11:09 | 22.09.14 | Նորություններ | 6032
Ռոստելեկոմը գտել է խնդրի լուծումը, որի հետեւանքով Հայաստանում երբեմն անհնար էր մուտք գործել Ռուսաստանի «սեւ ցուցակում» ներառված ինտերնետային կայքեր:
Այդ մասին ասել է «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի ինտերնետ-պրովայդերների հետ փոխգործակցության բաժնի պետ Ալեքսեյ Ռոգդեւը հայաստանյան լրագրողների հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ընթացքում: Մամուլի շրջագայությունը Մոսկվա կազմակերպվել էր Հայաստանում «Ռոստելեկոմի» դուստր ընկերության՝ GNC-ALFA-ի կողմից:
«Մենք գտել ենք խնդրի լուծումը, սակայն այդ մասին դեռեւս պաշտոնապես չենք հայտարարել: Այս ամառվանից ՌԴ-ի օրենքներով արգելափակված կայքերը մեր ներկայության մյուս երկրներում, մասնավորապես, Հայաստանում, չեն արգելափակվում: Ներկայումս համակարգը գտնվում է ակտիվ փորձարկման փուլում, եւ հենց այն պաշտոնապես շահագործման հանձնվի, մենք կհայտարարենք այդ մասին: Հուսով եմ, դա կլինի արդեն նոյեմբերին», - նշել է Ալեքսեյ Ռոգդեւը:

Rostelecom found a solution to the problem which blocked the access to the internet resources blacklisted by the Russian market.
Head of Department of Interaction with Internet Providers of Rostelecom OJSC Alexey Rogdev said this during his meeting with Moscow within the press tour organized by GNC-ALFA- subsidiary of Rostelecom in Armenia.
“We found the solution to the problem but haven't announced it officially yet. Since summer 2014, the sites blocked by Russian law are not blocked in other countries where we are represented and particularly in Armenia. Now the system is being actively tested and as soon as it's officially launched, we will announce it. I hope it will be already in November”, noted Alexey Rogdev.