16:42 | 09.10.09 | Նորություններ | 5698
Երեւան /Մեդիամաքս/. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների /ՏՏ/ բնագավառում համաշխարհային ճանաչում ունեցող ABBYY ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը այսօր Երեւանում վարպետության դաս է անցկացրել, որի ընթացքում ներկայացրել է բիզնեսում իր հաջողության պատմությունը:
Ինչպես հայտնում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վարպետության դասը կազմակերպել էր “Այբ” կրթական հիմնադրամը, որի հիմնադիրների խորհրդի նախագահն է Դավիթ Յանը:
Վերջինս հատուկ ընդգծել է, որ “որակյալ կրթության եւ բիզնեսում հաջողության միջեւ կապը անմիջական է”: Բացի այդ, նրա կարծիքով, այն մարդիկ, ովքեր ուզում են հաջողության հասնել բիզնեսում, պետք է մեծ ձգտում ունենան եւ տիրապետեն մրցակցության ոգուն:
Դավիթ Յանը ներկայացրել է ABBYY ընկերության պատմությունը, որը 1989թ. ստեղծման պահից հսկայական ճանապարհ է անցել եւ այսօր ունի 30 մլն հաճախորդներ աշխարհի 130 երկրներում: Այսօր աշխարհի սքաներների կեսը վաճառվում է ABBYY Fine Reader ծրագրի հետ միասին:
Դավիթ Յանը նշել է, որ ABBYY ընկերության հաջողության հիմնական գրավականը թիմն էր: Վարպետության դասի մասնակիցների` բիզնես-նախագծի “հաջողության բանաձեւի” մասին հարցին պատասխանելիս, Դավիթ Յանը ներկայացրել է այն հետեւյալ կերպ.
5% - գաղափար;
70% - թիմ;
25% - բախտ:
Դավիթ Յանի խոսքերով, “գաղափարի ծնունդից մինչեւ դրա իրականացումն ընկած ժամանակը կարող է տեւել մինչեւ 2 տարի, որի ընթացքում շուկայի պահանջը կարող է կտրուկ փոխվել, բայց եթե ձեզ հաջողվել է լավ թիմ հավաքել, այն միեւնույն է կարող է ճիշտ որոշումներ գտնել ցանկացած իրավիճակում”:
Վարպետության դասի ընթացքում Դավիթ Յանը ներկայացրել է նաեւ իր մյուս նախագծերը, մասնավորապես, աշխարհում գրպանի առաջին համակարգիչը` Cybiko-ն, որը ստեղծվել էր 1999 թ-ին ընդամենը 7 ամսվա ընթացքում եւ հսկայական հաջողություն ունեցավ ԱՄՆ շուկայում:

16:42 | 09.10.09 | News | 5778
Yerevan /Mediamax/. Chairman of the Board of Directors and Founder of the world-famous company in IT sphere - ABBYY Software House, David Yang held a master class in Yerevan today, during which he presented the story of his success in business.
Mediamax reports that the master class was organized by “Ayb” Educational Foundation. David Yang is the Chairman of ABBYY Board of Founders.
David Yang highlighted that “the connection between quality education and success in business is the most direct one”. Besides, he stated, people, who want to reach success in business, should possess great striving and competitiveness spirit.
David Yang presented the story of ABBYY establishment, which, from the moment of its foundation in 1989, has gone a long path and today it has 30mln users in 130 countries of the world. Half of scanners worldwide are supplied with ABBYY’s Fine Reader program.
David Yang noted that the main key for ABBYY’s success was the team. Answering the question of master class participants on the business project’s “success formula”, David Yang presented it the following way:
5% - idea;
70% - team;
25% - luck.
According to David Yang, “time from the idea being born to its realization may take up to 2 years, in the course of which the conjuncture of the market may change abruptly, but if you have managed to gather a good team, it will manage to find correct solutions in any situation”.
During the master class, David Yang presented in detail his other projects as well, in particular, the first pocket computer in the world - Cybiko, created only in the course of 7 months in 1999 and which was a huge success in the U.S. market.