16:31 | 17.09.09 | Նորություններ | 4958
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Համակարգիչ բոլորի համար” փորձնական ծրագիրը կմեկնարկի Հայաստանում սեպտեմբերի 22-ին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է, որ նախագծի հիմնական նպատակն է հետազոտել համակարգիչների պահանջարկը եւ համակարգչային տեխնիկայի վաճառքի կենտրոնների գնային քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ փորձարկել համակարգիչների եւ աքսեսուարների ձեռք բերման նոր բանկային մեխանիզմներ:
ԱՊՀ երկրներում Hewlett-Packard (HP) ընկերության ներկայացուցիչ Վադիմ Տիխոնիչեւի խոսքերով, “Համակարգիչ բոլորի համար” ակցիան նախատեսում է բնակչությանը համակարգիչ գնելու հնարավորության ընձեռում շահավետ պայմաններով, որոնք նախօրոք համաձայնեցվել են “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի” հետ: Նախագծի գործընկերներն են նաեւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամը,
“Յունիկոմպ” եւ Microsoft ընկերությունները:
Վադիմ Տիխոնիչեւն ընդգծել է, որ նախագիծն իրականացվելու է մինչեւ 2012 թվականը: Մինչ այդ նախատեսվում է ՀՀ բնակչության շրջանում համակարգչի օգտագործման ցուցանիշը հասցնել 30%-ի, իսկ համակարգիչների վաճառքի ծավալը` տարեկան 15 հազարի: Նա ներկայացրել է նաեւ այդ ծրագրի շրջանակներում համակարգիչների ձեռք բերման պայմանները, որոնք նախատեսում են 0% կանխավճար եւ 0% միջնորդավճար:
Ինչպես նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, նախարարությունը պատրաստ է այդ ծրագրում ներդնել $5 մլն: Նա ընդգծել է, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է նաեւ բնակչության համար ինտերնետի մատչելիության խնդիրը: Ներսես Երիցյանն ընդգծել է, որ 2010թ. սկզբին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հանդես կգա ինտերնետը ողջ երկրում տարածելու կոնկրետ առաջարկներով:

16:31 | 17.09.09 | News | 5366
Mediamax reports that Director “Enterprise Incubator” Foundation Bagrat Yengibaryan stated at a news conference in Yerevan today that the main goal of the project is to research the demand for computers and the price policy in centers specializing in computer equipment sales, as well as try new banking mechanisms on purchasing computers and accessories.
According to the representative of Hewlett-Packard (HP) in CIS countries Vadim Tikhonichev, “Computers for All” campaign implies provision of an opportunity to the population to purchase computers at beneficial terms, which are already coordinated with “ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK”. Partners of the given project are also the Ministry of Economy of Armenia, “Enterprise Incubator” Foundation, “Unicomp” and Microsoft companies.
Vadim Tikhonichev stressed that the project will be in process of realization till the year of 2012, and by that time they plan to increase computer use among the Armenian population up to 30%, and to make the volume of computer sales reach up to 15 thousand per year. He also presented conditions for purchasing computers within the framework of the given project, which provide for 0% prepayment and 0% commission fees.
As the Armenian Minister of Economy Nerses Yeritsyan stated, the Ministry is ready to invest $5mln in this project. He stressed that the issue of increasing availability of internet for the population is also in the center of the government’s attention. Nerses Yeritsyan stressed that in early 2010, the Minister of Economy of Armenia will make a concrete offer on spreading internet all over the country.