16:42 | 09.10.09 | Նորություններ | 5698
Երեւան /Մեդիամաքս/. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների /ՏՏ/ բնագավառում համաշխարհային ճանաչում ունեցող ABBYY ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը այսօր Երեւանում վարպետության դաս է անցկացրել, որի ընթացքում ներկայացրել է բիզնեսում իր հաջողության պատմությունը:
Ինչպես հայտնում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վարպետության դասը կազմակերպել էր “Այբ” կրթական հիմնադրամը, որի հիմնադիրների խորհրդի նախագահն է Դավիթ Յանը:
Վերջինս հատուկ ընդգծել է, որ “որակյալ կրթության եւ բիզնեսում հաջողության միջեւ կապը անմիջական է”: Բացի այդ, նրա կարծիքով, այն մարդիկ, ովքեր ուզում են հաջողության հասնել բիզնեսում, պետք է մեծ ձգտում ունենան եւ տիրապետեն մրցակցության ոգուն:
Դավիթ Յանը ներկայացրել է ABBYY ընկերության պատմությունը, որը 1989թ. ստեղծման պահից հսկայական ճանապարհ է անցել եւ այսօր ունի 30 մլն հաճախորդներ աշխարհի 130 երկրներում: Այսօր աշխարհի սքաներների կեսը վաճառվում է ABBYY Fine Reader ծրագրի հետ միասին:
Դավիթ Յանը նշել է, որ ABBYY ընկերության հաջողության հիմնական գրավականը թիմն էր: Վարպետության դասի մասնակիցների` բիզնես-նախագծի “հաջողության բանաձեւի” մասին հարցին պատասխանելիս, Դավիթ Յանը ներկայացրել է այն հետեւյալ կերպ.
5% - գաղափար;
70% - թիմ;
25% - բախտ:
Դավիթ Յանի խոսքերով, “գաղափարի ծնունդից մինչեւ դրա իրականացումն ընկած ժամանակը կարող է տեւել մինչեւ 2 տարի, որի ընթացքում շուկայի պահանջը կարող է կտրուկ փոխվել, բայց եթե ձեզ հաջողվել է լավ թիմ հավաքել, այն միեւնույն է կարող է ճիշտ որոշումներ գտնել ցանկացած իրավիճակում”:
Վարպետության դասի ընթացքում Դավիթ Յանը ներկայացրել է նաեւ իր մյուս նախագծերը, մասնավորապես, աշխարհում գրպանի առաջին համակարգիչը` Cybiko-ն, որը ստեղծվել էր 1999 թ-ին ընդամենը 7 ամսվա ընթացքում եւ հսկայական հաջողություն ունեցավ ԱՄՆ շուկայում:

16:42 | 09.10.09 | Новости | 5761
Ереван /Медиамакс/. Председатель Совета директоров и основатель всемирно известной в сфере ИТ компании ABBYY Software House Давид Ян провел сегодня мастер-класс в Ереване, в ходе которого представил историю своего успеха в бизнесе.
Как сообщает агентство Медиамакс, мастер-класс был организован Образовательным фондом «Айб», председателем Совета учредителей которого является Давид Ян.
Давид Ян особо отметил, что «связь между качественным образованием и успехом в бизнесе является самой непосредственной». Кроме того, сказал он, люди, которые хотят добиться успеха в бизнесе, должны обладать большим стремлением и духом соревновательности.
Давид Ян представил историю создания ABBYY, которая с момента своего создания в 1989 году прошла огромный путь и сегодня имеет 30 млн пользователей в 130 странах мира. Половина всех сканеров в мире поставляется с программой ABBYY Fine Reader.
Давид Ян отметил, что основным ключом к успеху ABBYY стала команда. Отвечая на вопросы участников мастер-класса о «формуле успеха» бизнес-проекта, Давид Ян представил ее таким образом:
5 % - идея;
70 % - команда;
25 % - везение.
По словам Давида Яна, «время от рождения идеи до ее воплощения в жизнь может занимать до 2 лет, за которые конъюктура рынка может резко измениться, но если вам удалось собрать хорошую команду, она сможет найти правильные решения в любой ситуации».
В ходе мастер-класса Давид Ян подробно представил и другие свои проекты, в частности, первый в мире карманный компьютер Cybiko, созданный в 1999 году всего за 7 месяцев и имевший огромный успех на рынке США.