12:36 | 09.06.10 | Նորություններ | 5061
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր Երեւանում բացել է «DigiTec Business 2010» միջազգային ցուցահանդես-ֆորումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ցուցահանդեսի բացմանը Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ նման միջոցառումներն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը: Նա ընդգծել է, որ դա IT-ոլորտի աշխատակիցների համար նոր պայմանագրեր կնքելու, միմյանց հաջողություններին ծանոթանալու եզակի հնարավորություն է, իսկ մյուս կողմից` ազդանշան է հասարակության համար երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման փուլի մասին:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ «DigiTec»-ը Հայաստանում անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, եւ տարեցտարի ֆորումի մասնակիցների թիվը զգալիորեն աճում է:
Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է IT-ոլորտի որոշ ցուցանիշներ ` նշելով, որ նկատվում է կայուն աճի միտում: Չնայած Հայաստանում ՀՆԱ անկմանն ու տնտեսական ճգնաժամին, 2009թ. այդ ոլորտում արձանագրվել է աճ: Վարչապետը նկատել է, որ 2009թ. IT-ոլորտի եկամուտը կազմել է $130 մլն, որից $70-ը բաժին է ընկել արտահանմանը: Նա ընդգծել է նաեւ, որ ՀՀ ՀՆԱ կառուցվածքում IT-ի մասնաբաժինն արդեն կարելի է համադրել հանքահումքային արդյունաբերությանը: ՀՀ IT-ոլորտն ունի 5 հազար աշխատակից:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ ֆորումի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը ՀՀ տարածքում երկակի նշանակության ապրանքատեսակների ու տեխնոլոգիաների առաջխաղացումն ու արտահանումն է: Նա նկատել է, որ խնդրի լուծման նպատակով արդեն ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն առաջիկայում կներկայացնի իր առաջարկները:
«DigiTec Business 2010» ցուցահանդես-ֆորումում բացի հայաստանյան ընկերություններից, մասնակցում են նաեւ ընկերություններ Ալբանիայից, Բուլղարիայից, Բոսնիա եւ Հերցեգովիանյից, Հոլանդիայից, Կոսովոյից, Մոլդովայից, Մակեդոնիայից եւ Ռումինիայից:

12:36 | 09.06.10 | News | 5127
Mediamax reports that Tigran Sargsian noted at the exhibition that such events have proved their efficiency. He stressed that this is a unique opportunity for IT sphere employees to develop contacts, conclude new agreements, get familiar with each other’s achievements, and on the other hand, this is a sign for the society about the stage of information technologies’ development in the country.
Armenian Prime Minister noted that “DigiTec” is held already for the third time in Armenia, and each year the number of forum participants significantly increases.
Tigran Sargsian mentioned certain indices of the IT sphere, noting that growth stability tendency is observed here. Thus, despite the economic crisis and GDP decline in Armenia, growth was registered in this sphere in 2009. Prime Minister noted that in 2009 the income of IT sphere made $130mln, $70mln of which fell on the share of export. He also stressed that IT share in Armenia’s GDP can already be compared to the ore-raw material industry. At that, 5 thousand people are employed in IT sphere in Armenia.
Armenian Prime Minister noted that one of the important issues at this forum is export and promotion of dual-purpose products and technologies on the territory of Armenia. He noted that a workgroup has already been set up in order to solve this issue. It will present its suggestions in the nearest future.
Besides Armenian companies, companies from Albania, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Holland, Kosovo, Moldova, Macedonia and Romania also participate in “DigiTec Business 2010” Exhibition-Forum.