Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, «Dasaran.am» ծրագրի հիմնադիր Սուրեն Ալոյանը եւ ծրագրի գլխավոր հովանավոր` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր` միասնական էլեկտրոնային համակարգ ստեղծելու վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ «սա կոնցեպտուալ նշանակություն ունեցող մի նախագիծ է, ծրագրի մեկնարկի առաջին փուլում կներգրավվեն Երեւանի բոլոր դպրոցները` ստեղծելով «աշակերտ-ծնող-ուսուցիչ» կապը ապահովող համապարփակ միջավայր: Նախարարը նշել է, որ ծրագիրը գործելու է անվճար հիմունքով:
Արմեն Աշոտյանը հավելել է, որ էլեկտրոնային համակարգի ստեղծումը թույլ կտա ապահովել դպրոցական համակարգի թափանցիկությունը, բացի այդ, հնարավորություն կընձեռի ծնողի ուշադրության կենտրոնում պահել երեխայի ուսումը: Նախարարը նշել է, որ ծրագիրը ունի հստակ հակակոռուպցիոն բնույթ:
Իր հերթին Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ մարզային դպրոցների ներգրավվումն այդ ծրագրում շատ կարեւոր է, եւ եթե ծրագրի այդ կետը չկատարվի, ապա ընկերությունը դուրս կգա նախագծից:
Ծրագրի հիմնադիրն ասել է, որ այս պահին ծրագրին միացել են Երեւանի 46 դպրոցներ, նախագիծն ունի շուրջ 30 հազար հավանական բաժանորդ:

13:21 | 19.08.11 | Новости | 7211
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян, основатель программы «Dasaran.am» Сурен Алоян и гендиректор компании “ВиваСелл-МТС” (генеральный спонсор проекта) Ральф Йирикян подписали сегодня соглашение о сотрудничестве с целью создания единой электронной системы.
Как сообщает Медиамакс, Армен Ашотян заявил, что “это проект, имеющий концептуальное значение, на первом этапе в программу будут вовлечены все школы Еревана, которые создадут комплексную сферу, обеспечивающую связь “ученик-родитель-учитель”. Министр отметил, что программа будет действовать на бесплатной основе.
Армен Ашотян добавил, что создание электронной системы позволит обеспечить прозрачность школьной системы, кроме того предоставит возможность держать обучение детей в центре внимания родителей. Министр отметил, что программа носит резко антикоррупционный характер.
В свою очередь Ральф Йирикян отметил, что вовлечение областных школ в данную программу очень важно, и если данный пункт программы не будет выполнен, то компания выйдет из проекта.
Основатель программы Сурен Алоян заявил, что на данный момент к программе уже присоединились 46 ереванских школ, у проекта уже есть около 30 тысяч потенциальных пользователей.