Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը
Երեւան, Մեդիամաքս: 2010 թվականին Հայաստանում էականորեն բարելավվել է տեղեկատվական անվտանգության մակարդակը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնեցին Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակից, սա արձանագրվել այսօր կայացած տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգի իրականացումը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում:
«Նշվել է, որ այս ոլորտում լիազոր մարմին ճանաչված Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) չեզոքացրել է 2010 թվականին պետական կառավարման մարմինների պաշտոնական կայքերի վրա կատարված հարձակումները, որոնք շատ տարածված էին 2008-2009 թվականներին: Նիստում որոշվել է առաջարկել լիազոր մարմնին` ընդլայնել ԱԱԾ վերահսկման տակ գտնվող պետական կառավարման մարմինների պաշտոնական կայքերի ցանկը` ներառելով նաեւ ՀՀ եւ ԼՂՀ մի քանի այլ պաշտոնական կայքեր», - հայտնեցին Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակից:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ 2010 թվականին էականորեն բարելավվել է բազմաշերտ ինտերնետի տարածվածության մակարդակը Երեւանում եւ մարզերում.
“Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում բազմաշերտ ինտերնետի մեծածախ գինը նվազել է շուրջ 6 անգամ, եւ կարծում եմ` դեռ կան թե' գների նվազեցման, թե' շուկայի ազատականացման ուղղությամբ հետագա քայլերի իրականացման ռեսուրսներ, ինչը հնարավորություն կտա հանրապետության ողջ տարածքում ապահովել որակյալ ինտերնետ ծառայություններ: Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ էականորեն բարելավվել է նաեւ ցանցային պատրաստվածության աստիճանը, այսօր շուկայում գործում են մի շարք կազմակերպություններ, որոնք բավական որակյալ ծառայություններ են մատուցում, ինչը վկայում է, որ ոլորտում մրցակցության զարգացումը հնարավորություն է տալիս ե'ւ որակը բարձրացնել, ե'ւ գները նվազեցնել”, - ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:

16:20 | 21.03.11 | News | 5019
Mediamax was informed in the press service of the National Security Council of Armenia that this was stated at the session of the Interdepartmental Coordination Committee on realizing the concept of information security today.
“It was noted that the National Security Service, in charge of this sphere, neutralized in 2010 the attacks on official websites of governmental establishments, which were frequent in 2008-2009. At the session they decided to suggest expanding the list of official websites of governmental establishments under the control of the NSC, including also some other official websites in Armenia and NKR”, the statement reads.
National Security Council Secretary Artur Baghdasaryan noted that in 2010, penetration of broadband internet in Yerevan and the regions of the country significantly increased.
“The research shows that in the course of the recent two years the wholesale price of broadband internet increased approximately 6 times, and I believe that there are resources both for further reduction of prices and for realization of steps on further liberalization of the market, which will give the chance to secure quality internet connection on the entire territory of the republic. Our research shows that the level of network readiness has increased as well. There is a number of organizations in the market today, which provide quite high quality services, and this evidences the fact that development of competition in this sphere gives the chance to increase the quality and reduce the prices”, the statement of the press service of the National Security Council reads.