Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը
Երեւան, Մեդիամաքս: 2010 թվականին Հայաստանում էականորեն բարելավվել է տեղեկատվական անվտանգության մակարդակը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնեցին Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակից, սա արձանագրվել այսօր կայացած տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգի իրականացումը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում:
«Նշվել է, որ այս ոլորտում լիազոր մարմին ճանաչված Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) չեզոքացրել է 2010 թվականին պետական կառավարման մարմինների պաշտոնական կայքերի վրա կատարված հարձակումները, որոնք շատ տարածված էին 2008-2009 թվականներին: Նիստում որոշվել է առաջարկել լիազոր մարմնին` ընդլայնել ԱԱԾ վերահսկման տակ գտնվող պետական կառավարման մարմինների պաշտոնական կայքերի ցանկը` ներառելով նաեւ ՀՀ եւ ԼՂՀ մի քանի այլ պաշտոնական կայքեր», - հայտնեցին Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակից:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ 2010 թվականին էականորեն բարելավվել է բազմաշերտ ինտերնետի տարածվածության մակարդակը Երեւանում եւ մարզերում.
“Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում բազմաշերտ ինտերնետի մեծածախ գինը նվազել է շուրջ 6 անգամ, եւ կարծում եմ` դեռ կան թե' գների նվազեցման, թե' շուկայի ազատականացման ուղղությամբ հետագա քայլերի իրականացման ռեսուրսներ, ինչը հնարավորություն կտա հանրապետության ողջ տարածքում ապահովել որակյալ ինտերնետ ծառայություններ: Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ էականորեն բարելավվել է նաեւ ցանցային պատրաստվածության աստիճանը, այսօր շուկայում գործում են մի շարք կազմակերպություններ, որոնք բավական որակյալ ծառայություններ են մատուցում, ինչը վկայում է, որ ոլորտում մրցակցության զարգացումը հնարավորություն է տալիս ե'ւ որակը բարձրացնել, ե'ւ գները նվազեցնել”, - ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:

Секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Совета безопасности Армении, об этом говорилось в ходе состоявшегося сегодня заседания Межведомственной координационной комиссии по реализации концепции информационной безопасности.
«Было отмечено, что ответственная за эту сферу Служба национальной безопасности в 2010 году нейтрализовала нападения на официальные сайты правительственных учреждений, которые были очень распространены в 2008-2009гг. В ходе заседания было решено предложить расширить список официальных сайтов государственных правительственных учреждений, находящихся под управлением СНБ, включая также некоторые другие официальные сайты Армении и НКР», - отмечается в сообщении.
Секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян отметил, что в 2010 году существенно увеличилось проникновение широкополосного интернета в Ереване и областях страны.
«Исследования показывают, что в течение последних двух лет оптовая цена широкополосного интернета уменьшилась примерно в 6 раз, и я считаю, что существуют ресурсы как для дальнейшего снижения цен, так и для реализации шагов по дальнейшей либерализации рынка, что даст возможность обеспечить качественную интернет-связь по всей территории республики. Наши исследования показывают, что существенно повысилась также степень сетевой готовности, сегодня на рынке действует ряд организаций, которые предоставляют достаточно качественные услуги, что свидетельствует о том, что развитие конкуренции в этой области дает возможность повышать качество и снижать цены»,- говорится в сообщении пресс-службы Совета национальной безопасности.