16:34 | 21.07.14 | Նորություններ | 5555
Orange Հիմնադրամի նոր ծրագրերը Տավուշի մարզում. Երիտասարդական կենտրոն Չինարիում եւ համակարգչային սրահ Զորականում
Այսուհետ Ադրբեջանի հետ սահմանակից Չինարի գյուղը կունենա համակարգիչներով եւ Orange-ի ինտերնետ կապով հագեցած իր Երիտասարդական կենտրոնը: Այն կդառնա այս հեռավոր գյուղական համայնքի հիմնական տեղեկատվական կենտրոնը, որտեղ կանցկացվեն համակարգչային ծրագրերի, ինտերնետ տեխնոլոգիաների եւ սոցիալական ցանցերի վերաբերյալ դասընթացներ եւ վարպետության դասեր՝ այսպիսով նպաստելով տեղի երիտասարդ բնակիչների առօրյայի բարելավմանը:
Երիտասարդական կենտրոն ծրագիրն իրականացվել է Orange Արմենիա հիմնադրամի կողմից դեռեւս 2012թ. մեկնարկած հատուկ նախաձեռնության շրջանակներում, որի նպատակն է հնարավորություն ընձեռել Orange-ի աշխատակաիցներին սեփական նախաձեռնությամբ իրականացնել բարեգործական ծրագրեր: Այս անգամ ծրագրի իրականացման համար դրամաշնորհը ստացել է Orange-ի Վաճառքի բաժնի աշխատակից Ռոմանոս Պետրոսյանը, ով ծնունդով Չինարի գյուղից է: Սա արդեն թվով վեցերորդ ծրագիրն է, որը Հիմնադրամը ֆինանսավորվում է Orange-ի աշխատակիցների կողմից առաջարկվող ծրագրերի հիման վրա:
«Orange Հիմնադրամի գործունեության կարեւոր առանցքներից մեկն է աջակցել Հայաստանի գյուղական համայնքները թվային աշխարհ ներգրավելու  գործընթացին, ինչը հատկապես կարեւոր է սահմանամերձ եւ հեռավոր գյուղերի պարագայում, ինչպիսին Չինարին է: Մեծապես տպավորված ենք այս համայնքի բնակիչների քաջությամբ, եւ մեր պարտքն ենք համարում նպաստել նրանց առօրյա կյանքն ավելի բարեկեցիկ դարձնելու գործին: Հպարտ ենք, որ մեր աշխատակիցները սրտացավ են հասարակության խնդիրներին եւ ցանկանում են իրենց ներդրումն ունենալ երկրում փոքր կամ մեծ փոփոխություններում եւ պատրաստ ենք աջակցել նրանց այդ նախաձեռնություններում», - ասել է Orange Հիմնադրամի Խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Օրվա ընթացքում Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչները այցելել են նաեւ Զորական գյուղը: Այստեղ տեղի է ունեցել նոր համակարգչային սրահի բացման արարողությունը, որը ստեղծվել է «Շեն» բարեգործական կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակներում : Նորաբաց համակարգչային սրահը համալրված է Orange MyFi 3G երթուղիչով, որն ապահովում է մինչեւ 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն,  համակարգիչներով, տպիչ սարքով եւ հարմարավետ կահույքով: Կենտրոնում կանցկացվեն համակարգչային հատուկ դասընթացներ, որոնք կխթանեն Զորականի բնակիչների համակարգչային հմտությունները եւ առավել հասանելի կդարձնեն ինտերնետ ծառայությունները:

16:34 | 21.07.14 | News | 5583
From now on Chinari village, a community situated on the border with Azerbaijan, will have its Youth center, equipped with computers and Orange internet connection. The Youth center will become the main informational center of the community providing sessions and master classes in the areas of computer programs, internet technologies, social networks, thus contributing to the improvement of the daily life of the young inhabitants of Chinari.
This project has been implemented in the scope of the special program launched by the Orange Foundation last year, which aims to give the opportunityto Orange Armenia employees to lead philanthropic projects based on their initiative. The grant for implementation of Chinari Youth center project has been awarded to Orange Armenia Sales Department employee Romanos Petrosyan, originating from Chinari village. This is already the 6th project in a row financed based on proposals of Orange employees.
“One of the main emphasis Orange Foundation puts in its activity is supporting the digital inclusion of rural communities of Armenia. This bears particular importance for near-border and distant villages such as Chinari. We are very impressed by the courage of the inhabitants of this community and consider our duty to contribute to their day to day life . We are proud that our employees are sensitive towards the issues of the society and willing to bring a change and we are willing to support their initiatives”, said Francis Gelibter, the General Director of Orange Armenia.
During the day representatives of Orange Foundation visited as well Zorakan village, where a community computer room has been equipped in partnership with Shen NGO. The newly opened center is equipped with Orange MyFi 3G router, which allows up to 21.6Mbps download speed, and with computers and furniture. Special computer courses will be provided to further promote the use of Internet and make Internet services more available for the inhabitants of Zorakan village.
Since 2010, 22 computer rooms have been established in different rural communities all over the country.