04:20 | 25.12.12 | Նորություններ | 4474
Երեւան: Մեդիամաքս: Վիվասել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ կրթության եւ գիտության նախարարությունը մշակել է Հայաստանի դպրոցների եւ բուհերի վարկանշավորման երկու ծրագիր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վարկանիշավորման հիմքում ընկած են Հանրակրթության մասին օրենքն ու Բոլոնիայի գործընթացին ինտեգրվելու պահանջները:
Մասնավորապես, Բոլոնյան գործընթացի կրթական համակարգի զարգացման հիմնական ուղղություններում առանձնացված է թափանցիկության գործիքների մշակումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ ցանկացած երկրի զարգացումը եւ տնտեսական մրցունակությունը պայմանավորված է կրթական ոլորտի բարեփոխումներով: «Հատկապես մեզ համար` որպես գործարար ոլորտ, կրթական համակարգը կդառնա ավելի տեսանելի եւ թափանցիկ: Մենք հետաքրքրված ենք, թե ինչ կրթական մակարդակներ կան հատկապես ՀՀ բուհերում», - ասել է նա:
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջին երկիրն է, որ ներդրել է վարկանշավորման համակարգ:
«Համակարգի նպատակն է ապահովել թափանցիկություն եւ հաշվետվողականություն, օբյեկտիվ հիմքերի վրա դնել կրթական հաստատությունների մասին առկա տեղեկատվությունը», - ասել է նա:
Կրթության նախարարի խոսքերով, համակարգի նպատակը միայն առաջատարներին բացահայտելը չէ, այլ նաեւ ախտորոշիչ գործառույթ իրականացնելը, օրինակ` բացահայտել, թե որ դպրոցներն ունեն լրացուցիչ աջակցության կարիք:
Կրթության եւ գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանն ասել է, որ վարկանշավորման ազգային մոդելի մշակման համար ուսումնասիրվել եւ տեղայնացվել է միջազգային լավագույն փորձը:
Նա տեղեկացրել է, որ բուհերի վարկանշավորվելու են 9 ուղղություններով` ուսանողներ, ուսումնառության արդյունքներ, միջազգային ուղղվածություն, գիտահետազոտական աշխատանքներ, դասավանդման գործընթաց, հաստատության կանոնադրությունը, աշխատաշուկայի հետ կապը, ուսանողների զբաղվածունակությունը, ընդհանուր գնահատումներ եւ համալսարանական շինություններ:
Դպրոցները վարկանիշավորվելու են 4 ուղղություններով (ընդամենը` 49 ցուցանիշ)` սովորողներ, ուսումնառության արդյունքներ (45%), ուսուցիչներ (20%), դպրոցի
ակտիվություն (10%), կառավարման արդյունավետություն (25%):
Արմեն Աշոտյանը, անդրադառնալով վարկանիշներ ձեռք բերելու մրցավազքում հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերին, ասել է. «Այս պարագայում հարց լուծելու «ավանդական» տարբերակը չի գործելու: Նախարարությունը սրտացավ է սկսված աշխատանքի համար եւ ամեն ինչ անելու է, որ վարկանիշավորումը զերծ մնա հնարավոր ռիսկերից»:

04:20 | 25.12.12 | Новости | 4680
Ереван/Медиамакс/. Министерство образования и науки Армении разработало программы рейтингования школ и вузов при содействии оператора ВиваСелл-МТС.
Как сообщает Медиамакс, в основе рейтингов лежат Закон об образовании и требования по интеграции в Болонский процесс.
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян заявил сегодня, что развитие и экономическая конкурентоспособность любой страны обусловлены реформами в образовательной сфере. «Для нас, как для представителей бизнеса, образовательная система станет более видимой и прозрачной. Нас интересует информация об уровне образования в вузах Армении», - сказал он.
Министр образования и науки Армен Ашотян заявил сегодня, что Армения является первой в регионе страной, внедрившей систему рейтингов учебных заведений.
«Цель системы - обеспечить прозрачность и подотчетность, чтобы информация об образовательных структурах была основана на объективных фактах», - сказал он.
По словам министра, целью системы является не только выявление лидеров, но и «диагностические функции», например, выявление школ, которые нуждаются в дополнительной государственной поддержке.
Замминистра образования и науки Карине Арутюнян сказала, что для разработки национальной модели рейтингования был изучен передовой зарубежный опыт.
Она сообщила, что вузы будут рейтинговаться по 9 параментрам: студенты, результаты обучения, международная направленность, научно-исследовательские работы, процесс преподавания, устав заведения, связь с рынком труда, занятость студентов, общие оценки и здания вузов.
Школы будут рейтинговаться по 4 параметрам (всего 49 показателей): учащиеся, результаты обучения (45%), учителя (20%), активность школы (10%), эффективность управления (25%).