16:31 | 17.09.09 | Նորություններ | 4958
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Համակարգիչ բոլորի համար” փորձնական ծրագիրը կմեկնարկի Հայաստանում սեպտեմբերի 22-ին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է, որ նախագծի հիմնական նպատակն է հետազոտել համակարգիչների պահանջարկը եւ համակարգչային տեխնիկայի վաճառքի կենտրոնների գնային քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ փորձարկել համակարգիչների եւ աքսեսուարների ձեռք բերման նոր բանկային մեխանիզմներ:
ԱՊՀ երկրներում Hewlett-Packard (HP) ընկերության ներկայացուցիչ Վադիմ Տիխոնիչեւի խոսքերով, “Համակարգիչ բոլորի համար” ակցիան նախատեսում է բնակչությանը համակարգիչ գնելու հնարավորության ընձեռում շահավետ պայմաններով, որոնք նախօրոք համաձայնեցվել են “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի” հետ: Նախագծի գործընկերներն են նաեւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամը,
“Յունիկոմպ” եւ Microsoft ընկերությունները:
Վադիմ Տիխոնիչեւն ընդգծել է, որ նախագիծն իրականացվելու է մինչեւ 2012 թվականը: Մինչ այդ նախատեսվում է ՀՀ բնակչության շրջանում համակարգչի օգտագործման ցուցանիշը հասցնել 30%-ի, իսկ համակարգիչների վաճառքի ծավալը` տարեկան 15 հազարի: Նա ներկայացրել է նաեւ այդ ծրագրի շրջանակներում համակարգիչների ձեռք բերման պայմանները, որոնք նախատեսում են 0% կանխավճար եւ 0% միջնորդավճար:
Ինչպես նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, նախարարությունը պատրաստ է այդ ծրագրում ներդնել $5 մլն: Նա ընդգծել է, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է նաեւ բնակչության համար ինտերնետի մատչելիության խնդիրը: Ներսես Երիցյանն ընդգծել է, որ 2010թ. սկզբին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հանդես կգա ինտերնետը ողջ երկրում տարածելու կոնկրետ առաջարկներով:

16:31 | 17.09.09 | Новости | 5278
Как сообщает Медиамакс, директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян отметил сегодня на пресс-конференции в Ереване, что главная цель проекта - исследовать спрос на компьютеры и ценовую политику центров по продаже компьютерной техники, а также опробовать новые банковские механизмы по приобретению компьютеров и аксессуаров.
По словам представителя компании Hewlett-Packard (HP) в странах СНГ Вадима Тихонычева,  акция «Компьютер для всех» подразумевает предоставление населению возможности приобретения компьютера на выгодных условиях, которые уже обговорены с "АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНК"-ом. Партнерами данного проекта выступают также министерство экономики Армении, фонд «Инкубатор предприятий», компании «Юникомп» и Microsoft.
Вадим Тихонычев подчеркнул, что проект будет осуществляться до 2012 года, и к этому времени планируется увеличить пользование компьютером среди населения Армении до 30%, а объем продаж компьютеров довести до 15 тыс. в год. Он также представил условия приобретения компьютера в рамках данного проекта, которые предусматривают 0% предоплаты и 0% комиссионных.
Как отметил министр экономики Армении Нерсес Ерицян, министерство готово вложить в данный проект $5 млн. Он подчеркнул, что в центре внимания правительства также находится вопрос увеличения доступности для населения интернета. Нерсес Ерицян подчеркнул, что в начале 2010 года министерство экономики Армении выступит с конкретным предложением по распространению интернета по всей стране.