ԱՊՀ երկրներում Тoshiba TEC-ի գլխավոր մենեջեր Քեթրին Մասկեյը
ԱՊՀ երկրներում Тoshiba TEC-ի գլխավոր մենեջեր Քեթրին Մասկեյի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Որո՞նք են Тoshiba TEC-ի գործունեության հիմնական ուղղությունները, ի՞նչպես է ընկերությունը ներկայացված Հայաստանում:
- Toshiba TEC Germany Imaging Systems GmbH ընկերությունը Toshiba TEC համաշխարհային կորպորացիայի մի մասն է, որը ստեղծվել է 1999 թվականին` Toshiba կորպորացիայի բազմաֆունկցիոնալ տպագրական տեխնիկայի կոմպոնենտի եւ 1950թ. հիմնադրված TEC կորպորացիայի միավորման արդյունքում:
Toshiba կորպորացիան Toshiba TEC կորպորացիայի հիմնական բաժնետերն է եւ ակտիվ է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության տարբեր հատվածներում:
Toshiba TEC-ը նախկինում ակտիվ չէր Հայաստանում եւ վերջերս է սկսել իր գործունեությունը` պայմանագիր կնքելով հայաստանյան «Թասկ» ընկերության հետ, որին մենք ընտրել ենք որպես Հայաստանում մեր գրասենյակային արտադրանքի պաշտոնական դիստրիբյուտոր: Դրա համար «Թասկ»-ի մասնագետները համապատասխան վերապատրաստում են անցել ինչպես Երեւանում, այնպես էլ Նոյսի (Գերմանիա) մեր գլխամասային գրասենյակում:
Մեր համագործակցության հիմքը փոխադարձ վստահությունն է, եւ մենք հավատում ենք, որ ի դեմս «Թասկ» ընկերության` գտել ենք հավատարիմ գործընկերոջ Հայաստանում մեր ռազմավարության հաջող իրականացման համար:
- Ինչո՞ւ որոշեցիք մտնել հայաստանյան շուկա, որքանո՞վ է Toshiba TEC-ի համար կարեւոր տարածաշրջանը:
- Մինչ Հայաստանում գործունեության մեկնարկը մենք մանրամասն ուսումնասիրել ենք հնարավորությունները: Հայաստանը շատ հետաքրքիր երկիր է մեզ համար, երկրի տնտեսությունն արագ զարգանում է:
Մեզանից որոշակի ժամանակ պահանջվեց ճիշտ գործընկեր գտնելու համար, եւ այդ գործընթացը, վերջապես, ավարտված է:
Բացի Հայաստանից, տարածաշրջանում մենք աշխատում ենք նաեւ Վրաստանում, իսկ Ադրբեջանում դեռ ուսումնասիրում ենք շուկան:
- Որո՞նք են Тoshiba TEC-ի հիմնական առավելությունները Հայաստանում:
- Toshiba TEC-ը զարգացնում է e-CONCEPT ռազմավարությունը, որը վերջնական սպառողներին թույլ է տալիս վերահսկել փաստաթղթաշրջանառության ծախսերը եւ օպտիմալացնել դրանք: Ընկերությունների մեծ մասը չեն պատկերացնում, թե իրականում որքան արժե փաստաթղթի տպագրությունը:
Համախառն հասույթի մինչեւ 3%-ը ընկերությունները ծախսում են փաստաթղթերի տպագրման և հետագա կառավարման վրա: Շատ ընկերություններ ավելի մեծ միջոցներ են ծախսում տպելու, պատճենելու եւ սքանավորելու վրա, քան հատկացնում են հետազոտություններին ու զարգացմանը: Թղթի օգտագործումը, ինչպես եւ նախկինում, տարեցտարի ավելանում է 6-8%-ով: Հաճախ ընկերություններն օգտագործում են 5 անգամ ավելի շատ տպիչներ, քան իրականում պահանջվում է: Նրանք չունեն մասնագետ, ով կհաշվի եւ կհուշի նրանց թղթի ծախսի իրական ծավալը:
Հայաստանյան գործընկերոջ հետ մենք վերլուծել ենք տեղական շուկան եւ հայտնաբերել ենք հսկայական ներուժ այդ տեսակի ծառայությունների ու խորհրդատվությունների համար: Վստահ եմ, որ Toshiba-ի անթերի արտադրանքն ու հեղինակությունը, ինչպես նաեւ «Թասկ»-ի հմտություններն ու գիտելիքները հաջող համակցություն կդառնան շուկայում:
Մարտի կեսին Toshiba TEC-ը սեմինար էր անցկացրել Բուդապեշտում` մեր գործընկերների հետ Toshiba-ի e-CONCEPT փորձը կիսելու նպատակով: Մեզ էին միացել մեր դիստրիբյուտորներն ողջ Եվրոպայից, ովքեր ներկայացրել են արժեքավոր դիտարկումներ ու առաջարկներ: Մենք դրանք կքննարկենք «Թասկ»-ի գործընկերների հետ եւ չի բացառվում, որ որոշ շտկումներ կկատարենք հայաստանյան շուկայում մեր աշխատանքում:
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք հայաստանյան շուկայից:
- Այն մոտիվացիան եւ խանդավառությունը, որոնք ես տեսա Հայաստանի շուկայում, շատ մեծ ակնկալիքներ է ներշնչում ապագա շուկայի դիրքավորման եւ նորարարությունների տեսանկյունից: Հայաստանում մարդիկ շատ բաց են նոր գաղափարների համար, ինչը օպտիմալ բազա է զարգացման համար, որն էլ այստեղ հանդիսանում է մեր հիմնական նպատակը: Ինչպես ասել է Հենրի Ֆորդը, «Միասին հավաքվելը սկիզբն է: Միասին մնալն առաջընթաց է: Միասին աշխատելը հաջողություն է»: Այնպես որ, Հայաստանում մեր հետագա քայլերը լեցուն կլինեն դժվարին աշխատանքով, որպեսզի այստեղ դառնանք նույնքան հաջողակ, որքան այլ շուկաներում:

