանգման եւ հարձակման դեպքեր, որոնք, ի ուրախություն մեզ, բարեհաջող կանխվել են Locator համակարգի միջոցով: Պատահարների մասին մենք տեղեկանում ենք մեր հաճախորդների շնորհակալական արձագանքներից:
- Նախատեսու՞մ եք արդյոք որեւէ նոր նախագծեր, կամ GPS-մոնիտորինգի համակարգի կատարելագործումներ:
- Բացի “Շարժական օբյեկտների արբանյակային GPS վերահսկողության ու անվտանգության համակարգից”, մենք ունենք նաեւ բարեհաջող կյանքի կոչված այլ նախագծեր, օրինակ` Wi-Max կամ այլ օպերատորների ռադիոալիքների հասանելիության ծածկույթի գեո-տեղեկատվական համակարգը, անշարժ օբյեկտների (օրինակ բանկոմատների, վերահսկվող սարքավորումների կամ տարածքների) իրավիճակների վերահսկողության եւ անվտանգության գեո-տեղեկատվական համակարգը եւ այլն:
Բոլորովին վերջերս մենք սկսել ենք ներկայացնել GPS նավիգատորներ: Էլեկտրոնային քարտեզի վրա ցուցադրելով ավտոմեքենայի գտնվելու վայրը` այն օգնում է վարորդին արագ կողմնորոշվել տեղանքում, ցուցադրում է մեկ վայրից մյուսը հասնելու ամենակարճ կամ օպտիմալ երթուղին` հաշվի առնելով երթեւեկության կանոնները: Իսկ վարման ընթացքում հաճելի ձայնով ուղղորդում է վարորդին` ազդարարելով, օրինակ, 50 մետրից սպասվող շրջադարձը: Մեր կողմից ներկայացվող նավիգատորները ունեն նաեւ մուլտիմեդիա հնարավորություններ (վերարտադրում են աուդիո եւ վիդեո տարատեսակ ֆորմատներ, լուսանկարներ, էլեկտրոնային գրքեր), թույլ են տալիս Bluetooth-ով պատասխանել բջջային հեռախոսի զանգին, ինչպես նաեւ ունեն ավտոմեքենայի հետընթացի wireless տեսախցիկ` գիշերային տեսանելիության հնարավորությամբ:

16:08 | 25.08.09 | Новости | 6346
- ЗАО «Локатор» - это результат замысла группы энтузиастов и высококвалифицированных специалистов. С начала 2007 года началась разработка программной системы и создание карт, а с ноября того же года на рынке была представлена «Locator - Система спутниковой безопасности и GPS-мониторинга мобильных объектов».
Конкуренты, как и в любой области, периодически появляются, но я считаю, что их слабой стороной является представление готовых зарубежных программ, и, как следствие, ограниченность возможностей и высокие цены. Система Locator полностью была разработана нашими специалистами и подлежит любым изменениям, исходя из требований рынка и клиентов. Мы постоянно совершенствуем и увеличиваем возможности системы и услуги, принимая во внимание мнения клиентов и требования времени.
- На третьем всеармянском конкурсе электронного содержания система спутниковой безопасности и GPS-мониторинга «Локатор» была признана абсолютным победителем. Опишите возможности системы.
- Это особенная программная система, которая с большой точностью определяет и в удобном виде на электронной карте спутниковых космических фотографий представляет географическое расположение контролируемого объекта, скорость и направление движения. Учитывая постоянную архивацию информации системы, клиент всегда может узнать, где находились его мобильные средства в течение всего дня.
Одной из возможностей Locator является также определение наличия пассажиров в автомобиле, проверка работы счетчика, контроль расхода топлива, уведомление о превышении скорости и «тревоге», определение пройденного пути, групповая классификация объектов, поиск адреса и др.
Среди преимуществ системы - бесплатное программное обеспечение и бесплатное периодическое обновление карт и программного обеспечения. Система доступна в любом месте с подключенного к интернету компьютера. С подробными описаниями системы и видео-роликами можно ознакомиться на сайте компании (www.locator.am).
- Стало известно, что по инициативе министра здравоохранения Армении вы поставите системы GPS-мониторинга «Скорой помощи» города Сочи. А обеспечены ли автомобили «Скорой помощи» Армении системами GPS?
- Разработанный для медицинских отделений вариант системы Locator изначально был создан для регулирования работы «Скорой помощи» Армении, и первые тесты были сделаны на машинах медицинского центра «Эребуни».
- Есть ли у вас зарубежные заказчики?
- В настоящее время ведутся переговоры и испытательные работы с заказчиками с Мальты, Туниса, Греции и Испании.
- Сколько компаний уже пользуются услугами «Локатор», и сколько в целом автомобилей находятся под спутниковым наблюдением?
- Контроль над своими автопарками нам доверили более 70 компаний, сократив расходы на топливо и техобслуживание и повысив дисциплину водителей и эффективность работы.
Под наблюдением нашей системы в Армении находится более 600 автомобилей, водители которых чувствуют себя более защищенными.
- Существуют ли какие-либо препятствия на пути развития рынка услуг GPS-мониторинга в Армении?
- Основным препятствием можно назвать неосведомленность армянских деловых кругов о системах GPS и высокой эффективности их использования.
- Есть ли в вашей практике случай, когда при помощи возможностей GPS-систем был обнаружен угнанный автомобиль?
- Были случаи угонов или нападений, которые, к нашей радости, были удачно предотвращены при помощи системы Locator. О данных случаях мы узнаем из благодарных отзывов наших клиентов.
- Планируете ли вы новые проекты, или усовершенствование системы GPS-мониторинга?
- Кроме «Системы спутниковой безопасности и GPS-мониторинга мобильных объектов», у нас есть и другие удачные проекты, например, информационная система безопасности покрытия доступности радиочастот WiMax или других операторов, системы наблюдения и безопасности недвижимых объектов.
Совершенно недавно мы начали представлять GPS навигаторы. На электронной карте, сопоставляя месторасположение автомобиля, система помогает водителю быстро сориентироваться на месте, предлагает самый оптимальный или короткий маршрут, учитывая все правила движения. А в процессе вождения сопровождает водителя приятным голосом, оповещая, например, о приближающемся через 50 метров повороте. Наши навигаторы имеют также мультимедийные возможности (воспроизводят аудио и видео форматы, фотографии, электронные книги), позволяют по Bluetooth отвечать на телефонные звонки, а также имеют wireless видео камеру с ночным видением.