Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, «Dasaran.am» ծրագրի հիմնադիր Սուրեն Ալոյանը եւ ծրագրի գլխավոր հովանավոր` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր` միասնական էլեկտրոնային համակարգ ստեղծելու վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ «սա կոնցեպտուալ նշանակություն ունեցող մի նախագիծ է, ծրագրի մեկնարկի առաջին փուլում կներգրավվեն Երեւանի բոլոր դպրոցները` ստեղծելով «աշակերտ-ծնող-ուսուցիչ» կապը ապահովող համապարփակ միջավայր: Նախարարը նշել է, որ ծրագիրը գործելու է անվճար հիմունքով:
Արմեն Աշոտյանը հավելել է, որ էլեկտրոնային համակարգի ստեղծումը թույլ կտա ապահովել դպրոցական համակարգի թափանցիկությունը, բացի այդ, հնարավորություն կընձեռի ծնողի ուշադրության կենտրոնում պահել երեխայի ուսումը: Նախարարը նշել է, որ ծրագիրը ունի հստակ հակակոռուպցիոն բնույթ:
Իր հերթին Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ մարզային դպրոցների ներգրավվումն այդ ծրագրում շատ կարեւոր է, եւ եթե ծրագրի այդ կետը չկատարվի, ապա ընկերությունը դուրս կգա նախագծից:
Ծրագրի հիմնադիրն ասել է, որ այս պահին ծրագրին միացել են Երեւանի 46 դպրոցներ, նախագիծն ունի շուրջ 30 հազար հավանական բաժանորդ:

13:21 | 19.08.11 | News | 7180
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan, Founder of “Dasaran.am” project Suren Aloyan and the general sponsor of the program VivaCell-MTS signed a cooperation agreement on establishing a joint electronic system today.
Mediamax reports that Armen Ashotyan said that “this is a program of conceptual significance. All schools of Yerevan will be involved in the first round of the program launch thus establishing a comprehensive environment aimed to provide the “pupil-parent-teacher” contact”. The Minister noted that the project will operate on a free basis.
Armen Ashotyan added that establishment of the electronic system will allow ensuring the transparency of school system. Besides, it will allow parents to keep their child's education in the focus of attention as. The Minister noted that the project bears an exact anti-corruption character.
In his turn, Ralph Yirikian noted that it is very important to involve schools from marzes into this project, and unless this item of the project is fulfilled the company will quit the program.
The program founder said that at the moment 46 schools from Yerevan joined the program which has about 30 000 possible subscribers.