11:01 | 15.03.13 | Նորություններ | 4201
Բրիտանական խորհուրդը, Երեւանում Բրիտանական դեսպանատունը եւ «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline) հայտարարել են մարզերում Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին:
Մարտի ընթացքում Սյունիքի, Արագածոտնի եւ Կոտայքի մարզերի բնակիչները կարող են ծանոթանալ բրիտանացի կինոգործիչների վերջին տարիների աշխատանքներին: Ծրագրի ֆիլմերը կցուցադրվեն մարզերի շրջկենտրոններում` Գորիս, Հրազդան եւ Աշտարակ քաղաքներում:
Մարտի 16-ից մինչեւ 18-ը ֆիլմերը կցուցադրվեն Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքի Պետական Դրամատիկական թատրոնում: Մարտի 19-ից մինչեւ 21-ն կցուցադրվեն Արագածոտնի մարզի Աշտարակի մշակութային կենտրոնում, իսկ մարտի 22-ից մինչեւ 24-ը` Կոտայքի մարզի Քաղաքային Դրամատիկական թատրոնում: Ընդհանուր առմամաբ, մարզերի բնակիչները Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնի շրջանակում կարող են դիտել 9 ֆիլմ:
«Հայաստանում կինոարվեստն ավանդաբար եղել է եւ մնում է պահանջված: Հայ կինոարվեստի դպրոցն աշխարհին տվել է բազմաթիվ մեծ ռեժիսորներ, դերասաններ եւ օպերատորներ: Հարուստ մշակութային կյանքը մարզերում նպաստում է նորանոր անունների ի հայտ գալուն: Այդ իսկ պատճառով, մենք կարեւորում ենք, որպեսզի մարզերի երիտասարդները նույնպես հնարավորություն ունենան ծանոթանալու համաշխարհային կինեմոտոգրաֆիայի նոր գործերի հետ, զգալու ինչով է շնչում աշխարհը, մտորելու այն խնդիրների մասին, որոնք մտահոգում են օտարերկրյա արվեստի գործիչներին: Ուրախ ենք, որ բրիտանական ֆիլմերը կարող են դիտել ոչ միայն Երեւանում, այլ մեր երկրի տարբեր մարզերում»,- նշել է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Շախնազարյանը:

11:01 | 15.03.13 | Новости | 4493
АрменТел (торговая марка Beeline) и представительство Британского Совета в Армении, при поддержке Британского Посольства в Ереване, объявляют о старте региональной программы 11-го Фестиваля британских фильмов.
В течение марта 2013 года жители Сюникского, Арагацотнского и Котайкского марзов смогут ознакомиться с работами кинематографистов, вошедшими в специальную программу Фестиваля. Фильмы-участники программы будут демонстрироваться в региональных центрах марзов - Горисе, Раздане и Аштараке.
С 16 по 18 марта показы фильмов пройдут в Сюнике - в Государственном театре драмы города Гориса. С 19 по 21 марта в Арагацотне - в Культурном центре Аштарака, а с 22 по 24 марта в Котайке - в разданском Городском театре драмы. В общей сложности жители регионов смогут увидеть 9  фильмов из программы 11-ого Фестиваля британских фильмов.
«Искусство кинематографии традиционно востребовано в Армении. Школа армянского кинематографа дала миру множество великих режиссеров, артистов, операторов. Именно богатая культурная жизнь в регионах способствует появлению новых имен. Поэтому, мы считаем важным помогать молодым людям в марзах приобщиться к новейшим работам мирового кинематографа, почувствовать, чем дышит планета, задуматься над проблемами, которые волнуют зарубежных мастеров искусств. Мы рады, что можем сделать доступным просмотр британских фильмов для публики в разных уголках нашей страны так же, как и в Ереване», - отметил ВрИО генерального директора АрменТел Карен Шахназарян.