17:50 | 17.04.13 | Նորություններ | 5725
«Այբ» ավագ դպրոցի ռոբոտիկայի թիմը հաջողությամբ մասնակցել է «Հրշեջ ռոբոտ» մրցույթին, որը կայացել է ԱՄՆ-ի Հարթֆորդ քաղաքի Թրինիթի քոլեջում: Թիմն ԱՄՆ էր մեկնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
Աշակերտների եւ ուսուցչի` Վազգեն Գաբրիելյանի, համատեղ ջանքերով պատրաստված «Այբսթորմ» ռոբոտն արժանացել է հատուկ մրցանակի:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որպես «Այբ» ավագ դպրոցի գործընկեր եւ ռոբոտիկայի ծրագրի հովանավոր, ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել՝ ռոբոտիկայի լաբորատորիայի ստեղծման, համալրման, գործունեության շարունակականության ապահովման եւ զարգացման, տեղական եւ միջազգային մրցույթներին մասնակցության համար:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է «Այբ» ավագ դպրոցին՝ երկրում ռոբոտաշինության զարգացմանը նպաստելու իր որդեգրած ծրագրի շրջանակներում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հետամուտ է ռոբոտաշինության ոլորտի նկատմամբ երիտասարդության մոտ նկատվող հետարքրությունը խրախուսելու հարցում: Դա կարող է դրական ազդեցություն թողնել հարակից ոլորտների, ինչպես նաեւ միջազգային շուկայում մեր երկրի հեղինակության ամրապնդման եւ մրցունակության ապահովման գործում»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:50 | 17.04.13 | News | 6140
The Ayb High School’s robotics team, sponsored by VivaCell-MTS, had a successful participation at the Fire Fighting Home Robot Contest held at Trinity College in Hartford, USA.
The Aybstorm robot prepared by the students and their teacher Vazgen Gabrielyan received a special prize at the contest.
As the Partner of Ayb Senior School and sponsor of robotics project, VivaCell-MTS allocated AMD 14 million of financial assistance for the creation of robotics laboratory, its equipment, continuous operation and further development, as well as for participation of the robotics team in local and international competitions.
“VivaCell-MTS extends hands to AYB Senior School in line with its commitment to encouraging the development of robotics in Armenia. As a responsible corporate citizen, VivaCell-MTS supports young peoples’ interest in the sphere of robotics, which can positively affect the development of related spheres of industry in Armenia and help developing the country’s competitiveness in international markets. VivaCell-MTS is present wherever there is room to development, wherever we can encourage our people’s intellectual excellence,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.