13:16 | 19.09.14 | Նորություններ | 5456
Ամփոփվել են Սյունիքի մարզում Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի համատեղ ծրագրի արդյունքները, որի շրջանակներում մարզի բնակիչների համար անցկացվել են անվճար ակնային զննումներ, ինչպես նաեւ իրականացվել են բուժումներ եւ վիրահատություններ:
Շուրջ 1 500 մեծահասակներ անցել են ակնային հետազոտություն, աչքի շարժական հիվանդանոցում իրականացվել է 337 վիրահատություն:
«Այս լայնամասշտաբ ծրագիրը, որն իրականացնում ենք մեր գործընկերների հետ միասին, հավանաբար Orange Հիմնադրամի իրականացված ամենատպավորիչ նախագծերից է, քանի որ այն շոշափելի կերպով բարելավում է հազարավոր մարդկանց կյանքը: Հպարտ ենք, որ 2011 թվականից ի վեր, երբ մենք սկսեցինք համագործակցությունը Հայկական ակնաբուժության ծրագրի հետ, ավելի քան 66 000 մարդ oգտվել է անվճար ակնաբուժական ծառայություններից: Պատրաստվում ենք շարունակել այս համագործակցությունը` ակնաբուժական ծառայությունները դարձնելով առավել հասանելի Հայաստանի մարզերի բնակիչներին», ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հայկական ակնաբուժության նախագծի եւ Orange Հիմնադրամի համատեղ 2014 թ. ծրագրի շրջանակներում ընդհանուր առմամբ Հայաստանի հինգ մարզերում նախատեսվում է հետազոտել 11 300 մեծահասակների եւ 4 600 երեխաների, տրամադրել շուրջ 2 000 ակնոց: Արդեն իրականացվել է այս տարվա ծրագրի Արարատի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի փուլերը: Շարժական հիվանդանոցում այս տարվա ընթացքում կիրականացվի ընդհանուր թվով 1 000-ից ավելի վիրահատություն եւ լազերային բուժում:
Ծրագրի հաջորդ փուլը նախատեսվում է իրականացնել Արմավիրի մարզում:
Սկսած 2011 թ.՝ ՀԱՆ-ի եւ Orange Հիմնադրամի համագործակցության շնորհիվ ավելի քան 66 000 հոգի (մոտ 54 000 մեծահասակներ եւ 12 000 երեխաներ) անցել են ակնային զննումներ, 8 487 բնակիչներ անցել են կրկնակի մանրամասն հետազոտություն Աչքի շարժական հիվանդանոցում, իրականացվել է 5 044 վիրահատություն եւ լազերային բուժում, դուրս է գրվել 23 631 ակնոց:

13:16 | 19.09.14 | Новости | 5383
Подведены итоги совместной программы Армянского офтальмологического проекта (АОП) и Фонда Orange, в рамках которой для жителей марза были проведены бесплатные офтальмологические обследования, лечение и операции.
Около 1 500 взрослых людей прошли офтальмологическое обследование, в мобильном госпитале было проведено 337 операций.
«Эта масштабная программа, которую мы осуществляем совместно с нашими партнерами, является, наверное, одним из самых впечатляющих проектов Фонда Orange, так как значительно улучшает жизнь тысячи людей. Мы гордимся тем, что начиная с 2011 года, когда мы начали сотрудничество с АОП, бесплатными офтальмологическими услугами воспользовались более 60 000 человек. Мы собираемся продолжать сотрудничество, сделав офтальмологические услуги более доступными для жителей районов», - сказал председатель совета Фонда Оранж Армения Франсис Желибтер.
В рамках совместной программы на 2014г. Армянского офтальмологического проекта (АОП) и Фонда Orange в 5 марзах Армении планируется обследовать примерно 11 300 взрослых и 4 600 детей, предоставить около 2 000 очков. В этом году программа уже была реализована в Арарате, Вайоц Дзоре, Гегаркунике и Сюнике. В мобильном госпитале за текущий год планируется провести более 1 000 операций и лазерных лечений.
Следующий этап программы планируется реализовать в Армавирском марзе.
С 2011 года благодаря сотрудничеству АОП и Фонда Orange более 66 000 человек (около 54 000 взрослых и 12 000 детей) прошли офтальмологический осмотр, 8 487 жителей прошли повторное детальное исследование в мобильном госпитале, было проведено 5 044 операций и лазерных лечений, выписано 23 631 очков.