15:39 | 30.11.09 | Նորություններ | 4126
Երեւան /Մեդիամաքս/. Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում կկայանա Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ձեռներեցության ծրագրի (STEP) վենչուրային կոնֆերանսը:
Կոնֆերանսի շրջանակներում 14 ընկերություններ կներկայացնեն իրենց նախագծերը, որոնցից հինգը կստանան $15 հազարի դրամական մրցանակներ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը այսօր ասել է, որ վենչուրային կոնֆերանսը Հայաստանում անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, եւ ամեն տարի հաղթող ընկերությունների թիվն ու մրցանակների քանակն ավելանում է: 2007 թվականին 3 նախագծեր ստացել էին յուրաքանչյուրը $1 հազար, 2008 թվականին 4 նախագծեր` $7.5 հազար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը այսօր հայտնել է, որ մինչեւ տարեվերջ Հայաստանում կսկսի գործել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ֆինանսավորման վենչուրային հիմնադրամը:
ՀՀ կառավարությունն այդ ուղղությամբ բանակցություններ է վարում Sitronics ռուսաստանյան ընկերության հետ: Ակնկալվում է, որ հիմնադրամի մեկնարկային կապիտալը կկազմի շուրջ  $40 մլն, իսկ ՀՀ կառավարության մասնակցությունը կլինի 10-15%-ի սահմաններում: Քննարկվում է նաեւ Համաշխարհային բանկի միջոցների ներգրավման հնարավորությունը:

15:39 | 30.11.09 | Новости | 5245
Ереван /Медиамакс/. Венчурная конференция Программы предпринимательства науки и технологии (STEP) состоится 2 декабря в Ереване.
В рамках конференции 14 компаний представят свои проекты, пять из которых получат денежные призы в размере $15 тыс.
Как сообщает Медиамакс, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян сказал сегодня, что венчурная конференция проводится в Армении уже в третий раз, и с каждым годом число победивших компаний и сумма призов увеличивается.  В 2007 году 3 проекта получили по $1тыс., в 2008 году - 4 проекта по $7,5 тыс.
Начальник управления высоких и информационных технологий министерства экономики Армении Ваче Киракосян сообщил, что до конца текущего года в Армении начнет действовать венчурный фонд по финансированию информационных технологий.
Правительство Армении ведет переговоры об этом с российской компанией Sitronics. Ожидается, что начальный капитал фонда составит около $40 млн, а участие правительства Армении составит 10-15%. Рассматривается также возможность привлечения кредитных средств Всемирного банка.