13:13 | 08.07.14 | Նորություններ | 5302
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը աջակցել է հրշեջ-փրկարարների եւ ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի միջեւ ուղիղ տեսակապի իրականացմանը
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը նշանավորվել է համատեղ իրականացվող նորարարական եւս մեկ ծրագրով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ծրագրի իրականացման համար տրամադրել է իր՝ Հայաստանում ամենաընդարձակ ռադիոծածկույթը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նաեւ ԱԻՆ-ին է տրամադրել բջջային գերժամանակակից 100 հեռախոս (փոխանցման բարձր արագություններ եւ որակյալ տեսանկարահանում ապահովող Alcatel One Touch C5 սմարթֆոն), որն օգտագործվում է դեպքի վայրից ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոն (ՃԿԿ) տեսապատկերային օպերատիվ տվյալներ փոխանցելու համար:
Դեպքի վայր ժամանելուն պես՝ փրկարարական խմբի անդամներից մեկն իրականացնում է դեպքի համակողմանի նկարահանում, որն իրական ժամանակի ռեժիմով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 2G եւ 3G/DC HSDPA ցանցերի միջոցով փոխանցվում է ԱԻՆ ՃԿԿ: Օպերատիվ տեսակապի հաստատումը ՃԿԿ-ում գտնվող համապատասխան մասնագետներին թույլ է տալիս վիրտուալ տեղափոխվել դեպքի վայր: Իրավիճակի եւ փրկարարական գործողությունների ամբողջական պատկեր ստանալու հնարավորությունը ՃԿԿ-ին օգնում է՝ իրավիճակի ճշգրիտ գնահատման, փրկարարական ջոկատի աշխատանքների արդյունավետ համակարգման, անհրաժեշտության դեպքում՝ ուղղորդելու, լրացուցիչ ռեսուրսներ ներգրավելու եւ այլ օպերատիվ որոշումներ կայացնելու գործում:
Բացի ճգնաժամային իրավիճակի կամ դեպքի ընթացիկ մոնիտորինգն ու վերահսկումը, փրկարարական գործողությունները, ինչպես նաեւ այլ ծառայությունների հետ համագործակցությունը նմանօրինակ իրավիճակներում է՛լ ավելի արդյունավետ եւ համակարգված դարձնելու նպատակով, ներդրված նոր համակարգը թույլ է տալիս ՃԿԿ-ում գտնվող հատուկ սերվերում նաեւ արխիվացնել դեպքի վայրից ստացված տեսանյութերը՝ իրականացված փրկարարական գործողությունները հետագայում համակողմանիորեն վերլուծելու, թիմային եւ անհատական ջանքերին փորձագիտական գնահատական տալու համար: Արխիվացված նյութերը կօգտագործվեն ուսուցողական նպատակներով, ինչպես նաեւ կունենան ապացուցողական նշանակություն:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ արտակարգ իրավիճակներում արագ արձագանքման ազգային համակարգը կատարելագործելու գործում: Բազմիցս է ապացուցվել, որ արտակարգ իրավիճակներում ադյունավետ արձագանքման համակարգի առկայությունը կարող է էականորեն նվազեցնել ու անգամ կանխարգելել բացասական հետեւանքները: Արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման նպատակով անվճար հիմունքներով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նաեւ տրամադրել է իր մրցակցային առավելություններից հիմնականը՝ Հայաստանում ամենաընդարձակ ռադիոծածկույթը՝ 2G եւ 3G/DC HSDPA ցանցերով»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

13:13 | 08.07.14 | Новости | 5331
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении и ВиваСелл-МТС реализовали еще одну инновационную программу. С этой целью компания ВиваСелл-МТС предоставила свое радиопокрытие - самое широкое в Армении.
ВиваСелл-МТС также предоставила МЧС 100 ультрасовременных мобильных телефонов (смартфоны Alcatel One Touch C5, обеспечивающие высокие скорости передачи и высококачественное видео), которые используются для оперативной передачи видеоизображений с места происшествия в Центр антикризисного управления /ЦАУ/ МЧС.
По прибытии на место происшествия один из членов спасательной группы осуществляет всестороннюю съемку инцидента и передает в ЦАУ в режиме реального времени посредством сетей 2G и 3G/DC HSDPA компании ВиваСелл-МТС. Оперативная видеосвязь позволяет специалистам в ЦАУ виртуально перемещаться на место происшествия. Возможность получения полной картины ситуации и спасательных действий помогает ЦАУ правильно оценивать ситуацию, эффективно координировать действия спасательного отряда, привлечь дополнительные ресурсы и принимать другие оперативные решения.
Кроме мониторинга и контроля кризисной ситуации или происшествия, с целью эффективности и скоординированности спасательных операций и сотрудничества с другими службами в подобных ситуациях, новая система позволяет архивировать в видеосервере ЦАУвидео с места происшествия, которые будут использоваться для обучения, а также будут служить в качестве доказательства.
«ВиваСелл-МТС помогает министерству по чрезвычайным ситуациям в деле усовершенствования национальной системы реагирования на чрезвычайные ситуации. Неоднократно было доказано, что существование эффективной системы реагирования на чрезвычайные ситуации может значительно снизить или даже предотвратить негативные последствия. С целью предупреждения аварийных ситуаций компания ВиваСелл-МТС бесплатно предоставила свое основное конкурентное преимущество - самое широкое радиопокрытие в Армении с сетями 2G и 3G/DC HSDPA»,- сказал гендиректор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.