10:59 | 06.04.10 | Նորություններ | 3779
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2009թ. VivaCell-MTS-ի հասույթը 2008թ. համեմատ ավելացել է 2%-ով` կազմելով 80,3 մլրդ դրամ ($200.7 մլն):
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով «ՄՏՍ» ԲԲԸ ֆինանսական ցուցանիշները, նախորդ տարվա IV եռամսյակում օպերատորի հասույթը III եռամսյակի համեմատ կրճատվել է 5%-ով` կազմելով 20.9 մլրդ դրամ:
2009թ. ընկերության գործառնական շահույթը մինչեւ հիմնական միջոցների մաշվածության պահումը (OIBDA) աճել է 3%-ով` կազմելով 43.1 մլրդ դրամ:
«Տարեկան հաշվարկով OIBDA շահութաբերության աճը պայմանավորված է ընկերության գործառնական արդյունավետության բարելավմանն ուղղված հաջող աշխատանքով»,- նշել են «ՄՏՍ» ԲԲԸ-ում:
Մեկ տարվա ընթացքում VivaCell-MTS-ի բաժանորդային բազան ավելացել է 56,1 հազարով` 2009թ. վերջում կազմելով 2 մլն 73,1 հազ.:
Մեկ բաժանորդից օպերատորի ստացած միջին ամսական եկամուտը (ARPU) 2009թ. կրճատվել է 15%-ով` տարեվերջին կազմելով 3,267 դրամ: Մեկ ամսվա ընթացքում մեկ բաժանորդի օգտագործած րոպեների քանակը (MOU) 2009թ. ավելացել է 14%-ով` կազմելով 203 րոպե:
2009թ. VivaCell-MTS-ի կապիտալ ծախսերը 2008թ. համեմատ աճել են 39.8%-ով` կազմելով $48.5 մլն:
«ՄՏՍ-ը դրական է գնահատում հայաստանյան օպերատորի տարեկան հասույթի ավելացումը, որը տեղի է ունեցել ճգնաժամի եւ շուկա նոր խաղացողի մուտքի պայմաններում»,- նշել են ՄՏՍ-ում:

10:59 | 06.04.10 | Новости | 4072
Ереван/Медиамакс/. Выручка VivaCell-MTS в 2009 году увеличилась по сравнению с 2008г. на 2%, составив 80.3 млрд драмов ($200.7 млн).
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на финансовые показатели ОАО «МТС», при этом в IV квартале прошлого года по сравлению с III кварталом выручка оператора сократилась на 5%, составив 20.9 млрд драмов.
Операционная прибыль компании до вычета износа основных средств (OIBDA) увеличилась в 2009 г. на 3%, составив 43.1 млрд драмов.
«Увеличение рентабельности по OIBDA в годовом исчислении обусловлено успешной работой направленной на улучшение операционной эффективности компании», - отметили в ОАО «МТС»
Абонентская база VivaCell-MTS увеличилась за год на 56.1 тыс, составив к концу 2009 года 2 млн 73.1 тыс.
Средний доход в расчeте на абонента (ARPU) оператора снизился в 2009 г. на 15%, составив 3.267 драмов. Количество минут разговора на абонента (MOU) увеличилось в 2009 году на 14%, составив 203 минуты.
Капитальные затраты VivaCell-MTS в 2009 году увеличились по сравнению с 2008 годом на 39.8%, составив $48.5 млн.
«МТС положительно оценивает увеличение годовой выручки армянского оператора, имевшее место в условиях кризиса и выхода на рынок нового игрока.