11:39 | 03.05.11 | Интервью | exclusive 13042
- Обозначьте, пожалуйста, основные направления деятельности компании Toshiba TEC. Насколько широко услуги и продукция вашей компании представлены в Армении?
- Компания Toshiba TEC Germany Imaging Systems GmbH - часть глобальной корпорации Toshiba TEC, которая была создана в 1999 году в результате объединения Корпорации TEC, основанной в 1950 году и MFP Division of Toshiba Corporation.
Корпорация Toshiba - главный акционер Toshiba TEC Corporation и активна в различных промышленных секторах высоких технологий.
Toshiba TEC ранее не была активна в Армении и недавно начала свою деятельность, подписав соглашение с армянской компанией «Таск», которая была выбрана нами в качестве официального дистрибьютора нашей офисной продукции в Армении. Для этого специалисты «Таск» прошли соответствующую переподготовку как в Ереване, так и в нашей европейской штаб-квартире в Нейссе (Германия).
Основа нашего сотрудничества - это взаимное доверие, и мы верим, что нашли в лице компании «Таск» верного партнера для успешной реализации нашей стратегии в Армении.
- Почему вы решили войти на армянский рынок, и насколько важен весь регион для Toshiba TEC?
- До того, как мы начали деятельность в Армении, мы тщательно изучили обстоятельства и возможности. Армения очень интересная страна для нас, экономика страны быстро развивается. Нам потребовалось определенное время, чтобы найти правильного партнера, и это процесс наконец завершен.
Помимо Армении в вашем регионе мы работаем также в Грузии, а в Азербайджане пока что изучаем рынок.
- Каковы главные преимущества Toshiba TEC в Армении?
- Toshiba TEC развивает стратегию e-CONCEPT, которая позволяет конечным пользователям контролировать документаоборот и затраты и оптимизировать их. Большинство компаний не представляют себе, во сколько им в действительности обходится печать документов.
До 3% общего оборота компании расходуется на производство и управление документов. Многие компании тратят больше средств на печатание, копирование и сканирование, чем на исследования и развитие. Потребление бумаги по-прежнему ежегодно увеличивается на 6-8%. Часто компании используют в 5 раз больше принтеров, чем им требуется в действительности. Чего им не точно не хватает, так это специалиста, который подсчитает и подскажет им реальный размер расходов на бумагу.
Совместно с армянским партнером мы проанализировали местный рынок и обнаружили огромный потенциал для консультаций и услуг данного типа. Я уверена, что отличная продукция и репутация Toshiba, а также выдающиеся навыки и знания «Таск» станут успешной комбинацией на рынке.
В середине марта Toshiba TEC провел семинар в Будапеште, чтобы поделиться с нашими партнерами опытом Toshiba e-CONCEPT. К нам присоединились наши дистрибьюторы со всей Европы, которые представили ценные замечания и предложения. Мы обсудим их с партнерами из «Таск» и, не исключено, внесем некоторые коррективы в работу на армянском рынке.
- Что вы ожидаете от работы на армянском рынке?
- Мотивация и энтузиазм, которую я встретила на армянском рынке, порождает очень большие ожидания с точки зрения позиционирования будущего рынка и также инноваций. Люди в Армении очень открыты новым идеям, что является оптимальной базой для развития, которое является нашей главной целью здесь. Как сказал однажды Генри Форд: «Собраться вместе - это начало. Остаться вместе - это прогресс. Работать вместе - это успех». Так что наши последующие годы в Армении будут наполнены усердной работой, чтобы стать здесь столь же успешными, как на других рынках.