10:25 | 15.02.11 | Նորություններ | 5317
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին Ադրբեջանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Ալի Աբասովը ասել է «РБК daily» թերթի հետ հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ վերջին 7 տարիներին Ադրբեջանի տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի ծավալն աճել է 5 անգամ եւ ներկայումս կազմում է շուրջ $1.5 մլրդ, կամ երկրի ՀՆԱ-ի 3.5%-ը:
«Պետբյուջեից ուղղակի ներդրումները տարեկան կազմում են շուրջ $50-60 մլն: Ընդհանուր առմամբ ոլորտում ներդրումների միջին տարեկան ծավալը կազմում է շուրջ $300 մլն, իսկ վերջին հինգ տարիների ընթացքում այնտեղ ներդրվել է ավելի քան $1.5 մլրդ»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքերով, «մեր հիմնական խնդիրն է, որպեսզի 2020-2025թթ. ՏՀՏ-ից ստացվող եկամուտը հասնի նավթի արտահանումից ստացվող եկամտի ծավալին, իսկ հետագայում նաեւ գերազանցի այն»:
«Մենք ունենք «Վիրտուալ գոտի» նախագիծ, այսպես կոչված, տարածաշրջանային նորարարական գոտի: Ադրբեջանը փոքր երկիր է, մենք կարծում ենք, որ կարելի է երկիրը դարձնել «մակրոտեխնոպարկ»: Արտոնությունները կարող են լինել ոչ թե տարածքների, այլ IT-գործունեության որոշակի տեսակների համար: Հարկային, մաքսային արտոնությունները, էժան վարկերը, անհրաժեշտ ամբողջ ենթակառուցվածքը` այդ բոլոր միջոցառումները պետք է հեշտացնեն ՏՀՏ ոլորտում բիզնես վարելը: Մեր նպատակը Ադրբեջանի արտահանման ներուժն ընդլայնելն է: Անհրաժեշտ է կարողանալ ներգրավել օտարերկրյա ընկերություններ, որպեսզի դրանք մեզ մոտ հիմնեն տարածաշրջանային գրասենյակներ ու ներկայացուցչություններ, արտադրության կենտրոններ, որոնք կսպասարկեն ողջ Կովկասյան, Մերձկասպյան տարածաշրջանը: Hewlett-Packard, Microsoft, Intel, Ericsson, Siemens, Alcatel. այս բոլոր ընկերություններն արդեն աշխատում են այստեղ: Եվ շատերն էլ անհամբերությամբ սպասում են արտոնություններին: Հիմա մենք նրանց համար հարմարավետ միջավայր ենք ստեղծում»,- ասել է Ալի Աբասովը:

10:25 | 15.02.11 | Новости | 5623
Как сообщает Медиамакс, об этом сказал министр связи и информационных технологий Азербайджана Али Аббасов в интервью газете РБК daily.
Он отметил, что за последние семь лет объем сектора информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в Азербайджане вырос в пять раз и на сегодняшний день составляет около $ 1,5 млрд, или 3,5% от ВВП страны.
«Прямые инвестиции из бюджета составляют около $ 50-60 млн в год. В целом же по сектору среднегодовой объем инвестиций составляет порядка $ 300 млн, и за последние пять лет в сектор было инвестировано более $ 1,5 млрд», - сказал министр.
По его словам, «главная наша задача, чтобы в 2020-2025 годы доходы от ИКТ догнали по объемам доходы от экспорта нефти, а в дальнейшем и превысили их».
«У нас есть проект «Виртуальная зона» - так называемая региональная инновационная зона. Азербайджан - маленькая страна, мы думаем, что в идеале можно было бы сделать всю республику «макротехнопарком». Льготы будут привязаны не к территории, а к определенным видам IT-деятельности. Налоговые, таможенные льготы, дешевые кредиты, вся необходимая инфраструктура - все эти меры должны будут облегчить ведение бизнеса в сфере ИКТ. Наша цель - расширение экспортного потенциала Азербайджана. Надо суметь привлечь иностранные компании, чтобы те организовывали у нас региональные офисы и представительства, центры производства, которые обслуживали бы весь Кавказский, Прикаспийский регион. Hewlett-Packard, Microsoft, Intel, Ericsson, Siemens, Alcatel - все эти фирмы уже работают здесь. И многие еще с нетерпением ждут введения льгот. Мы сейчас готовим удобную среду для них», - сказал Али Аббасов.