09:33 | 19.10.09 | Նորություններ | 4353
“Համակարգիչ բոլորի համար” ծրագրին կարող են մասնակցել ՀՀ համակարգչային տեխնիկայի մանրածախ շուկայի բոլոր մասնակիցները
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հասկանում է շուկայի մասնակիցների անհանգստությունը “Համակարգիչ բոլորի համար” փորձնական ծրագրի իրականացման կապակցությամբ եւ մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել շուկայի մասնակիցների հետ:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքերով, ընկերություններն անհանգստություն են արտահայտել այն կապակցությամբ, որ “Յունիկոմպ” ընկերությունը, հանդիսանալով Հայաստանում Hewlett Packard (HP)-ի (որի հետ համագործակցությամբ իրականացվում է փորձնական ծրագիրը) գործընկերը, մրցակցային առավելություն է ստացել համակարգչային տեխնիկայի մանրածախ շուկայի մնացած մասնակիցների նկատմամբ:
“Մենք նրանց բացատրել ենք, որ շուտով փորձնական ծրագիրն ավարտվելու է, եւ այն համակարգիչներ վաճառելու նպատակ չի հետապնդում”, - ասել է Վաչե Կիրակոսյանը` բացատրելով, որ նախարարությունը եւ “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամը ձգտում են մշակել նախագծի հիմնական փուլի իրագործման վերջնական մեխանիզմ:
“Կմշակվի մեխանիզմ, որի միջոցով ծրագրին կկարողանան մասնակցել շուկայի բոլոր ցանկացող մասնակիցները` որոշակի պահանջների համապատասխանելու նախապայմանով”, - ասել է Վաչե Կիրակոսյանը` նշելով, որ պահանջները վերաբերելու են ինչպես համակարգչային տեխնիկայի խանութների արտաքին տեսքին, այնպես էլ մատուցվող ծառայությունների որակին: Հաջորդ պարտադիր պահանջը արտոնագրված ծրագրային ապահովում ունեցող համակարգիչների վաճառքն է:
“Այն մեխանիզմը, որը մենք մշակում ենք, կապված չէ որեւէ կոնկրետ ընկերության արտադրանքի վաճառքի հետ”, - վստահեցրել է Վաչե Կիրակոսյանը: Նա հայտնել է, որ “Համակարգիչ բոլորի համար” ծրագրի մեխանիզմի մշակումը նախատեսվում է ավարտել մինչեւ տարեվերջ եւ դրա իրագործումը սկսել հաջորդ տարվա սկզբին:

09:33 | 19.10.09 | Новости | 4640
В программе «Компьютер для всех» смогут участвовать все участники розничного рынка компьютерной техники Армении
Ереван /Медиамакс/. Министерство экономики Армении понимает обеспокоенность участников рынка в связи с реализацией пилотного проекта «Компьютер для всех» и провело ряд встреч с участниками розничного рынка компьютерной техники.
Об этом в интервью Медиамакс сообщил начальник управления высоких и информационных технологий министерства экономики Армении Ваче Киракосян.
По его словам, компании выражали обеспокоенность в связи с тем, что компания «Юникомп», будучи партнером Hewlett Packard (HP) (в сотрудничестве с которой реализуется пилотный проект) в Армении, получила конкурентное преимущество по отношению к остальным участникам розничного рынка компьютерной техники.
«Мы объяснили им, что в скором времени пилотный проект закончится, и он не преследует цель продать компьютеры», - сказал Ваче Киракосян, объяснив, что министерство и фонд «Инкубатор предприятий» стремятся разработать окончательный механизм реализации основного этапа проекта.
«Будет разработан механизм, посредством которого в программе смогут участвовать все желающие участники рынка при условии соответствия определенным требованиям», - сказал Ваче Киракосян, отметив, что требования будут касаться как внешнего вида магазинов компьютерной техники, так и качества предоставляемых услуг. Другие обязательным требованием является продажа компьютеров с лицензионным программным обеспечением.
«Механизм, который мы разрабатываем, не связан с продажей продукции какой-либо конкретной компании», - заверил Ваче Киракосян. Он сообщил, что разработку механизма программы «Компьютер для всех» планируется завершить до конца декабря и начать ее реализацию в начале следующего года.