11:13 | 12.12.14 | Նորություններ | 5431
Գեղարքունիքի սահամանամերձ Վահան գյուղի մանկապարտեզում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ՝ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում։
«Այլընտրանքային էներգիայով աշխատող ջրատաքացուցիչ համակարգը կարեւոր է ոչ միայն հարմարավետության տեսանկյունից` տաք ձմեռ անցկացնելու իմաստով, այլեւ շահեկան է տնտեսական առումով` ֆինանսական ծախսերը նվազեցնելու առումով: Այսօրինակ ծրագրերը արդարացված են նաեւ բնապահպանական տեսանկյունից: Ուրախ եմ, որ մենք կարող ենք թեթեւացնել մեր հայրենակիցների սոցիալական բեռը»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ջրատաքացուցիչ համակարգում Հայաստանում առաջին անգամ կգործարկվեն 70 մմ տրամագծով վակուումային խողովակներ: Ակնկալվում է, որ այս համակարգը ձմռանը 50-60%-ով կնվազեցնի ջեռուցման ծախսը, իսկ ամռանը` 100%-ով տաք ջրի ծախսը:
Ադրբեջանի հետ 28 կմ ընդհանուր սահման ունեցող Վահան գյուղի մանկապարտեզն ունի 42 սան եւ 11 հիմնական աշխատող:
«Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում ավելի վաղ արտաքին լուսավորության լուսադիոդային լուսատուներ էին տեղադրվել Ուրցաձորում, ինչպես նաեւ ստեղծվել ու վերանորոգվել էին երեք հյուրատներ՝ հագեցած արեւային ջրատաքացուցիչներով:

11:13 | 12.12.14 | Новости | 5181
В детском саду приграничного села Ваан Гегаркуникского марза установлен солнечный водонагреватель в рамках совместной программы ВиваСелл-МТС и Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) «Альтернативная энергия».
«Система водонагрева, работающая на солнечной энергии, важна не только с точки зрения удобства для зимнего отопления, но и выгодна с экономической точки зрения для сокращения финансовых расходов. Подобные программы оправданы и с экологической точки зрения. Я рад, что мы можем облегчить социальный груз наших соотечественников», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В данную систему водонагрева впервые в Армении установлены вакуумные трубы с диаметром 70 мм. Ожидается, что зимой система на 50-60% сократит расходы на отопление, а летом на 100% обеспечит обогрев воды.
В детском саду села Ваан, имеющего 28 км границы с Азербайджаном, воспитывается 42 ребенка и работают 11 постоянных сотрудников.
В рамках программы «Альтернативная энергия» ранее были установлены 70 светодиодных (LED) ламп внешнего освещения в Урцадзоре, а также были отремонтированы три гостиницы, в двух из которых также установлены солнечные водонагреватели.