17:34 | 27.02.14 | Նորություններ | 4855
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) եւ Բրիտանական խորհուրդը պարգեւատրեցին «Ներառական կինոյի 60 վայրկյանները» մրցույթի հաղթողներին։ Մրցույթը կազմակերպվել է Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի շրջանակում Թումո կենտրոնի սաների համար։
Նախքան մրցույթի մեկնարկը Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի հատուկ հյուր եւ «Պարզամիտ Ջիմը» ֆիլմի ռեժիսոր Մեթ Հալսը փետրվարի 23-27-ը դասընթացներ է անցկացրել մրցույթի մասնակիցների համար։ Երեք օրվա ընթացքում բրիտանացի կինոռեժիսորը սովորեցրել է պատանիներին ֆիլմերում ներառության թեմայի արտահայտման նրբությունները, ինչպես նաեւ ներկայացրել ֆիլմի գաղափարն ընդամենը 60 վայրկանի ընթացքում ներկայացնելու հմտությունը:
Դասընթացից հետո պատանիները նկարահանել են մեկ րոպեանոց ֆիլմեր, որոնք ներկայացվել են «Ներառական կինոյի 60 վայրկյանները» մրցույթին։ Մարիամ Բորեցյանը, Մարիա Սարգսյանը, Մարինե Գազազյանը եւ Տիգրան Ղալեչյանը ճանաչվեցին լավագույն աշխատանքի հեղինակներ եւ պարգեւատրվեցին Sony Xperia E C1505 սմարթֆոներով:
«ԱրմենՏել» ընկերության անունից շնորհավորում եմ մրցույթի հաղթողներին, ովքեր իրենց ստեղծարար մտածելակերպով եւ հետաքրքիր լուծումներով հիացրեցին հանձնաժողովի անդամներին։ Համոզված եմ , որ այս տաղանդաշատ երիտասադրներից շատերը իրենց դերը կխաղան հայկական կինոարվեստի զարգացման գործում, իսկ մենք կշարունակենք աջակցել այնպիսի ծրագրերի, որոնք կդարձնեն կյանքն ավելի լավ»,- նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Դասընթացի մասնակիցներին փորձել եմ սովորեցնել, որ պատմության վիզուալ ներկայացումը շատ կարեւոր գործոն է: Ոչ բոլոր ֆիլմերը պետք է ծանրաբեռնված լինեն երկխոսություններով, կինոն նաեւ պատմությունների վիզուալ ներկայացումն է` հնչունային բաղադրիչի ստեղծագործ օգտագործմամբ: Սրանք են այն ոլորտները, որոնց վրա փորձել ենք կենտրոնանալ դասընթացների ընթացքում»,- նշում է Մեթ Հալսը:
Նշենք, որ Մեթ Հալսի «Պարզամիտ Ջիմը» ֆիլմը ներկայացվել է Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնին։ Ֆիլմը պատմում է խուլ հեծանվորդ Ջեյմս Դյութիի կատարած արկածախնդիր ուղեւորության մասին: Ռեժիսորը պատմում է, որ մինչ ֆիլմի նկարահանումներին ձեռնամուխ լինելը սովորել է ժեստերի լեզուն, շփվել թույլ լսողություն ունեցող մարդկանց հետ:
Բրիտանական Ֆիլմերի 12-րդ փառատոնը այս տարի կազմակերպում են Բրիտանական խորհուրդը, Երեւանում Բրիտանական դեսպանատունը եւ Յունիսեֆը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը։

ArmenTel (Beeline trademark) and British Council awarded the winners of "60 Seconds of Inclusive Cinema" contest. The contest was organized for the students of TUMO Center for Creative Technologies within the 12th British Film Festival in Yerevan.
Before the start of the contest, on February 23-27, special guest of the Festival, Matt Hulse, Director of "Dummy Jim" film conducted special master classes for pupils of TUMO Center. Over 3 days, the British film director familiarized the children with peculiarities of visualization of the inclusive topic in the films as well as ways of conveying the idea of the film only in 60 seconds.
Upon the completion of the master classes, the pupils presented 1-minute films which were included in "60 Seconds of Inclusive Cinema" contest. Mariam Baretsyan, Maria Sargsyan, Marine Gazazyan and Tigran Galechyan were recognized the authors of the best films and were awarded Sony Xperia E C1505 smartphones.
"On behalf of ArmenTel, I congratulate all the participants of the contest. Demonstrating a creative approach and finding interesting solutions, they made a great impression on the jury members. I am sure many of these talented children will play a major role in development of Armenian cinematography in future and we will continue supporting such programs which will change our lives for the better", noted ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin.
The 12the British Film Festival was organized by British Council, British Embassy in Yerevan and UNICEF this year. ArmenTel is the general sponsor of the Festival. --0--