12:39 | 13.06.11 | Նորություններ | 5750
ԱրմենՏել  ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline) եւ Հայաստանի Կիբեռսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ լիգան հայտարարում են Հայաստանի Կիբեռխաղերի 5-րդ բաց առաջնության մեկնարկի մասին:
Առաջնությունը միաժամանակ հանդիսանում է միջազգային WCG (WorldCyberGames) համակարգչային եւ վիդեո խաղերի փառատոնի Հայաստանյան նախընտրական փուլը:
Միջազգային առաջնության մասնակցության հայտ ներկայացրած յուրաքանչյուր երկիր անց է կացնում նախընտրական փուլ: Հայաստանյան նախընտրական փուլը կկայանա 2011թ-ի հունիսի 22-26-ը “Կոնգրես” հյուրանոցի շքասրահում:
Այս տարի պաշտոնական մարզաձեւեր են ընտրված FIFA 2011 եւ StarCraft 2, իսկ ոչ պաշտոնական` Counter-Strike 1.6 եւ WarCraft 3 Dota: Պաշտոնական մարզաձեւերում հաղթողները հնարավորություն կունենան մասնակցելու WCG Գլխավոր եզրափակչին, որը տեղի կունենա  2011թ-ի դեկտեմբերի 8-ից 11-ը Կորեաի Բուսան քաղաքում:
Հայաստանյան առաջնության ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է 3.600.000 դրամ եւ կբաշխվի բոլոր չորս մարզաձեւերում առաջին երեք տեղերը գրաված մասնակիցների միջեւ: ԱրմենՏել-ը նաեւ կապահովի WCG Հայաստան 2011 խաղերի օնլայն ինտերնետ հեռարձակումը:
“Միջազգային Կիբեռխաղերը խոշորագույն խաղային առաջնություն է ամբողջ աշխարհում, այնպիսին ինչպիսին Օլիմպիական խաղերն են մարզիկների համար: ԱրմենՏել ընկերությունն ուրախ է աջակցելու հայ երիտասարդներին. թող թիմային ոգին, հաջողությունը եւ հավատը պայծառ ապագայի եւ հաղթանակի հանդեպ ուղեկցեն մեր կիբեռ մարզիկներին”,- նշեց ԱրմենՏել ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Այս տարի, բացի  հիմնական խաղերից կազմակերպված են նաեւ հարակից մրցույթներ. “Սիրողական նկարիչ”, “Սիրողական լուսանկարիչ”,“Թաչ-թայփինգ (միայն կանանց եւ աղջիկների համար)”:
Մրցույթի մասնակիցների գրանցումը կատարվում է առցանց` մրցումների պաշտոնական www.wcg.am կայքում, որտեղ նաեւ տեղադրված է մանրամասն տեղեկատվություն մրցումների եւ մրցույթի մասին:
Համաշխարհային առաջնության հովանավորն է “Սամսունգ” ընկերությունը, ազգային առաջնության գլխավոր հովանավորն է ԱրմենՏել ընկերությունը: Համակարգչային աջակցությունը` “Ֆայն” ընկերության:

12:39 | 13.06.11 | Новости | 4573
АрменТел (торговая марка Beeline) и Национальная профессиональная лига киберспорта объявили о проведении 22-26 июня пятого национального открытого первенства Армении по компьютерным играм.
Соревнование является также отборочным туром самого крупного чемпионата компьютерных и видео игр WCG (Всемирные компьютерные игры).
Регламент соревнований подразумевает проведение отборочного тура в каждой из стран, желающих принять участие в международном первенстве. Национальный отборочный тур чемпионата Армении пройдет в Ереване в гостинице «Конгресс» с 22 по 26 июня 2011 года.
В этом году официальными игровыми дисциплинами стали FIFA 2011 и StarCraft 2, а неофициальными - Counter-Strike 1.6 и WarCraft 3 Dota. Победители в официальных игровых дисциплинах в этом году будут соревноваться на Международном турнире Всемирных компьютерных игр с 8 по 11 декабря в городе Пусан, Корея.
Общий призовой фонд национального этапа Армении составляет 3 600 000 драмов и будет распределен между обладателями первых трех мест во всех четырех игровых номинациях.
Компания «АрменТел» обеспечит он-лайн Интернет трансляцию игр чемпионата WCG Армения 2011.
«Международный чемпионат по кибер-играм – крупнейшее игровое состязание в мире, своеобразный аналог Олимпийских игр для спортсменов. АрменТел рада поддержать армянскую молодежь и в этом начинании. Пусть командный дух, удача, вера в яркое будущее и победу сопутствуют нашим кибер спортсменам», - сказал гендиректор АрменТел Игорь Климко.
В этом году отборочный тур будет проводиться масштабнее, и кроме основных игровых дисциплин будут проведены конкурсы в номинациях «Художник-любитель», «Фотограф-любитель» и соревнование по скорости набора текста на компьютере – Touch Typing для девушек.
Регистрация участников конкурса проводится на официальном сайте первенства Армении www.wcg.am. На сайте также можно получить дополнительную информацию о конкурсе.
Всемирным спонсором турнира Компьютерных Игр выступает компания Samsung, Генеральным спонсором Национального отборочного этапа - АрменТел.