04:20 | 25.12.12 | Նորություններ | 4474
Երեւան: Մեդիամաքս: Վիվասել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ կրթության եւ գիտության նախարարությունը մշակել է Հայաստանի դպրոցների եւ բուհերի վարկանշավորման երկու ծրագիր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վարկանիշավորման հիմքում ընկած են Հանրակրթության մասին օրենքն ու Բոլոնիայի գործընթացին ինտեգրվելու պահանջները:
Մասնավորապես, Բոլոնյան գործընթացի կրթական համակարգի զարգացման հիմնական ուղղություններում առանձնացված է թափանցիկության գործիքների մշակումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ ցանկացած երկրի զարգացումը եւ տնտեսական մրցունակությունը պայմանավորված է կրթական ոլորտի բարեփոխումներով: «Հատկապես մեզ համար` որպես գործարար ոլորտ, կրթական համակարգը կդառնա ավելի տեսանելի եւ թափանցիկ: Մենք հետաքրքրված ենք, թե ինչ կրթական մակարդակներ կան հատկապես ՀՀ բուհերում», - ասել է նա:
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջին երկիրն է, որ ներդրել է վարկանշավորման համակարգ:
«Համակարգի նպատակն է ապահովել թափանցիկություն եւ հաշվետվողականություն, օբյեկտիվ հիմքերի վրա դնել կրթական հաստատությունների մասին առկա տեղեկատվությունը», - ասել է նա:
Կրթության նախարարի խոսքերով, համակարգի նպատակը միայն առաջատարներին բացահայտելը չէ, այլ նաեւ ախտորոշիչ գործառույթ իրականացնելը, օրինակ` բացահայտել, թե որ դպրոցներն ունեն լրացուցիչ աջակցության կարիք:
Կրթության եւ գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանն ասել է, որ վարկանշավորման ազգային մոդելի մշակման համար ուսումնասիրվել եւ տեղայնացվել է միջազգային լավագույն փորձը:
Նա տեղեկացրել է, որ բուհերի վարկանշավորվելու են 9 ուղղություններով` ուսանողներ, ուսումնառության արդյունքներ, միջազգային ուղղվածություն, գիտահետազոտական աշխատանքներ, դասավանդման գործընթաց, հաստատության կանոնադրությունը, աշխատաշուկայի հետ կապը, ուսանողների զբաղվածունակությունը, ընդհանուր գնահատումներ եւ համալսարանական շինություններ:
Դպրոցները վարկանիշավորվելու են 4 ուղղություններով (ընդամենը` 49 ցուցանիշ)` սովորողներ, ուսումնառության արդյունքներ (45%), ուսուցիչներ (20%), դպրոցի
ակտիվություն (10%), կառավարման արդյունավետություն (25%):
Արմեն Աշոտյանը, անդրադառնալով վարկանիշներ ձեռք բերելու մրցավազքում հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերին, ասել է. «Այս պարագայում հարց լուծելու «ավանդական» տարբերակը չի գործելու: Նախարարությունը սրտացավ է սկսված աշխատանքի համար եւ ամեն ինչ անելու է, որ վարկանիշավորումը զերծ մնա հնարավոր ռիսկերից»:

04:20 | 25.12.12 | News | 4685
Yerevan/Mediamax/. Armenian Ministry of Education and Science worked out programs for schools and universities ranking with the support of VivaCell-MTS operator.
The rankings are based on the Law on Education and Requirements for Integration to the Bologna Process, Mediamax reports.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian stated today that development and economic competitiveness of any country is conditioned by the reforms in the educational sphere. \"As business representatives, the educational system is very visible and transparent for us. We are interested in the information on the education level in Armenian universities\", he said.
Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan stated today that Armenia is the first country in the region to have introduced the ranking system for educational institutions.
\"The goal of the system to ensure transparency and accountability so as the information on the educational institutions could be based on the objective facts\", he said. According to the Minister, the system aims not only to reveal leaders but also \"diagnostic functions\", for instance, finding out schools which need additional state support.
Deputy Minister of Education and Science Karine Harutyunyan said that foremost international practice was studied to work out the national model of ranking system.
She said that universities will be ranked by 9 criteria: students, study results, international orientation, scientific and research works, teaching process, order, connection with the labor market, students\' schedule, overall marks and building of the universities.
Schools will be ranked by 4 parameters (49 indices overall) - pupils, study results (45%), teachers (20%), school\'s activity (10%) and management effectiveness (25%).