15:39 | 30.11.09 | Նորություններ | 4126
Երեւան /Մեդիամաքս/. Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում կկայանա Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ձեռներեցության ծրագրի (STEP) վենչուրային կոնֆերանսը:
Կոնֆերանսի շրջանակներում 14 ընկերություններ կներկայացնեն իրենց նախագծերը, որոնցից հինգը կստանան $15 հազարի դրամական մրցանակներ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը այսօր ասել է, որ վենչուրային կոնֆերանսը Հայաստանում անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, եւ ամեն տարի հաղթող ընկերությունների թիվն ու մրցանակների քանակն ավելանում է: 2007 թվականին 3 նախագծեր ստացել էին յուրաքանչյուրը $1 հազար, 2008 թվականին 4 նախագծեր` $7.5 հազար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը այսօր հայտնել է, որ մինչեւ տարեվերջ Հայաստանում կսկսի գործել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ֆինանսավորման վենչուրային հիմնադրամը:
ՀՀ կառավարությունն այդ ուղղությամբ բանակցություններ է վարում Sitronics ռուսաստանյան ընկերության հետ: Ակնկալվում է, որ հիմնադրամի մեկնարկային կապիտալը կկազմի շուրջ  $40 մլն, իսկ ՀՀ կառավարության մասնակցությունը կլինի 10-15%-ի սահմաններում: Քննարկվում է նաեւ Համաշխարհային բանկի միջոցների ներգրավման հնարավորությունը:

15:39 | 30.11.09 | News | 5249
Yerevan /Mediamax/. Venture conference of the Science and Technology Entrepreneurship Program (STEP) will take place in Yerevan on December 2.
Within the framework of the conference, 14 companies will present their projects, five of which till receive financial prizes at the volume of $15 thousands.
Mediamax reports that the Director of “Enterprise Incubator” Foundation Bagrat Yengibaryan stated today that the venture conference is being held in Armenia for already the third time, and each year the number of winning companies and the sum of prizes increases. In 2007, 3 projects received prizes $1 thousand each, in 2008 – 4 projects - $7.5 thousands each.
Head of High and Information Technologies Department of the Ministry of Economy of Armenia Vache Kirakosyan informed that by the end of the year a venture fund will start its activity in Armenia on funding information technologies.
Armenian government is in process of negotiations on this with Russian Sitronics Company. It is expected that the initial capital of the fund will make $40mln, and the participation of the Armenian government will make 10-15%. They also consider the opportunity of attracting loan means from the World Bank.