12:36 | 09.06.10 | Նորություններ | 5061
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր Երեւանում բացել է «DigiTec Business 2010» միջազգային ցուցահանդես-ֆորումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ցուցահանդեսի բացմանը Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ նման միջոցառումներն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը: Նա ընդգծել է, որ դա IT-ոլորտի աշխատակիցների համար նոր պայմանագրեր կնքելու, միմյանց հաջողություններին ծանոթանալու եզակի հնարավորություն է, իսկ մյուս կողմից` ազդանշան է հասարակության համար երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման փուլի մասին:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ «DigiTec»-ը Հայաստանում անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, եւ տարեցտարի ֆորումի մասնակիցների թիվը զգալիորեն աճում է:
Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է IT-ոլորտի որոշ ցուցանիշներ ` նշելով, որ նկատվում է կայուն աճի միտում: Չնայած Հայաստանում ՀՆԱ անկմանն ու տնտեսական ճգնաժամին, 2009թ. այդ ոլորտում արձանագրվել է աճ: Վարչապետը նկատել է, որ 2009թ. IT-ոլորտի եկամուտը կազմել է $130 մլն, որից $70-ը բաժին է ընկել արտահանմանը: Նա ընդգծել է նաեւ, որ ՀՀ ՀՆԱ կառուցվածքում IT-ի մասնաբաժինն արդեն կարելի է համադրել հանքահումքային արդյունաբերությանը: ՀՀ IT-ոլորտն ունի 5 հազար աշխատակից:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ ֆորումի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը ՀՀ տարածքում երկակի նշանակության ապրանքատեսակների ու տեխնոլոգիաների առաջխաղացումն ու արտահանումն է: Նա նկատել է, որ խնդրի լուծման նպատակով արդեն ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն առաջիկայում կներկայացնի իր առաջարկները:
«DigiTec Business 2010» ցուցահանդես-ֆորումում բացի հայաստանյան ընկերություններից, մասնակցում են նաեւ ընկերություններ Ալբանիայից, Բուլղարիայից, Բոսնիա եւ Հերցեգովիանյից, Հոլանդիայից, Կոսովոյից, Մոլդովայից, Մակեդոնիայից եւ Ռումինիայից:

12:36 | 09.06.10 | Новости | 4844
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян открыл сегодня в Ереване международную выставку-форум «DigiTec Business 2010».
Как сообщает Медиамакс, на открытии выставки Тигран Саргсян отметил, что подобные мероприятия доказали свою эффективность. Он подчеркнул, что это уникальная возможность для работников сферы IT наладить связи, заключить новые договора, ознакомиться с успехами друг друга, а с другой стороны – это сигнал для общества о стадии развития информационных технологий в стране.
Глава армянского правительства заметил, что «DigiTec» проводится в Армении уже в третий раз, и из года в год число участников форума заметно растет.
Тигран Саргсян привел некоторые показатели сферы IT, отметив, что здесь наблюдается тенденция стабильного роста. Так, несмотря на экономический кризис и спад ВВП в Армении, в 2009 году в данной сфере был зафиксирован рост. Премьер заметил, что в 2009 году доход сферы IT составил $130 млн., из которых $70 млн. пришлось на долю экспорта. Он также подчеркнул, что долю IT в структуре ВВП Армении уже можно сопоставить с рудно-сырьевой промышленностью. При этом в сфере IT Армении занято 5 тыс. работников.
Глава армянского правительства заметил, что одним из важных вопросов на данном форуме является экспорт и передвижение по территории Армении продукции и технологий двойного назначения. Он заметил, что для решения данного вопроса уже создана рабочая группа, которая в ближайшее время представит свои предложения.
В выставке-форуме «DigiTec Business 2010» кроме армянских компаний, принимают участие также компании из Албании, Болгарии, Боснии и Герцеговины, Голландии, Косово, Молдовы, Македонии и Румынии.