17:52 | 21.05.13 | Նորություններ | 4545
Այսօր «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի ունեցավ «Արս լունգա» դուետի նոր նախագծի` «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա (Մաս I. Ստեղծագործություններ թավջութակի եւ դաշնամուրի համար)» ներկայացմանը նվիրված մամուլի ասուլիսը:
Ծրագիրն իրականացվում է բաժանորդի ազատ ընտրությունը քաջալերող, որակի խորհրդանիշ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ, հայտնել են ընկերությունում:
Ասուլիսի բանախոսներն էին ՀՀ վաստակավոր արտիստ, «Արս Լունգա» դուետի թավջութակահար, «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի համահիմնադիր Արամ Թալալյանը, «Արս Լունգա» դուետի դաշնակահար, «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի համահիմնադիր Ջուլիետա Վարդանյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը, կոմպոզիտոր, Հայաստանի կոմպոզիտորների եւ երաժշտագետների միության անդամ Աշոտ Զոհրաբյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարության Արվեստի վարչության պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը եւ «Երեւան Ինթերնեյշնլ Ռոտարի» ակումբի նախագահ Կորյուն Դանիելյանը:
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագիրը հայ երաժշտության պատմության մեջ իր ձեւով եւ բովանդակությամբ միակն է, քանի որ հայ կոմպոզիտորների՝ թավջութակի եւ դաշնամուրի համար գրված ստեղծագործությունների մեծ մասը կամ երբեւիցե չեն կատարվել, կամ կատարվել են տասնամյակներ առաջ եւ ձայնագրություններն արդեն վերականգնման կարիք ունեն:
«Արս լունգա» դուետը «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի շրջանակներում հավաքել է 20-21-րդ դդ. 60 հայ կոմպոզիտորների՝ թավջութակի եւ դաշնամուրի համար գրված ստեղծագործություններ, կատարել եւ ձայնագրել է ժամանակակից տեխնիկայի օգտագործմամբ եւ ձայնագրման ժամանակակից պահանջներին համապատասխան: Արդյունքում թողարկվել են ձայնագրությունների ժողովածուներ, որոնցից կազմված յուրաքանչյուր ավարտուն տուփն (12 ձայնասկավառակ) ամփոփվում է այդ շարքում ընդգրկված հեղինակների կենսագրականները ներառող գրքույկով:
Թողարկված ձայնագրությունների ժողովածուները նախատեսված չեն վաճառքի համար: Դրանք տրամադրվելու են աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին, երաժշտական փառատոներին, երաժշտական քոլեջներին եւ ինստիտուտներին, կոմպոզիտորների միություններին, դասական երաժշտություն պրոպագանդող ռադիոկայաններին:
Սեփական ձայնադարան ունեցող յուրաքանչյուր երաժշտական հաստատություն եւս կստանա այս ձայնագրությունների ժողովածուն` երաժշտության գրականության եւ պատմության դասընթացներում օգտագործելու համար:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Ծրագրի հովանավորն է «Երեւան Ինթերնեյշնլ Ռոտարի» ակումբը:
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի ստեղծման եւ իրականացման գաղափարը «Արս լունգա» դուետինն է` ի դեմս Արամ Թալալյանի եւ Ջուլիետա Վարդանյանի: Ծրագիրը ներառում է հայ ակադեմիական երաժշտական ստեղծագործական մտքի եւ ավանդույթների լայն սպեկտր` 20-րդ դարասկզբից մինչեւ մեր օրերը, այդ թվում՝ երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչների, ովքեր մասնակից լինելով ծրագրի ընթացքին՝ իրենց մի շարք ստեղծագործություններ նվիրել են «Արս լունգա» դուետին:
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագիրը բաղկացած է մի քանի մասից: «Արս լունգա» դուետը նախատեսում է շարունակել ձայնագրությունների շարքը` համալրելով այն հայ կոմպոզիտորների այլ կամերային ստեղծագործություններով. դաշնամուրային տրիո, կվարտետ, կվինտետ եւ այլն:

17:52 | 21.05.13 | News | 4584
On May 21 the Arno Babajanyan Concert Hall hosted a press conference devoted to the release of the “Anthology of Armenian Chamber Music (Part 1: Works for Cello and Piano)”, a new project by “Ars Lunga” duo.
The project is sponsored by VivaCell-MTS, the proponent of subscribers’ freedom of choice and symbol of quality, the company informs.
Speakers at the press conference were Honored Artist of the Republic of Armenia, cellist of the “Ars Lunga” duo and the co-founder of the “Anthology of Armenian Chamber Music” project Aram Talalyan, pianist of the “Ars Lunga” duo and the co-founder of the “Anthology of Armenian Chamber Music” project Julietta Vardanyan, Honored Worker of the Republic of Armenia, composer Tigran Mansuryan, composer, member of Union of composers and musicologists of Armenia Ashot Zohrabyan, Head of the Department of Art of the Ministry of Culture Seyranuhi Geghamyan, and the chairman of the “Yerevan International Rotary” Club Koryun Danielyan.
The “Anthology of Armenian Chamber Music” is a unique collection in the history of the Armenian musicology as the greater part of pieces by Armenian composers written for cello and piano have either never been performed, or have been performed decades ago and the recordings now need restoration.
The “Ars Lunga” duo has compiled works of some 60 Armenian composers of the 20th-21st centuries, written for cello and piano, has performed them and has recorded them using modern technologies and in compliance with the modern requirements of recording. The collections which make sets of 12 CDs are also completed with biographies of the composers of the included works.
The recordings are not for sale. They will be donated to the libraries of the largest universities of the world, music festivals, colleges and educational institutions of music, composers’ unions, and radio stations playing classical music.
Every musical institution with a library will also receive a sample of the recording for the use in literature and history of music courses.
The project was implemented with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia. The sponsor of the project is the “Yerevan International Rotary” Club.
The author of idea of the “Anthology of Armenian Chamber Music” project and its implementers is the “Ars Lunga” duo, particularly Aram Talalyan and Julietta Vardanyan. The project includes a wide spectrum of examples of the Armenian academic musical tradition from the early 20th century to our days, including pieces by the young generation of composers, who have devoted some of their works to the duo as a contribution into the project.
The “Anthology of Armenian Chamber Music” project is comprised of several parts. The “Ars Lunga” duo plans to continue the series of recordings and to include chamber pieces for piano trios, quartets, quintets and other as well in the collection.